Anarchistická federace

#ProtiTureckéInvazi v Dejvicích

Report z protestu před pražským hotelem International

Je už docela chladný večer 29. října a nasedám do tramvaje na Dejvické. Tramvaj se rozjíždí směrem Podbaba a hned v tramvaji potkávám další soudružky a soudruhy. Pohovoříme krátce o životě a už vystupujeme. Vydáváme se rychlým krokem do parku, kde je domluvený sraz s ostatními. Někteří tu jsou, ale většina ještě chybí. Nepadne však ani celá cigareta a jsme kompletní. Začíná poslední porada a vysvětlení akce všem, co přišli: vyjádření protestu u příležitosti oslavy velvyslanců, pořádané  tureckou ambasádou. Rozdělují se role, kdo a jak vezme transparent, kdo bude držet vlajky a kdo fotit. Ještě dostáváme informaci, jak to vypadá na místě, a po krátké poradě transparent překontrolujeme a vydáváme se pomalu směrem k International. Je už na čase, od osmnácti hodin se začínají sjíždět jednotliví ambasadoři.

Po rychlém přesunu přicházíme na místo a rychle se rozhlížíme. Nejdřív se tváříme jako skupinka turistů obdivující architekturu. Vyčkáváme na moment, kdy okolní ochranka a policie na chvilinku poleví. Hned nabíháme nahoru před vchod a začínáme rozbalovat transparent. Za okamžik už celá skupina stojí za velkým transparentem s nápisem ERDOGAN JE TERORISTA. Po stranách transparentu jsou pak dvě vlajky YPG.

Policie a ochranka stále pouze přihlíží. Na místě je také fotograf z médií. S transparentem stojíme asi třicet minut, mezitím vidíme přijíždět ambasadory. Reakce jsou různé, někteří jsou vystrašeni, jiní si nás fotí nebo se jen usmívají. Po příjezdu všech „důležitých“ nám náš mediátor oznamuje, že dle policie bychom měli odejít, aby nemusela zasáhnout. Shodneme se tedy na odchodu, ovšem policie nás stejně nenechala jen tak odejít a všem zkontrolovala občanky. Po kontrole už se jen loučíme, někteří se vydávají k domovům a jiní ještě prodiskutovat akci na pivo.


Píšou jinde

Podporujeme