Anarchistická federace

„Výročí“ Sítě

Anarchisté v Rusku čelí už dva roky vykonstruovanému obvinění.

Síť

V sobotu 19. října 2019 proběhly v Moskvě, Petrohradě, Penze, Nižním Novgorodě a v Berlíně akce připomínající, že jsou to už dva roky, co se policajti pustili do brutální vyfabulované kauzy proti anarchistům, nazvané Síť.

Před dvěma lety, 19. října 2017, byli v Penze zatčeni a zmláceni Ilja Šakurskij a Vasilij Kuksov. Po nich následovalo zatýkání dalších následně obviněných v kauze Síť: Dmitrije Pčelinceva, Andreje Černova, Armana Sagynbajeva, Julije Bojaršinova, Viktora Filinkova, Igora Šiškina, Maxima Ivankina, Michaila Kulkova.

Jsou to už dva roky, co jsou anarchisté a antifašisté v Petrohradě a v Penze za mřížemi, mnozí byli během té doby vystaveni mučení ze strany FSB. Každý den probíhá úmorné soudní jednání v Penze, na nejasně dlouhou dobu se protáhl soud v Petrohradě. Dva roky, to nejsou jen slova, to je den po dni naplněný utrpením i bojem, ponížením i nadějí, zoufalstvím i solidaritou.

Piketové akce v Moskvě a v Petrohradě připomněly, co prožívají obvinění v kauze Síť celé ty dva roky, a požadovaly pro ně spravedlnost a svobodu, stejně jako to, aby se zodpovídali všichni policajti, kteří je mučili.

Vzkazy Vasilije Kuksova a Ilji Šakurského účastníkům sobotního protestu v Moskvě a Petrohradě:

Vasilij Kuksov: Všechny vás zdravím! Nejradši bych osobně poděkoval za podporu každému člověku, kterému není lhostejné, co se děje. Když ale tuhle možnost nemám, děkuji všem, kteří nás podporují. Je to obrovsky důležité. Podstata podpory a zveřejňování informací totiž nespočívá jen v tom, že by mohla nějak ovlivnit dobu, kterou strávíme ve vězení, ale ještě víc v tom, jakou vnitřní sílu a neuvěřitelnou energii nám dodává každá zpráva o akcích, které proběhly, každý dopis nebo pohlednice, které se nám dostanou do ruky „z druhé strany mříží“. Náš případ není ojedinělý, hodně dalších lidí je ve vězení nespravedlivě. Kolik už jich bylo, je a ještě bude? Moc doufám a věřím, že nikdo z nich nebude zapomenut. Znamená to, že všichni máme za co společně bojovat a všechno se určitě podaří a lepší časy přijdou! Opatrujte se všichni, buďte poctiví a odvážní. I když jestli tohle teď posloucháte, už takoví jste :) Přeju všem dobrou náladu, optimistickou mysl i přesto, jaká je situace, a velké činy! Vasilij

Ilja Šakurskij: Snažím se nemyslet na ztracený čas, mučení a urážky, nespravedlnost a zlobu, lži a přetvářku, které kolem sebe mám poslední dva roky. Kdyby v sobě člověk tohle všechno neustále držel, musel by se zbláznit. Místo toho se snažím dívat jen na zítřejší den a přemýšlet o tom, proč se to všechno děje. Zbavit danou situaci smyslu by znamenalo zahynout. Na jedné pohlednici, kterou jsem nedávno dostal, bylo napsáno: „Lidé z různých zemí se spojili na vaši podporu. To určitě přinese plody. Věříme ve vás a vy věřte v nás.“ Chci, abyste věděli, že ve vás věřím a že mi tahle víra každou minutu dodává síly. Věřím v to, že solidarita spojuje mnohé, dokonce i ty, kteří se s nikým spojovat nechtěli. Věřím, že my všichni můžeme vybojovat nejen svobodu pro politické vězně, ale i další stejně důležité cíle. Věřím, že my všichni jsme schopni změnit svět, udělat ho lepším a ušlechtilejším. Utrpení našich blízkých, smutek, který jsme poznali, strach, který nás svíral ty dva roky ukradeného mládí – tohle všechno ať se stane cenou, kterou jsme zaplatili za možnost podnítit vás k aktivitě, za snahu zničit nespravedlnost ve jménu zdravého rozumu a lásky. Ať ti, kteří trestají, vidí důsledky svých zločinných skutků a litují jich. Ať vidí, že jejich metody už nefungují, že to oni způsobili vznik něčeho, co chtěli zakázat, zadupat do země, zavřít. Co nás nezabije, to nás posílí! Neberte to prosím jako abstraktní přání naplněné okázalými slovy a nadějemi politického vězně. Ze všech sil se snažím proniknout tímhle textem do vašich srdcí, aby každý sám mohl věřit v sebe a v nás všechny. Zvítězíme! Dobro zvítězí! 18. 10. 2019

 

O kauze jsme psali:
https://www.afed.cz/text/6787/airsoft-aneb-pripad-teroristu-z-penzy
https://www.afed.cz/text/6793/stop-muceni
https://www.afed.cz/text/6811/den-solidarity
https://www.afed.cz/text/6784/policejni-stat-rusko
https://www.afed.cz/text/6956/dokumentarni-film-sit

Info v ruštině:
https://avtonom.org/people/delo-piterskih-i-penzenskih-antifashistov

Info v angličtině:
https://rupression.com/en/


Verze pro tisk 20.10.2019 21.10.2019 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme