Anarchistická federace

Olomouc: Ne válce v severní Sýrii!

Zpráva o olomoucké solidární akci na podporu boje Kurdů proti turecké agresi v Rojavě

Olomouc

V oblasti severní Sýrie od 9. října probíhá barbarská invaze turecké armády proti jednotkám SDF/YPG bránícím své roky samosprávně fungující území. Invazi umožnilo ohlášené stažení koaličních jednotek z této oblasti a vzhledem k nepoměru sil ve prospěch Turecka byli Kurdové nuceni uzavřít spojenectví s prezidentem Syrské arabské republiky Bašárem al-Asadem. To by podle dohody s režimem Kurdům mohlo zajistit určitou míru autonomie na jimi drženém území. Těžko si však dělat iluze o pevnosti dohod uzavřených s jakýmkoliv státem, což nedávno potvrdila koaliční zrada. Odhodlání diktátora Asada bránit severní část Sýrie závisí dále na silnějších aktérech, jakými jsou Rusko a Írán, a minimálně Rusko nemá zájem na vojenském střetu s Tureckem vzhledem k stále aktuálnímu sbližování se těchto dvou zemí.

Proto olomoučtí anarchisté uspořádali ve spolupráci s místní buňkou AF v pondělí 14. října spontánní solidární setkání u sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí. Účastníci se sešli ve večerních hodinách a v centru města položili malý transparent s nápisem „Kolik genocid ještě zažijem? Řekni ne turecké invazi v Sýrii“. Před něj aktivisté rozmístili svíčky jako vyjádření piety za zavražděné obránce Rojavy tureckými vojáky a jejich džihádistickými spojenci v průběhu nadále trvající turecké invaze a rovněž jako symbol neuhasínajícího odporu kurdských obránců svého již spíše přežití než autonomie. U příležitosti této akce byly rozšiřovány tematické materiály, jako aktuální číslo anarchistického měsíčníku A3, reagující na nespravedlivou situaci Kurdů v severní Sýrii, či plakáty s různými motivy na obranu revoluční Rojavy, odkazující na mezinárodní kampaň #riseup4rojava. Potěšující byly reakce lidí, kteří vesměs jevili zájem o rozdávané A3. Velká část z nich nám také sdělila, že dění v severní Sýrii aktivně sledují a v takových případech téměř vždy náš nesouhlas s tureckou invazí sdíleli. Solidární akce skončila zhruba po půl hodině.

Ačkoliv se možný scénář dalšího vývoje rozložení sil na území Sýrie vlivem událostí posledních dní už rýsuje, je důležité i těmito skromnějšími akty solidarity dávat najevo, co si myslíme o imperialistické a brutální agresi Turecka v oblasti severní Sýrie. Naše solidarita je mezinárodní a musí být i nadále vyvíjen silný a silnější nátlak na útočící fašistický režim vládnoucí v Turecku. Inspirující správa společnosti na území Rojavy je ohrožena, ale náš mezinárodní odpor žije a boj pokračuje!


Verze pro tisk 18.10.2019 AF-Olomouc
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Rave4Rojava ★ benefiční after-party

29. 11. 2019, Praha

Benefiční after-party po stávce #FridaysForFuture 29. 11. Vstupné dobrovolné, všechny vybrané peníze budou poslány Kurdskému červenému půlměsíci / Heyva Sor a Kurdistanê e.V. Akci pořádá platforma Výbor na obranu revoluce v Rojavě. #Riseup4Rojava ★★★ VÍCE INFO BRZY …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)