Anarchistická federace

Okupační stávka za klima

Ke středoškolákům se přímou akcí za klimatickou spravedlnost přidali také vysokoškolští studenti.

rektorát UK

Iniciativa Univerzity za klima vyhlásila v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ve dnech 12. a 13. listopadu okupační stávku za klima. Jednalo se o akci, která v sobě spojovala přímou akci s osvětou, protest se sebeorganizací.

Bohatý program začal v úterý kolem desáté veřejným vystoupením na náměstí Jana Palacha, kde bylo přečteno prohlášení ke stávce, a následně se přesunul do vedlejší budovy fakulty. Transparenty „Okupační stávka za klima“ na fasádě i uvnitř jasně vypovídají o tom, co se v budově právě odehrává. K nadcházejícím oslavám 17. listopadu se vztahují bannery „Vzpomínat nestačí. Na mrtvé planetě nejsou výročí“, „Máme holé lesy“ nebo „Díky, že můžem vyhynout“. Jinak na zdech a zábradlích visí nápisy jako „Konec uhlí“, „Budoucnost je teď“, „Uhlí, ropa, plyn patří do dějin“, „Už nemůžeme mlčet. Rybí armáda“, „Zavřít Počerady“ a další. Slova na hospodském ubrusu tvoří nápis „Na mrtvé planetě není žádný Gambrinus“. O tom, že ale nemá jít jen o natírání současného systému nazeleno, vypovídají slogany „Změnu systému místo změny klimatu“, „Zatykače na Tykače“, „Kdy už skončí kapitalismus?“ či „Planeta je víc než prachy“.

Akci podpořilo velké množství lidí. O přednášky byl obrovský zájem a prostor, kde probíhaly, byl doslova narvaný lidmi. Přednášky si přítomní velmi pochvalovali, ať už to bylo povídání o strategiích antiekologických tendencí nebo akční trénink (nejen) na Ende Gelände. Okupaci dominovala skvělá atmosféra. Jeden z přítomných anarchistů ji komentoval slovy: „To jsem naposledy zažil na okupovaném kampusu v Paříži.“ Jinak na místě v chillout zóně byly k rozebrání Okupační kuchařky, které v roce 2012 vydalo Nakladatelství AF u příležitosti studentských protestů, a na různých místech pak aktuální číslo anarchistického zpravodaje Zdola, které se věnuje klimatické krizi. Nechybí ani dvě kasičky, do nichž mohou lidé přispívat na jídlo pro stávkující nebo na zaměstnance fakulty coby výraz solidarity s uklízečkami, kterým možná přidělají práci.

Vedle zahajovacího pléna se na chodbách konaly přednášky, na nichž promluvili např. Bedřich Moldan, Adam Borzič či Dana Kuchtová. Dál se mluvilo o ekologii za socialismu a kapitalismu, o jádru, o roli sociálních věd v době klimatické krize… Večer byla na program přidána debata Karla Vachka s Vladimírem Špidlou a našel se i čas pro hudbu.

Někteří přišli večer, aby přítomným pomohli čelit případnému policejnímu zásahu. K ničemu takovému ale nakonec nedošlo a původní výhrůžka vedení fakulty se ukázala jako planá. To pak de facto přiznalo, že neumí komunikovat s horizontálně organizovanými strukturami. A tak zůstalo jen u dohledu přivolané sekuritky. Večerní plénum se domlouvá na pravidlech, která budou platit přes noc, jako je například uzamčetí předního vchodu, a ladí se program na další den. A pak už následují jen volné debaty a šup do spacáků.

Středu zahajuje raní plénum a pokračuje se dopoledním programem besed a přednášek. Arnošt Novák mluví o autonomní politice v časech klimatického kolapsu, Matyáš Křížkovský s Ondřejem Slačálkem se přidávají s tématem sociálních hnutí, zazní i něco o městském aktivismu v Praze či permakultuře. Po baště ve dvě odpoledne je sraz před budovou Filozofické fakulty a může začít demonstrace nazvaná „Nechceme oteplování, ale ani Zimu“. Ta v počtu asi stovky studentů a za skandování různých hesel končí u rektorátu v budově Karolina. Na pořadu dne je především druhý požadavek stávky, a to odstoupení rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy. Ten hned z několika důvodů (např. smlouva s Home Creditem; umožnění vlivu čínských zájmů; tour za univerzitní peníze, na níž si dělá jméno před prezidentskými volbami; angažmá v plagiátorské aféře) budí odpor části akademické obce, která nemá strčenou hlavu do písku.

Rektor čekal s dobře zvolenou strategií neudělat si špatné jméno represí před 17. listopadem, což by mohlo ještě víc poškodit jeho renomé v případě, že bude kandidovat na prezidenta. A tak i když nechyběli příslušníci policie, kteří se o cosi pokoušeli, demonstranty přivítal a nabídl i čaj. Vyjádřil nesouhlas s důvody, proč by měl odstoupit, a následně odešel. Studenti ale zůstali, vestibul rektorátu vyzdobili transparenty, dokonce postavili stan a pokračovali v programu přednášek a diskusí. Mohli si tak vyslechnout třeba povídání o syrské Rojavě. Večer se diskutovalo o požadavcích, které by měly být vzneseny směrem k českým univerzitám.

Přešla noc strávená na půdě rektorátu a v okupační stávce se pokračovalo i ve čtvrtek 14. listopadu. Odpoledne se před rektorátem konala tisková konference, kde byly představeny požadavky směřované na univerzity. Předložená výzva je výsledkem spolupráce lidí z akademického prostředí z Brna, Olomouce, Prahy a dalších měst a její konsenzuální odsouhlasení bylo výsledkem pléna, které proběhlo v rámci okupační stávky. Mezi požadavky stojí, aby se univerzity aktivně zapojily do tlaku na řešení klimatické krize, a to jak směrem k veřejnosti a k politické reprezentaci, tak vlastním směřováním k uhlíkové neutralitě. Výzva také naléhá na univerzity, aby nespolupracovaly se subjekty, které se podílejí na znečišťování a prohlubování sociálních nespravedlností.

Okupační stávka pokračuje i v tuto chvíli a bude pokračovat třetí nocí na univerzitní půdě. Neváhejte ji podpořit. Kolektivní fotografie na její podporu přišly například z Oxfordu či Varšavy.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wind That Shakes the Barley

17. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (2)

18. 6. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: Our Brand Is Crisis

23. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Open talk about Toxic Masculinity

9. 7. 2020, Praha

Diskuse. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)