Anarchistická federace

Lze zapálit policii?

Zpráva o procesu s anarchistickou písničkářkou

Ostrava

„Fuck gender, take a molotov, burn the police.“ Těchto pár slov napsaných na ceduli stačí v současném Česku k tomu, aby vás hnali k soudu. Právě to se přihodilo anarchistické písničkářce vystupující pod jménem Beltza Gorria. První přelíčení v její kauze proběhlo 9. července v budově okresního soudu v Karviné. Tomu předcházelo otravování její rodiny a aniž by jí samotné zaslali fízlové předvolání (zřejmě je to těžší než zasílat e-maily, sms a volat), vyhlásili po ní pátrání. Po dlouhých tajnostech se nakonec dozvěděla, že je obviněna z „podněcování k trestnému činu násilí na úřední osobě“ a policie vyjádřila svou snahu spojit její aktivismus kauzou Fénix 2, ačkoli to nedává vůbec žádný smysl.

Podporu jí, ale také další stíhaným aktivistům, vyjádřili 22. června anarchisté ze severu Moravy v rámci několika solidárních akcí. Například kamarádi z antifašistického Kolektivu 161 vyrobili obří transparent s nápisem „Stop politickým procesům. Můžou tě zavřít, ale nikdy nezlomí“, který pak pověsili nad rušnou silnici.

Během dalšího soudního stání, které se konalo v Karviné 29. srpna, byla osmnáctiletá anarchistka odsouzena k dvouměsíčnímu trestu odnění svobody s odkladem na jeden rok. Proti rozsudku se odvolala. Pro web A2larm, který se o případ zajímal, se vyjádřila: „I během tohoto případu, mě jednání policie přesvědčilo, že moje postoje jsou správné. A toho, že jsem si vzala tento transparent, nelituji. Bezpečnost by se dala zajistit i bez existence policie.“


Verze pro tisk 30.8.2019 -bj-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

1+6+1. narozeniny Salé

6. 3. 2020, Praha

Každé hnutí potřebuje fyzický prostor. Salé nám ho nabízí už několik let. Důvod k oslavě. Živá hudba garantována v Bike_Jesus na Štvanici …(více)

Benefit na podporu politických vězňů v ruské kauze Síť

6. 3. 2020, Hradec Králové

Koncert na podporu ruských anarchistů odsouzených k dlouholetým trestům …(více)

Pátek 13. pro Food Not Bombs Kolín

13. 3. 2020, Kolín

Koncert a party na podporu místní buňky Jídla místo zbraní …(více)

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

Fotbal proti rasismu 2020

8. - 10. 5. 2020, Věžnička u Jihlavy

13. ročník tradičního festivalu s přesahem …(více)