Anarchistická federace

Projevy solidarity s Rojavou

Odpor k turecké agresi na severu Sýrie se dá projevit různými způsoby…

Situace projektu demokratického konfederalismu je zoufalá, a to jak kvůli útoku ze strany turecké armády a jí podporovaných islamistických milicí, tak kvůli okolnostmi vynucené sebevražedné alianci se syrským diktátorem Asadem. Proto cítíme povinnost projevit svou solidaritu s místními lidmi, odsoudit okupační agresi spojenou s etnickou čistkou a aktuálně tlačit na politickou a ekonomickou elitu, která je k tomuto dění hluchá, podporuje ho nebo z něj finančně těží. Zapojit se může každý, a to různými způsoby.

Bratislava

V Bratislavě byla 14. října na protest proti turecké válečné agresi v severní Sýrii symbolicky řetězem uzamčena turecká ambasáda. Kdokoli chtěl k ambasádě přijít, mohl si zámek odemknout klíči pohozenými na zemi. K nim ovšem byla připnutá cedulka s oznámením „Podporuji turecký fašismus“. U oznámení, že se dotyčný nachází před budovou turecké ambasády, byla současně umístěna reprodukce Picassova obrazu Guernica, který je uměleckou obžalobou války a útlaku.

Hradec Králové

V sobotu 12. října v Hradci Králové anarchisté a anarchistky z místní pobočky Anarchistické federace (AF) vyjádřili svůj odpor k turecké agresi do oblasti severní Sýrie, známé jako autonomní oblast Rojava. Anarchisté a anarchistky na podporu obyvatel Rojavy vyvěsili na mostě transparent „Solidarity with Rojava“, vylepili nástěnné noviny A3, věnované tureckému útoku, a ve městě se objevil i streetart vyzývající k solidaritě s obyvateli napadeného autonomního regionu. „Lidé Rojavy nasazovali své životy v přední linii v boji proti Islámskému chalífátu. Houževnatý odboj si na jejich straně za dlouhé roky vyžádal desetitisíce obětí, nejvíc obětí v boji proti ISIS v Sýrii. Nyní, opuštěni všemi tzv. Spojenci, čelí turecké invazi, která nepřinese nic jiného než etnické čistky, likvidaci autonomní správy severní a východní Sýrie, a osvobození džihádistů z ISIS spřátelenou tureckou armádou,“ vysvětlila mluvčí anarchistů Viktorie Svobodová. Anarchisté a anarchistky vyzývají k dalším akcím a projevům odporu a solidarity. Dle slov jejich mluvčí je „Rojava nadějí nejen pro Blízký východ, pro svobodu žen, ale i pro to, že jiný svět je možný. Nikdo by neměl zapomenout, že ISIS byl poražen díky multikulturnímu, feministickému a zdola organizovanému odporu!“

Praha

V Praze se za spoluorganizace AF konala demonstrace ve středu 9. října (reportáž ZDE). V sobotu 12. října se anarchisté a anarchistky připojili k demonstraci desítek lidí, která se za účasti zde žijících Kurdů a Kurdek konala na Václavském náměstí. V pondělí 14. října večer členové a členky skupiny AF-Praha vyvěsili na most přes Koněvovu ulici na Žižkově transparent s textem: „Zastavme tureckou invazi!“ Další pražské veřejné vystoupení proti turecké agresi je naplánováno na středu 16. října.

Brno

V Brně se sešla ve středu 9. října před tureckým konzulátem skupina aktivistů na podporu rojavské autonomie (reportáž ZDE). Později se na jednom z brněnských mostů objevil transparent s nápisem „Babiš a Erdogan vraždí Kurdy“. Ve středu 16. října se bude navíc v Brně konat demonstrace, kterou pořádají NESEHNUTÍ a Solidarity with Rojava Brno. V pozvánce na akci mj. stojí: „Česko je také spoluzodpovědné za agresi páchanou členským státem NATO. Tuto vojenskou akci podpořil v září český premiér A. Babiš, který posléze v Turecku na služební cestě sliboval pomoc s vyzbrojováním: konkrétně se jednalo o dodání 476 nákladních vozidel pro tureckou armádu. České firmy se chtějí angažovat také v tendrech na dodávky radarů a specifických informačních systémů pro různé typy bojových vozidel.“


Verze pro tisk 15.10.2019 AF

Píšou jinde

Podporujeme

Rave4Rojava ★ benefiční after-party

29. 11. 2019, Praha

Benefiční after-party po stávce #FridaysForFuture 29. 11. Vstupné dobrovolné, všechny vybrané peníze budou poslány Kurdskému červenému půlměsíci / Heyva Sor a Kurdistanê e.V. Akci pořádá platforma Výbor na obranu revoluce v Rojavě. #Riseup4Rojava ★★★ VÍCE INFO BRZY …(více)

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)