Anarchistická federace

Podpořte obviněné v kauze Síť

Přinášíme přehled obviněných v kauze Síť a kontakty, na které jim můžete psát.

Síť

O vykonstruované kauze Síť jsme psali už několikrát (viz přehled níže). Ruský represivní aparát přišel s nápadem paralyzovat anarchistické a antifašistické hnutí v procesu s vymyšlenou teroristickou organizací, kterou ruští bezpečnostní aparátčíci nazvali Síť. O něco podobného se pokusili v uplynulých letech také jejich české protějšky v kauze Fénix zinscenované policejními infiltrátory. U nás se ale vedle pochybné přípravy útoku, výhrůžek a vazebního stíhání represivní složky na víc nezmohly. Ty ruské se dodnes drží osvědčených metod, mezi které patří prachsprosté mučení a vynucená přiznání. O zmíněných praktikách se dozvíte víc například v dokumentu Síť, který i s českými titulky můžete zhlédnout ZDE.

Níže přinášíme přehled obviněných v kauze Síť a kontakty, na které jim můžete psát, spolu s pár ruskými větami, které můžete na pohlednici či do dopisu napsat – podle ruských zákonů se totiž zavřeným lidem doručuje jen pošta v ruštině (!).

Julij Bojaršinov
Narozen 10. 7. 1991 v Petrohradě. Studoval na petrohradské ITMO univerzitě, na fakultě fyziky a inženýrství, živil se výškovými pracemi.
Pět let byl jedním z organizátorů Bezpeněžních zón v Petrohradě, tj. akcí, kam lidé nosí a odkud si bezplatně odnášejí jakékoli věci. Je vegetarián, pomáhal v útulcích. Má rád cestování a pěší turistiku, zajímá ho populárně-vědecká literatura.
Byl zatčen 21. ledna 2018. Dne 11. dubna mu bylo sděleno obvinění z účasti v teroristické organizaci. Pracovníci FSB mu vyhrožovali, že když nebude „mluvit“, zhorší mu podmínky ve vazbě. Nakonec ho převedli do cely pro 150 lidí, většinou obviněných z vražd, znásilnění a loupeží.

Kontakt:
СИЗО-3 ФСИН, 191123 Россия, Санкт-Петербург, ул. Шпалерная 25
Бояршинову Юлию Николаевичу, 1991 г.р.

 

Vasilij Kuksov
Narozen 31. 5. 1988 v Serdobsku v Penzenské oblasti. Vystudoval Zemědělskou akademii. Pracoval jako inženýr v Penze. Je vegetarián. Pracoval jako dobrovolník v chovných stanicích. Od studentských let se věnuje muzice, účastnil se festivalu autorské písně. Člen hudební skupiny Akademik, vystupoval v Penzenské oblastní filharmonii. Má rád přírodu a pěší turistiku. Tři měsíce před zatčením se po desetileté známosti oženil.
Zatčen 19. října 2017 v rámci kauzy Síť, obviněn z účasti v teroristické organizaci. Během výslechu ho vyšetřovatelé mlátili.

Kontakt:
ФКУ СИЗО-1, ул. Каракозова, д. 30, Пенза, Пензенская обл., Россия, 440039
Куксову Василию Алексеевичу, 1988 г.р.

 

Michail Kulkov
Narozen 12. 10. 1994 v Penze. Vystudoval ekonomickou fakultu, po studiu se dostal do armády, kde byl radistou. Po návratu si chtěl otevřít bistro a kavárnu.
Zatčen 4. července 2018 v rámci kauzy Síť.

Kontakt:
ФКУ СИЗО-1, ул. Каракозова, д. 30, Пенза, Пензенская обл., Россия, 440039
Кулькову Михаилу Алексеевичу, 1994

 

Dmitrij Pčelincev
Narozen 14. 5. 1992 v Penze. Rodina se často stěhovala. Školu dokončil v Iževsku, pak se vrátil do Penzy. Studoval fakultu výpočetní techniky. Byl instruktorem sportovní střelby a na soutěžích rozhodčím. Hraje na bicí. Je ekologický aktivista, účastnil se veganských dnů, ekologických akcí, organizoval promítání.
Zatčen 27. 10. 2017 v rámci kauzy Síť, obviněn z účasti v teroristické organizaci. Během vyšetřování byl kromě mlácení mučen elektrickým proudem a věšen hlavou dolů.

Kontakt:
ФКУ СИЗО-1, ул. Каракозова, д. 30, Пенза, Пензенская обл., Россия, 440039
Пчелинцеву Дмитрию Дмитриевичу, 1992 г.р.

 

Arman Sagynbajev
Narozen 9. 6. 1992 v Novosibirsku. Přestěhoval se do Petrohradu. Vegan, věnoval se prodeji veganské stravy.
Zatčen začátkem listopadu 2017 v rámci kauzy Síť, obviněn z účasti v teroristické organizaci. Během vyšetřování byl mlácen a mučen elektrickým proudem.

