Anarchistická federace

Jak se promítala Síť

Report z pokračování solidární tour na podporu stíhaných ruských anarchistů a antifašistů.

leták

Rusko na Sibiři

Po Hradci Králové a Praze bylo další zastávkou informační tour o represích proti ruským anarchistům a antifašistům Brno. Promítání bylo součástí doprovodného programu Zinfestu, který se konal 13. dubna a byl to už čtvrtý ročník. Letos jej hostilo autonomní centrum Sibiř. Kromě stánku Anarchistické federace, o jehož distro byl velký zájem, si mohli zájemci o literaturu založenou na DIY principu prohlédnout produkci nakladatelství Pravěk, historické publikace spolku Zádruha, politické pamflety Třídní války nebo prolistovat jednotlivé ziny, jako například Rote Zora, Destruktorr nebo Drzost. Nechyběl ani stánek FNB Brno, který literaturu doplňoval bagetami. Kromě večerního koncertu, kde vystoupila třeba pražská Lakka nebo španělsko-německá blackmetalpunková banda Ancient Emblem, bylo na programu i mnoho dalšího. Otevřelo ho představení knihovny Ká ve Třech ocáscích, do níž jsme mimochodem u příležitosti federačního sjezdu, který se tentokrát konal v Brně, doplnili takřka kompletní nabídku Nakladatelství Anarchistické federace.

Zlatým hřebem programu Zinfestu bylo naše promítání filmu Síť. Tentokrát jsme měli i posilu – před filmem necelou dvacítku přítomných s kontextem celé kauzy seznámil náš kamarád z Ruska. Vysvětlil divákům, jak dnes vypadá anarchistické hnutí v Rusku, které je značně decentralizované a v každém menším městečku najdete nějakou anarchistickou skupinu. Jednou z nich byla i afinitní skupina z Penzy, která v současnosti sedí za mřížemi s obviněním, že šlo o teroristy. Policie zatkla na podzim 2018 kvůli drogám jednoho z jejích členů. Na jeho výpovědi později založila celou kauzu, v níž tvrdí, že se anarchisté z Penzy scházeli za účelem násilného převzetí moci. Zdůraznil, že velká část anarchistů a antifašistů, kteří jsou v současnosti ve vazbě už skoro rok a půl, byla při výsleších mučena elektrickým proudem a bita, a proto se přiznala i k tomu, co neudělala. Na kauzu se podařilo upozornit i dost „obyčejných“ lidí, protože policie využívá mučení v nevídané míře.

Po filmu náš host doplnil aktuální informace k případu – film byl natočen na začátku tohoto roku a od té doby v kauze už padly první rozsudky (Igor Šiškin se rozhodl spolupracovat s policií a souhlasil s tím, aby byl jeho případ projednáván ve zvláštním režimu – ke všemu se přiznal a soud vůbec nezkoumal důkazy; výsledkem byl „mírný“ trest vězení v délce 3,5 roku) a probíhají soudní jednání. Nakonec zaznělo i to nejdůležitější – jak můžeme vězněné kamarády podpořit i z Česka. Na stánku Nakladatelství Anarchistické federace jsme kromě našich publikací měli i trička a mikiny od přátel z ruské kampaně Rupression, která vznikla právě jako reakce na celou policejní monstrakci spojenou se Sítí. Kromě toho jsme udělali malou dopisovačku – měli jsme připravené pohledy, známky a letáky s adresami anarchistů a antifašistů vězněných v rámci Sítě.

Pivo a cigára

Další zastávkou promítací tour byl Liberec, kam jsme s filmem zavítali 18. dubna. Tentokrát promítání probíhalo venku, kde nás hostila komunitní zahrada Lias. Skvělé bylo, že to byl mnohem větší prostor než například v Brně, musíme ocenit pěkně velké plátno a samozřejmě i možnost zapálit si k ne zrovna optimistickému dokumentu cigaretu. Pořádající kolektiv návštěvníkům připravil i vynikající vegan špízy. Díky tomu všemu nakonec nikomu nevadilo, že jsme se začátkem promítání museli počkat do setmění, což v Liberci znamená také to, že se kromě tmy udělá ještě větší zima. Na promítání s námi znovu jel náš kamarád z Ruska, který přítomným opět před filmem shrnul kontext celé kauzy. Po filmu proběhla živá diskuse, probíralo se například to, jak se o kauzu zajímá ruská veřejnost – a ukázalo se, že je to podobné jako u nás, tedy že když lidem vysvětlujete, o co jde, dokážou si udělat jasno, ale jinak celkem pasivně přijímají výkřiky loajálních médií o dalších teroristech. Mluvilo se i o tom, jak složité je pro rodiny vězněných sehnat dobré právníky, když se samy ocitly v situaci, ve které se jen těžko dokážou zorientovat. Rodiče ale nakonec založili akční solidární skupinu a nazvali ji Síť – když už ta policajty vybájená stejnojmenná teroristická skupina neexistuje. Jak už se v rámci naší tour stalo zvykem, zbytek večera jsme kromě popíjení vybraných druhů piva věnovali psaní dopisům vězněným soudruhům.

Inkognito v Plzni

Poslední samostatnou zastávkou našeho turné byla Plzeň, kde jsme navštívily družstevní kavárnu Inkognito. Tentokrát s námi náš host žel nemohl jet, a tak jsme po filmu shrnuly všechny aktuální informace od něj i z webu Rupression. Zhruba dvacítka lidí vytvořila v Inkognitu skvělou atmosféru, což se podepsalo na diskusi, která byla opravdu živá a padalo mnoho zajímavých dotazů. Došlo také na srovnání situace v Rusku a Česku, respektive na dalších místech po celém světě. Policie totiž není zlá jenom v Rusku – skoro všude platí, že když se státu znelíbíte, nebude se rozpakovat a rychle s vámi zatočí. Kromě české kauzy Fénix jsme vzpomínali i na represe proti ruskému anarchistovi Igoru Ševcovovi, který si v podstatě za nic odseděl tři měsíce ve vazbě a kvůli celému na hlavu postavenému procesu nakonec v Česku musel pobývat ilegálně, protože si nemohl prodloužit vízum.

Na místě byly k dispozici kromě triček kampaně Rupression i pohledy a známky, a zájemci si mohli nakoupit také nejnovější publikace Nakladatelství Anarchistické federace.

2 × 39

V květnu se konaly v pražském Prostoru39 krátce po sobě dvě moc zajímavé akce, na kterých jsme dokument Síť rovněž promítali. Kromě bookfairu, ze kterého připravujeme obsáhlejší report, šlo o Tattoo Circus. Na obou promítáních se dohromady sešlo skoro padesát lidí. Bylo obohaceno zasvěceným povídáním kamarádky Táni, která pochází z Ruska a o kauzu se dlouhodobě zajímá. Kromě základního kontextu kauzy doplnila i aktuální dění ohledně vězněných anarchistů a antifašistů. Represe se v Rusku totiž neomezují jen na vězněné anarchisty a antifašisty v kauze Síť, ale FSB své pařáty roztahuje čím dál víc. Neustále probíhají domovní prohlídky – stačí abyste něco „nevhodného“ napsali na sociální sítě nebo aby vás tajní dokázali dát do vztahu s již vyslýchanými, a už se v tom vezete. I proto na závěr povídání Táňa zdůraznila, že kromě podpory v podobě psaní dopisů nebo finančního příspěvku je třeba být připraven pomoct lidem, kteří z podobného marasmu utíkají. Roste totiž počet lidí, kteří si nechtějí nechat otravovat život tajnými fízly a žít v neustálých obavách, že si je FSB vyhlídne, bude je neustále prudit a v nejhorším případě při výslechu i mučit. Jak Táňa zdůraznila, FSB si totiž v Rusku jako chráněnkyně Putina, který z jejích řad sám vzešel, může dovolit v podstatě cokoliv, na rozdíl od policie, která podléhá jakžtakž fungující veřejné kontrole.

 

I když s promítacím turné ještě nekončíme, na závěr můžeme udělat drobnou rekapitulaci. Počítáme-li i promítání, o nichž jsme vás informovali v minulém reportu, dokument Síť naším prostřednictvím zhlédla více než stovka lidí a řada jich na místě vězněné solidárně podpořila. Během dopisovaček jsme poslali klukům do vězení přes dvě desítky pozdravů. Finančně jsme na kampaň přispěli skoro deseti tisíci korunami. I tak je důležité o téhle vykonstruované kauze šířit informace dál.

Dokument je volně dostupný, o kauze se snažíme informovat i na našich webových stránkách. Pokud víte o nějakém spřízněném prostoru, kde by se dalo udělat promítání dokumentu Síť, jen do toho. Rádi vám se zorganizováním akce pomůžeme – ozvěte se nám. Můžeme na promítání pozvat někoho z našich kamarádů ze zahraničí, kteří se kauze dlouhodobě věnují, a sehnat trika nebo mikiny z kampaně Rupression, jejíž výtěžek jde na pomoc vězněným kamarádům.

Děkujeme všem, kteří přišli na promítání a podpořili tak vězněné anarchisty a antifašisty v Rusku!


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme