Anarchistická federace

Potřebujeme vaši pomoc!

Otevřený dopis od Fridays For Future Rojava

fff

Drazí studenti a studentky z Fridays For Future,
s nadšením jsme sledovali celosvětové klimatické protesty. A od té doby, co jsme letos v květnu založili Fridays For Future Rojava, jsme protestovali a stávkovali po vašem boku!

Fridays For Future svedly napříč celým světem dohromady mladé lidi, kteří chápu, že není možné pokračovat v ničení přírody.
Realita v Rojavě, kurdském regionu v severní Sýrii, je velice odlišná od mnoha ostatních míst, kde existují lokální pobočky FFF. Od roku 2012, kdy v Rojavě začala revoluce, tu budujeme alternativní společenský model, založený na třech základních principech: osvobození žen, ekologii a radikální demokracii. V posledních sedmi letech vznikly zdola organizované samosprávné ekologické projekty téměř všude: sousedské rady, ženská centra, vzdělávací akademie jako alternativní, svobodný školský systém, ekonomická a zemědělská družstva a mnoho dalšího. Všechny oblasti života byly přeorganizovány zdola nahoru. V minulosti všechno ovládala syrská vláda z Damašku. Teď si vládneme sami. Ve všech těchto nových strukturách se ženy autonomně organizují, takže můžou tvořit protiváhu patriarchátu.

Tento demokratický systém byl od začátku terčem útoků reakcionářských sil. Nejprve Al-Nusra (součást Al-Kajdy) a poté Islámský stát zaútočil na naše města a okupoval velkou část této země. Ale povedlo se nám z jejich krutého režimu osvobodit. Islámský stát byl poražen. Islámský stát není fenomén jen tady na Středním východě. Mnoho džihádistů sem přišlo ze západních zemí, přes Turecko.
Ani s koncem Islámského státu ale útoky nepřestaly. Na začátku roku 2018 zahájilo Turecko ilegální agresi a od té doby okupuje region Afrín, který byl dříve samosprávný a byl považován za jednu z nejbezpečnějších oblastí v Sýrii. Nyní tam opět vládne násilí.
Mnoho mladých lidí, jako jsme my, při obraně Afrínu pomáhalo. Téměř každá rodina by mohla jmenovat někoho, o koho přišla při obraně před Islámským státem nebo Tureckem – někoho, kdo byl zavražděn při obraně míru a demokratických hodnot.

Dnes, 9. října 2019, Turecko zahájilo útok. Dopadají na nás bomby a dělostřelecká palba. Turecké síly se na některých místech snaží překročit hranici. Už teď je tu mnoho civilních obětí. Infrastruktura, jako jsou přehrady nebo zdroje elektřiny, byla mezi prvními cíli.
V těchto těžkých hodinách se obracíme na vás, drazí přátelé z Fridays For Future. Věříme, že ekologickou krizi je možné řešit pouze sebeurčením. Naše ekonomika je postavena na spolupráci a potřebách lidí. Za tímhle stojí revoluce v Rojavě.

Buďte silní, diskutujte o těchto problémech, nenechte se zmást médii a vyjděte do ulic! Dokud budou tyto útoky pokračovat, budou se konat i akce solidarity a odporu. Kampaň #Riseup4Rojava všechny tyhle akce propojí.

Pokud se nám chcete ozvat přímo, napište nám na makerojavagreenagain@riseup.net! Jsme rozmanitá skupina lidí z Rojavy, i těch, co do Rojavy dorazili podpořit revoluci. Můžete nám napsat anglicky nebo v jakémkoliv jiném jazyce!

 

Zdroj: https://makerojavagreenagain.org/2019/10/10/we-need-your-support-open-letter-by-fridays-for-future-rojava/


Verze pro tisk 12.10.2019 Zahraniční sekretariát AF

Píšou jinde

Podporujeme