Kontakt:
ФКУ СИЗО-1, ул. Каракозова, д. 30, Пенза, Пензенская обл., Россия, 440039
Сагынбаеву Арману Даулетовичу, 1992 г.р.

 

Andrej Černov
Narozen 18. 3. 1989 v Kamence v Penzenské oblasti. Studoval matematicko-fyzikální fakultu na pedagogickém institutu. Věnoval se hudbě, programování a thajskému boxu. Vegetarián, účastnil se rozdávání jídla potřebným. Žil s bratrem Alexejem a pracoval v továrně jako záměčník.
Zatčen začátkem listopadu 2017 v rámci kauzy Síť, obviněn z účasti v teroristické organizaci.

Kontakt:
ФКУ СИЗО-1, ул. Каракозова, д. 30, Пенза, Пензенская обл., Россия, 440039
Чернову Андрею Сергеевичу, 1989 г.р.

 

Ilja Šakurskij
Narozen 10. 4. 1996 v Mokše v Penzenské oblasti. V době zatčení žil v Penze. Studoval matematicko-fyzikální fakultu na pedagogickém institutu. Ekologický aktivista, antifašista. Se spolužáky čistil řeku Mokšu. Píše poezii a prózu.
Zatčen 19. října 2017 v rámci kauzy Síť, obviněn z účasti v teroristické organizaci. Během vyšetřování byl kromě mlácení mučen elektrickým proudem a věšen hlavou dolů.

Kontakt:
ФКУ СИЗО-1, ул. Каракозова, д. 30, Пенза, Пензенская обл., Россия, 440039
Шакурскому Илье Александровичу, 1996 г.р.

 

Igor Šiškin
Narozen 24. 8. 1991 v Petrohradě. Antifašista, vegan. Podnikatel. Posledních pár let se věnoval byznysu, živil celou rodinu. Zajímá se o vědu a baví ho cestování. Sportuje, na soutěži severozápadní části Ruska v silovém trojboji v roce 2013 vyhrál první místo. Věnoval se východnímu bojovému umění.
Zatčen 25. ledna 2018 v rámci kauzy Síť, obviněn z účasti v teroristické organizaci. Během vyšetřování byl mučen.
Igor Šiškin oficiálně neřekl, že byl mučen, i když stopy po týrání zjistili a zdokumentovali členové ONK (Komise pro veřejný dozor), a podepsal s vyšetřovateli dohodu. Znamená to, že obviněný plně přiznal svou vinu, aktivně pomáhá vyšetřovatelům při vyšetřování trestního případu, při usvědčování a stíhání ostatních obviněných. Výměnou za to mu soud snížil trestní sazbu. Igor je jediný v této kauze, který členům ONK neřekl o mučení. Potom se účastnil identifikace ostatních obviněných, u soudu vypovídal proti nim.

 

Viktor Filinkov
Narozen 8. 11. 1994 v Petropavlovsku v Kazachstánu. Věnuje se počítačům a programování. Po škole se přestěhoval do Omsku a začal pracovat jako programátor. Je členem linuxové komunity, zastánce otevřeného kódu a svobodného internetu. Dělal přednášky o počítačové bezpečnosti. Anarchista, antifašista, podporoval odborové hnutí. V roce 2016 se přestěhoval do Petrohradu.
Zatčen 23. ledna 2018 v rámci kauzy Síť, obviněn z účasti v teroristické organizaci. Během vyšetřování byl kromě mlácení mučen elektrickým proudem.

Kontakt:
СИЗО-3 ФСИН, 191123 Россия, Санкт-Петербург, ул. Шпалерная 25
Филинкову Виктору Сергеевичу, 1994 г.р.

 

Tipy na vzkazy v ruštině:

Ребята, держитесь! Мы с вами! Солидарность не знает границ! Правда победит!
(Držte se, kluci! Jsme s vámi! Solidarita nezná hranic! Pravda zvítězí!)

A obměna ruského (i českého) přísloví:
Кто другому сеть плетёт, сам в неё и попадёт! 
(Kdo jinému splétá síť, sám v ní skončí!)

O kauze jsme psali:
https://www.afed.cz/text/6787/airsoft-aneb-pripad-teroristu-z-penzy
https://www.afed.cz/text/6793/stop-muceni
https://www.afed.cz/text/6811/den-solidarity
https://www.afed.cz/text/6784/policejni-stat-rusko
https://www.afed.cz/text/6956/dokumentarni-film-sit

Info v ruštině:
https://avtonom.org/people/delo-piterskih-i-penzenskih-antifashistov

Info v angličtině:
https://rupression.com/en/


Verze pro tisk 17.2.2019 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)