Anarchistická federace

Evikce Kliniky – den sedmý

Obránci Kliniky jsou již týden na střeše. Ostatní z kolektivu centra uspořádali happening v ústředí SŽDC.

SŽDC

Navazujeme na naše předešlé zpravodajství ohledně evikce autonomního sociálního centra Klinika (čtvrtek, pátek, sobota, neděle a pondělí, úterý).

Dnes, ve středu 16. ledna, je to již týden, co došlo k zahájení evikce Kliniky a co naši čtyři přátelé demonstrativně okupují střechu budovy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. I dnes nám zaslali svůj vzkaz a poděkování, které zveřejňujeme:

„Sedmý den na střeše. Děkujeme kamarádům a kamarádkám za včerejší předčítání mumínků, které si zřejmě užili i sekuriťáci. Taky děkujeme za hudební vsuvky, které si momentálně užíváme na komíně.“

Na hudební vsuvku dnes došlo i na jiném místě v Praze, a to přímo v sídle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) v Dlážděné ulici. Hlavní roli happeningu, který tu uspořádal kolektiv autonomního centra, si zahrálo piáno. Červené piáno, které se ještě před týdnem nacházelo v budově Kliniky, načeš bylo při pátečním opuštění vnitřních prostor zachráněno před demoličními tendencemi najaté bezpečnostní agentury.

Akce začala kolem desáté dopoledne. Do vestibulu sídla SŽDC vešlo 20-30 lidí, kteří postavili piáno přímo před turnikety. Členka kolektivu následně přečetla důvody akce a požadavky. Poté si na recepci vyžádala přivolání ředitele SŽDC. Čekání na jeho příchod si přítomní krátili při zvuku červeného piána, tancem a skandováním hesla „Klinika žije, boj pokračuje“. Celý happening živě vysílalo Rádio Tuleň. Ředil ale nejevil zájem se dostavit. Akce tak byla po půl hodině ukončena a piáno se opět vydalo na cestu za hledáním nového domova. Vše se obešlo bez účasti fízlů, kteří nestihli za tak krátkou dobu zareagovat.

Jelikož si myslíme, že prohlášení přečtené a formou letáků rozdávané během happeningu stojí za přečtení, uvádíme celé jeho znění (pokud vás nebaví číst, můžete si ho poslechnout ZDE):

Dámy a pánové, úředníci i úřednice, a v neposlední řadě, pane řediteli, bc. Jiří Svobodo z NBA, pravděpodobně nejste z naší návštěvy úplně nadšeni – my z té vaší ostatně také nebyli.

Přemýšleli jsme, zda-li je nutné komentovat, proč jsme tady, a došli jsme k názoru, že bude lepší, když rovnou řekneme, co chceme, než abychom pořád dokola opakovali, jak to je podle nás s těmi prázdnými (potencionálně kancelářskými) budovami a iniciativou obyčejných lidí, co touží dělat neobyčejné věci. Dovolili jsme si, se stejnou drzostí, s jakou vy jste nechali rozbít naše pokoje, sepsat seznam požadavků kolektivu Kliniky směrem ke kolektivu Správy železniční dopravní cesty.

Naše požadavky jsou následující:

* za prvé: principál vašeho cirkusového uskupení se veřejně omluví za lži, které on – jakožto i jeho mluvčí – vypustili do mediálního prostoru.

* za druhé: navrácení budovy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici zpátky do rukou našeho kolektivu, kam patří. Ne snad z pohledu byrokracie, ale z historií prověřeného přesvědčení, že posouvat hranice toho, co je možné, je možné.

* a za třetí: obstarání ladičky klavírů, jež by poštelovala piáno, které se vinnou vámi povolaného exekutorského úřadu ocitlo na ulici, kde zmoklo a je z toho poněkud rozladěné.

Myslíme si, že se shodneme na tom, že naše požadavky jsou vzhledem k vašemu nerovnému jednání naprosto nicotné. Zvlášť když vezmeme v úvahu, kolik majetku dokázal pro vaše uskupení nahromadit náměstek Drmola, bývalý ředitel SŽDC, za jehož ředitelování se vaše jmění rozrostlo podle nám dostupných informací minimálně o 1500 nádražních budov po celé republice. Vzhledem k těmto okolnostem se nám zdá verva, se kterou se s námi taháte o jednu polorozpadlou budovu, která pro vás neznamená nic, zatímco pro nás znamená mnoho, přinejmenším neúměrná. Na závěr bychom situačně poupravili staré squaterské rčení „nechcete nás v domech, budete nás mít v ulicích“ na heslo příhodnější pro tuhle cynickou post-dobu: „nechcete nás v domech, budete nás mít v kanceláři“. Anebo v jiných domech? Toho se přece SŽDC, která podle její tiskové mluvčí žádné chátrající budovy nevlastní, nemusí obávat.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na Tattoo Circus

20. 4. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)