Anarchistická federace

Fénix v Mostě: 1. kolo

Reportáž z prvního soudního líčení v kauze Fénix II.

antifenix

Jak už asi všichni víme, první tažení proti anarchistům s názvem Fénix skončilo pro státní orgány opravdovým trapasem. I přesto se ovšem rozhodli na svou neúspěšnou operaci navázat obviněním dalších pěti lidí, tentokrát z útoků takzvané Sítě revolučních buněk, která se prostřednictvím svých webových stránek přihlásila k zapálení několika policejních aut. V pondělí 8. 4. a ve středu 10. 4. tedy u okresního soudu v Mostě proběhla jednání s pěticí obžalovaných.

Spolu s asi desetičlennou skupinkou jsme se rozhodli naše obviněné kamarády podpořit. V pondělí brzy ráno jsme rozlepili oči, za běhu natáhli ponožky a nasedli do auta, abychom k soudu dorazili včas.

Přijíždíme k soudu. Justiční stráž u vstupu zabavuje soudružce šicí jehlu, a pak už jen vyjdeme do druhého patra, poplácáme kamarády po rameni a popřejeme jim, ať všechno dobře dopadne. Pomalu začíná jednání. Státní zástupce si potřásá rukou s obhájci. Je to celé vlastně takové divadlo. Hra, která může některým zničit život.

Na malou soudní síň je nás prý příliš mnoho. I když jsou ještě některé sedačky volné, pustí stráž dovnitř jen 6 lidí. První dvě hodiny posloucháme státního zástupce, který vyjmenovává desítky obvinění a s pozoruhodným přednesem odříkává komuniké takzvané Sítě revolučních buněk. Zaprvé… Zadruhé… Za dvanácté… V pátek 15. 5. obžalovaní provedli žhářský útok na vozidlo policie ČR… z těch keců se nám všem už po pár minutách protáčejí panenky, jen občas se pobavíme na účet špatné angličtiny státního zástupce.

Pak pauza na kafe a cigáro, po které následuje výslech jednoho z obviněných, Lukáše B. Mluví dobře a dlouho a postupně státnímu aparátu vyvrací všechny domněnky. Ne, pachové stopy na kusu hadru opravdu nejsou přímý důkaz. Ne, shodující se IP adresy za použití sítě Tor opravdu nic neznamenají a ne, akce na podporu zaměstnanců Řízkárny, kterým jejich šéf nevyplatil mzdy, opravdu nejsou vydírání.

Po další pauze soud pokračuje už jen výslechy ostatních obviněných, kteří odmítnou vypovídat. Petr S. se vyjádří k důkazům a stejně jako Lukáš zaplaví státního zástupce, který se už nyní tváří zoufale, nevývratnými argumenty.

Pak se konečně rozejdeme a čekáme na středu.

Druhý den soudu se dopoledne přehrávají výpovědi a po pauze prodloužené o čekání na státního zástupce vypovídá Vašek M., a poté se soud odročí na začátek července, kdy se bude pokračovat výslechy svědků.

Další soudy s obviněnými v pokračování kauzy Fénix se budou konat 1. a 3. července opět v Mostě. Jakákoliv podpora bude vítaná.


Verze pro tisk 7.5.2019 -jak-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Benefiční VEGAN BURGER DAYS

1. - 2. 11. 2020, Praha

Benefice pro FNB-Praha. Prostor39 - rozvoz i take away. Více na https://www.facebook.com/events/785553332284822.

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme