Anarchistická federace

Činnost Anarchistické federace v roce 2019

Tradiční shrnutí předchozího roku z pohledu organizovaných anarchistů a anarchistek

AF

Anarchistická federace působí již od roku 1995, což znamená, že v letošním roce oslaví čtvrtstoletí své existence. Za tu dobu jsme dělali, co jsme mohli, tzn. to, co jsme byli schopni a také ochotni vložit do boje za myšlenku svobodné a samosprávné společnosti bez nepřirozených autorit, útlaku, diskriminace a vykořisťování. Nutno říci, že naše řady se za tu dobu nijak zvlášť nerozšířily a anarchistické společnosti jsme stále na míle vzdáleni. To však není překážka v tom, abychom naše vize nadále nosili v hlavách a srdcích, diskutovali je, bojovali za ně a uskutečňovali je pokud možno tady a teď v komunitách, které jsou založené na antiautoritářských principech. Není pro nás důležitá značka anarchie ani naší federace, ale principy, na nichž jak myšlenka, tak organizace stojí.

Organizace je pro nás klíčovým slovem, přesněji nehierarchická organizace zdola, na níž je AF postavena. A jsme rádi, že můžeme sledovat vznik dalších skupin, které přijaly tento způsob spolupráce za svůj. Jelikož působíme v různých koutech ČR a někdy i v zahraničí, je pro nás federativní struktura nezbytností. Funkce potřebné pro fungování naší organizace jsou zajišťovány na základě společných rozhodnutí na sjezdech AF, stejně jako jsou na nich koordinovány naše společné aktivity. V roce 2019 se konaly tři sjezdy AF, a to v lednu, červnu a listopadu. O zaměření a principech AF jste se mohli dočíst v kulturním čtrnáctideníku A2 v rozhovoru, který jsme v plném znění zveřejnili na našem webu (ZDE a ZDE). Na mezinárodní úrovni je AF členskou sekcí Internacionály anarchistických federací (IFA) a naši zástupci se účastní jejích setkání. Na rok 2019 připadl také kongres, který se koná jednou ta tři roky, tentokrát v Lublani.

Klimatická spravedlnost

Boj za klima je jedním z nejaktuálnějších zápasů dneška a důkazem je i uplynulý rok. Vedle arogance politiků a byznysmenů jak u nás, tak ve světě jsme ale mohli sledovat i růst hnutí za záchranu klimatu a pronikání tématu do veřejného diskurzu. Globální hnutí za klimatickou spravedlnost, která souvisí i se spravedlností sociální, jednoznačně podporujeme, naše sympatie naopak nemají pouhé snahy natírat kapitalismus na zeleno. Už na jaře jsme podpořili středoškolskou stávku za klima pořádanou iniciativou Fridays for Future (FFF). 20. září jsme se pak aktivně připojili k demonstraci za klima, pořadatelé z FFF totiž vyzvali k účasti také pracující. Při té příležitosti jsme vydali tematické číslo anarchistického zpravodaje Zdola. V říjnu jsme zveřejnili otevřený dopis od Fridays For Future Rojava. Naše podpora směřovala také studentské iniciativě Univerzity za klima, která v listopadu na týden obsadila nejprve budovu Filozofické fakulty a následně i vestibul rektorátu Univerzity Karlovy v Praze.

Dlouhodobě podporujeme iniciativu Limity jsme my, a nebylo tedy divu, že se někteří z nás opět účastnili Klimakempu, který tato skupina již třetím rokem pořádala, tentokrát nedaleko uhelné elektrárny Chvaletice.

Nechyběli jsme ani při jiných akcích, například na demonstraci za záchranu Amazonie před brazilskou ambasádou.

Rojavská autonomie

Nadále jsme sledovali vývoj sociálního experimentu v severosyrské Rojavě a přinášeli informace k tomuto tématu. Hned zkraje roku jsme se přidali k mezinárodním akčním dnům na podporu revoluce v Rojavě. V únoru jsme s naším distrem podpořili benefiční akci Punx for Rojava.

Jakmile začalo být jisté, že se fašistický turecký stát připravuje na hranicích k útoku na Rojavu, přidali jsme se k výzvě k celosvětové mobilizaci proti turecké invazi. Den X nastal ve středu 9. října. Ve stejný den se v mnoha městech po celém světě konaly protesty, u nás k takovým setkáním došlo v Brně a Praze, kde AF akci spoluorganizovala. Vydali jsme při té příležitosti tematické číslo nástěnných novin A3, někteří z nás se angažovali ve Výboru na obranu revoluce v Rojavě. V Praze a Hradci Králové jsme vyvěsili transparenty, objevila se solidární graffiti. 16. října jsme se podíleli na demonstraci, které se účasnilo asi 600 lidí. Protestní akty a shromáždění se v říjnu konaly také v dalších městech, např. v Olomouci, Ostravě, Brně či Plzni. Mimo jiné se podařilo znepříjemnit oficiální večírek tureckého ambasadora v jednom z pražských hotelů. Zapojili jsme se do pražské demonstrace v rámci Světového dne odporu proti turecké invazi do Rojavy, který byl vyhlášen na 2. listopadu, a podpořili protestní akci v Brně 10. listopadu. V prosinci pak aktivisté Výboru přejmenovali několik pražských žižkovských ulic po obětech turecké invaze do Sýrie.

Proti represi

V roce 2019 jsme sledovali snahy represivních složek o pronásledování anarchistů a anarchistek během soudních jednání v kauze Fénix 2 nebo při procesu s anarchistkou kvůli nápisu na ceduli, kterou držela při demonstraci.

Aktivně jsme se zapojili do mezinárodní kampaně na podporu anarchistů a antifašistů pronásledovaných a mučených v Rusku v rámci zinscenované kauzy Síť. Pořídili jsme překlad dokumentárního filmu o celém případu a připravili medailonky stíhaných s jejich adresami do vězení. V březnu jsme pak odstartovali turné, na kterém se promítal zmíněný film, diskutovalo se o případu a represích obecně a psaly se dopisy vězněným aktivistům. Akce se konaly v Praze, Hradci Králové, Brně, Liberci a Plzni. O kauze dále informujeme.

AF se přidala k Mezinárodnímu týdnu anarchistických vězňů (23.–30. srpna), například vyvěšením transparentu v Hradci Králové.

Nakladatelství AF

Každý měsíc jsme vydali jedno číslo nástěnných novin A3, a to na témata Žluté vesty, soukromé vlastnictví, klimatická stávka, První máj, sjednocená Evropa, mariánský sloup na Staromáku, antikomunismus, hudební festivaly, Exarchia, turecká invaze do Rojavy, 30 let od převratu a vězeňství v Česku.

Vydali jsme číslo anarchistické revue Existence, které se věnovalo zapatistickému povstání, a v prosinci jsme dokončili přípravu 50. čísla na téma hausprojekty. V Praze jsme ve spolupráci s družstvem Black Seeds realizovali „existenční večírek“ s diskusí o současné situaci v Chiapasu.

Za Nakladatelství AF jsme se účastnili několika zajímavých akcí, např. diskuse o českých a slovenských fanzinech, pražské Spring zine party, brněnského Zinfestu nebo plzeňské benefiční akce Odpadledne a ječel III. Stěžejní pro nás ale byl jako vždy Anarchistický knižní festival v Praze, již sedmý ročník, jako vždy bohatý na doprovodný program. Pro tuto příležitost jsme si připravili několik knižních novinekAnarchie funguje od Petera Gelderloose, Radikální buddhismus a zpěvník A-písnička.

Autora knihy Anarchie funguje jsme pozvali k nám a uspořádali s ním malé turné, které se zastavilo v Brně, Liberci a Táboře. Právě v Táboře na knižnmí festivalu TABOOK měla premiéru další kniha, kterou jsme loni vydali, a to Vzpomínky anarchistky od Anny Michajlovny Garasjovové.

Ostatní aktivity

Několik let jsme bojovali o zachování autonomního sociálního centra Klinika. S Klinikou jsme byli až do jejího konce, kdy se v lednu dostavil exekutor se svými poskoky, aby celý objekt zajistil, tedy aby zbavil budovu jejích obyvatel a uživatelů, a tudíž i života, který jí vtiskli. Jeho počínání se neobešlo bez týden trvajícího odporu, o kterém jsme každý den informovali (ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE a ZDE). Někteří z nás se nadále věnovali squaterským aktivitám a kolektiv Kliniky má stále naši podporu, jelikož nekončí pokusy a jeho ekonomickou perzekuci.

První máj jsme se rozhodli strávit v Brně, kde se ten den konala antifašistická blokáda pochodu neonacistů. Nešlo ale o jedinou antifašistickou veřejnou akci loňského roku, které jsme se účastnili. Mezi další patří pokus o blokádu klerofašistického „Národního pochodu pro život“ nebo „Hluková olympiáda“ snažící se narušit setkání ultrapravičáků, jehož se účasnila také LePenová.

V listopadu jsme reagovali na některé aspekty oslav 30. výročí pádu vlády komunistické strany, které hraničily s výsměchem obyčejným lidem, minikampaní „Díky že můžem. Jako fakt?“. Při té příležitosti jsme vydali tematické číslo nástěnných novin A3 a sadu samolepek uvádějící oslavná hesla do reality lidí na nižších příčkách sociálního žebříčku.

Podpořili jsme také sportovní akce, antirasistické fotbalové turnaje ve Věžničce a v Praze. Dále se někteří z nás účastnili pochodu za práva žen 8. března. Propagovali jsme kampaňUkradni něco z práce!“ (připravenou na 15. duben). Podpořili jsme FNB Ostrava v infoshopu Salé či pochod Pilsen Pride. Podíleli jsme se na několika přednáškách a promítáních, zejména v Praze a Brně.

Výzvy

Vše nasvědčuje tomu, že i v roce 2020 budeme pokračovat stejným směrem. Čelit represím, fosilní lobby a jejím poskokům v politice, útoku na rojavskou autonomii a potlačování alternativ. Nadějí nám budiž rozrůstající se hnutí za klimatickou spravedlnost, globální podpora pro severosyrský experiment a na různých místech světa se rodící hnutí, která odmítají vůdce a hierarchii. Oporou nám jsou naše sny a touhy, přátelství, solidarita a vzájemná pomoc našich komunit, které se nenechávají spoutávat hranicemi národních států.


Verze pro tisk 11.1.2020 AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)