Anarchistická federace

Projevy solidarity s Rojavou

Odpor k turecké agresi na severu Sýrie se dá projevit různými způsoby…

Situace projektu demokratického konfederalismu je zoufalá, a to jak kvůli útoku ze strany turecké armády a jí podporovaných islamistických milicí, tak kvůli okolnostmi vynucené sebevražedné alianci se syrským diktátorem Asadem. Proto cítíme povinnost projevit svou solidaritu s místními lidmi, odsoudit okupační agresi spojenou s etnickou čistkou a aktuálně tlačit na politickou a ekonomickou elitu, která je k tomuto dění hluchá, podporuje ho nebo z něj finančně těží. Zapojit se může každý, a to různými způsoby.

Bratislava

V Bratislavě byla 14. října na protest proti turecké válečné agresi v severní Sýrii symbolicky řetězem uzamčena turecká ambasáda. Kdokoli chtěl k ambasádě přijít, mohl si zámek odemknout klíči pohozenými na zemi. K nim ovšem byla připnutá cedulka s oznámením „Podporuji turecký fašismus“. U oznámení, že se dotyčný nachází před budovou turecké ambasády, byla současně umístěna reprodukce Picassova obrazu Guernica, který je uměleckou obžalobou války a útlaku.

Hradec Králové

V sobotu 12. října v Hradci Králové anarchisté a anarchistky z místní pobočky Anarchistické federace (AF) vyjádřili svůj odpor k turecké agresi do oblasti severní Sýrie, známé jako autonomní oblast Rojava. Anarchisté a anarchistky na podporu obyvatel Rojavy vyvěsili na mostě transparent „Solidarity with Rojava“, vylepili nástěnné noviny A3, věnované tureckému útoku, a ve městě se objevil i streetart vyzývající k solidaritě s obyvateli napadeného autonomního regionu. „Lidé Rojavy nasazovali své životy v přední linii v boji proti Islámskému chalífátu. Houževnatý odboj si na jejich straně za dlouhé roky vyžádal desetitisíce obětí, nejvíc obětí v boji proti ISIS v Sýrii. Nyní, opuštěni všemi tzv. Spojenci, čelí turecké invazi, která nepřinese nic jiného než etnické čistky, likvidaci autonomní správy severní a východní Sýrie, a osvobození džihádistů z ISIS spřátelenou tureckou armádou,“ vysvětlila mluvčí anarchistů Viktorie Svobodová. Anarchisté a anarchistky vyzývají k dalším akcím a projevům odporu a solidarity. Dle slov jejich mluvčí je „Rojava nadějí nejen pro Blízký východ, pro svobodu žen, ale i pro to, že jiný svět je možný. Nikdo by neměl zapomenout, že ISIS byl poražen díky multikulturnímu, feministickému a zdola organizovanému odporu!“

Praha

V Praze se za spoluorganizace AF konala demonstrace ve středu 9. října (reportáž ZDE). V sobotu 12. října se anarchisté a anarchistky připojili k demonstraci desítek lidí, která se za účasti zde žijících Kurdů a Kurdek konala na Václavském náměstí. V pondělí 14. října večer členové a členky skupiny AF-Praha vyvěsili na most přes Koněvovu ulici na Žižkově transparent s textem: „Zastavme tureckou invazi!“ Další pražské veřejné vystoupení proti turecké agresi je naplánováno na středu 16. října.

Brno

V Brně se sešla ve středu 9. října před tureckým konzulátem skupina aktivistů na podporu rojavské autonomie (reportáž ZDE). Později se na jednom z brněnských mostů objevil transparent s nápisem „Babiš a Erdogan vraždí Kurdy“. Ve středu 16. října se bude navíc v Brně konat demonstrace, kterou pořádají NESEHNUTÍ a Solidarity with Rojava Brno. V pozvánce na akci mj. stojí: „Česko je také spoluzodpovědné za agresi páchanou členským státem NATO. Tuto vojenskou akci podpořil v září český premiér A. Babiš, který posléze v Turecku na služební cestě sliboval pomoc s vyzbrojováním: konkrétně se jednalo o dodání 476 nákladních vozidel pro tureckou armádu. České firmy se chtějí angažovat také v tendrech na dodávky radarů a specifických informačních systémů pro různé typy bojových vozidel.“


Verze pro tisk 15.10.2019 AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme