Anarchistická federace

Naše srdce bijí v Rojavě

Přidáváme se k akčním dnům (27. a 28. ledna 2019) na podporu revoluce v Rojavě. Přinášíme přehled textů, které se v souvislosti s tímto tématem objevily na našem webu.

solidarita

Dění v severosyrské Rojavě, tedy na území obývaném především Kurdy, se zájmem sledujeme dlouhodobě. Je nám sympatický boj tamních milicí proti tzv. Islámskému státu (IS), který představuje jednu z akutních hrozeb v regionu, snažící se nastolit fašistickou diktaturu ve jménu náboženství (nutno dodat, že naprostá většina muslimů napříč planetou IS odsuzuje). Sympatická nám také přijde snaha o budování místní samosprávy zcela mimo stát. Samosprávy, která jde ruku v ruce s revoluční emancipací místních žen a respektuje všechna náboženství a etnika v daném prostoru.

Není tedy divu, že se Anarchistická federace přidala k výzvě #RiseUp4Rojava – Braňme společně revoluci, kterou vydala Internacionalistická komuna. Ta na 27. a 28. ledna 2019 vyhlásila světové akční dny, „abychom vyslali jasný signál naší solidarity s revolucí v severovýchodní Sýrii“ a našeho „odporu vůči tureckému fašismu“.

12. října 2014 jsme se s transparentem „Solidarity with People of Rojava. Fuck IS. Fuck NATO. Fuck Erdoğan“ účastnili pražské demonstrace na podporu syrských Kurdů. Té předcházela menší večerní akce za účasti členů a členek INR a AF. Bylo to v době, kdy kurdské milice bojovaly o město Kobanê proti jednotkám IS. Následující den jsme vydali Prohlášení Internacionály anarchistických federací na podporu Kurdů bránících se útoku Islámského státu. V následujících dnech jsme vydali překlad textu Yigala Levina a Ivana Šmatka o rovném komunitním postavení žen v syrském Kurdistánu. Další demonstrace se konala 1. listopadu 2014 v rámci celosvětového akčního dne a zazněl na ní proslov AF, jenž varoval před dvojsečností mezinárodní intervence na obranu Kobanê. Ke konci roku 2014 jsme ještě zvali na přednášku „Od Chiapasu k Rojavě – hledání demokracie zdola“.

V roce 2015 jsme na náš web převzali překlad kritizující paternalistickou nadřazenost některých anarchistů a levičáků v otázce bojů probíhajících mimo jejich kulturně-teritoriální a ideologicky přísně vymezený dosah. Vedle toho jsme recenzovali šesté číslo časopisu Moment, které se věnovalo právě revolučnímu experimentu v Rojavě.

V dalším roce jsme toto téma reflektovali v jarním čísle anarchistické revue Existence. K dění v Rojavě se zde vyjadřují ve dvou rozhovorech Janet Biehlová, bývalá spolupracovnice známého anarchistického teoretika Murraye Bookchina, a španělský anarchista, který se začlenil do jednotek YPG, s nimiž bojoval proti IS. Na webu jsme informovali, že 23. srpna turecké tanky spektakulárně překročily syrské hranice kvůli údajnému útoku na IS, a v září jsme zveřejnili výzvu Internacionály anarchistických federací k vyjádření solidarity s anarchisty z DAF, kteří jsou pronásledováni tureckým státem, mj. kvůli své podpoře rojavské autonomie. Následovala zpráva o Kurdsky mluvícím anarchistickém fóru. V Česku toho roku o Rojavě přednášeli Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, aktivisté podporující kurdské milice v boji proti IS zajišťováním polní nemocnice. Informace o jejich zadržení v Turecku zazněla na protirasistické demonstraci 17. listopadu v Praze.

Koncem března 2017 se rozšířila zpráva o tom, že se v Rojavě vytvořila nová anarchistická partyzánská skupina, Mezinárodní revoluční lidové guerillové síly (IRPGF). Abychom přiblížili, o co se jedná, zveřejnili jsme v průběhu června do čtyř částí (I., II., III., IV.) rozdělený překlad kritické diskuse s anarchisty z IRPGF o ozbrojeném boji v Rojavě. Na našem webu jsme zveřejnili solidární vzkaz IRPGF stíhaným běloruským anarchistům a vzdali čest památce několika padlých internacionálů: Jordan MacTaggart (+2016), Michael Israel (+2016), Anton Leshek (+2016). V podzimním čísle Existence (3/2017) jsme přinesli starší rozhovor o demokratickém konfederalismu, který vedla Janet Biehlová s kurdským ekologem a sociálním aktivistou Ercanem Aybogou. V roce 2017 jsme se dále připojili k výzvě solidarity s Markétou Všelichovou a Miroslav Farkasem stíhanými v Turecku za podporu Kurdů bojujících proti IS.

V loňském roce jsme po lednovém tureckém útoku na kurdské město Afrin, ležící na severu Sýrie, tlumočili výzvu od anarchistů z Afrinu a prohlášení tureckých anarchistů k situaci v Afrinu. Také jsme se účastnili demonstrace na podporu Afrínu, která se konala 28. ledna v Praze a kde zazněl i proslov za AF. Šestadvacátého února jsme se připojili k protestu proti zatčení kurdského politika Saliha Muslima. Další demonstrace za stejným účelem proběhla o den později před budovou Městského soudu v Praze. Ani zde nechyběla černo-rudá vlajka. Neutichly ani protesty proti tureckému útoku na Afrin, takže jsme se mohli připojit 12. března se svým projevem k demonstraci na podporu tamních obyvatel. Při té příležitosti jsme tématu věnovali březnové číslo nástěnných novin A3 a 29. března se přidali k pražskému pochodu proti turecké agresi v Afrínu. Ke konci roku 2018 jsme podpořili vznik Výboru na obranu revoluce v Rojavě a informovali o přímé akci na podporu Rojavy u sídla tureckého velvyslanectví. Několik z nás se navíc 19. prosince účasnilo protestní demonstrace před ministerstvem zahraničních věcí.

Letos jsme na našem webu recenzovali komiks, jehož děj se odehrává na území kurdské samosprávy na severu Sýrie, a přihlásili jsme se k výzvě, která je zmíněna v úvodu tohoto přehledu.

Vedle rozsáhlejších informací, překladů a rozhovorů na webu se také snažíme přinášet krátké zprávy a zajímavé odkazy na našem facebookovém profilu a twitterovém účtu.

Osud rodící se samosprávy v Rojavě nám není lhostejný a chceme nadále přinášet informace z této oblasti, stejně jako o solidárních akcích na její podporu a proti autoritářským silám, které by ji nejraději viděly pohřbenou hluboko pod zemí.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Ohnivá lidovka pro ABC

31. 8. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně (tentokrát poněkud pálivá) na Salé …(více)

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Social Screenings: Akira

11. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)