Anarchistická federace

Klimakemp 2019

Štvou vás krátké zimní dny? Pak tu pro vás máme tři letní vzpomínky pro zahřátí. Tou první je letošní Klimakemp.

klimakemp

Začátkem července se konal již třetí ročník Klimakempu, tábora, který je místem setkání bojovníků za klimatickou spravedlnost z Čech i zahraničí, místem plným společné práce, přednášek, diskusí, workshopů, zábavy a taktéž přímé akce.

Tentokrát se tábor rozprostíral na okraji Veltrub na Kolínsku nedaleko uhelné elektrárny Chvaletice. Vedle obecného požadavku na konec těžby a spalování uhlí v ČR se Klimakemp zaměřil také na snahu majitele elektrárny, miliardáře Pavla Tykače, získat výjimku z evropských limitů znečištění. Jenže hned z kraje Klimakempu krajský úřad Pardubického kraje výjimku udělil.

V pátek 5. července se sebraly stovky účastníků kempu, aby s podporou místních obyvatel a občanských sdružení, zahájili u železniční zastávky Řečany nad Labem demonstraci svolanou organizací Limity jsme my a místním spolkem Zastavme elektrárnu Chvaletice. U samotné elektrárny pak se závěrem pochodu došlo k obsazení prostoru před hlavní branou a jedním bočním vjezdem prostřednictvím afinitních skupin rozdělených do tzv. prstů. Nechyběly na téma ochrany klimatu zaměřené proslovy a o smyslu akce vypovídaly také transparenty jako „Výjimky = selhání státu“, „Uhlí nebo život!“, „Kapitalismus je ekocida“ či „Kapitalismus klima nezachrání“. Atmosféru celé akce pak dokreslovalo bubnování samba bandu.

Část demonstrantů, nejméně 120 lidí, strávila před bránou celou noc, připojil se k nim i akční prst, který blokoval druhý vjezd. To samé se opakovalo i následující den. Mimo to v sobotu několik aktivistů vyvěsilo na krajském úřadě v Pardubicích transparenty s nápisy „Úřad proti lidem, rtuť dětem – zisk Tykačovi“ či „Climate justice“. V noci ze soboty na neděli navíc byly na chladící věže elektrárny promítány různé nápisy, např. „Konec uhlí teď“ „Pod elektrárnou je největší tma“, „#NOFILTER“, „Dost uhlí“, „Stop coal“ či údaje o emisích různých látek, které elektrárna vypouští do vzduchu. V neděli pak byla blokáda po symbolickém spontánním obsazení bočního vjezdu a po závěrečných projevech ukončena. Během celé doby policie akci monitorovala, ale oproti předešlým ročníkům se vyvarovala neoprávněných perlustrací a násilí. To měla zřejmě v záloze v případě vniknutí demonstrantů do areálu elektrárny (kde měla policie zároveň svoji základnu), před čímž je varovala prostřednictvím policejních reproduktorů.

Boj za klimatickou spravedlnost ale Klimakempem nekončí. I tak ale ukázal svůj potenciál, jak spojovat lidi se společným zájmem, aniž by se museli bát mluvit o příčinách, mezi něž bezesporu patří kapitalismus se svým důrazem na zisk. Navíc tábor si striktně zachovává svou antiautoritářskou podobu. Není tedy divu, že jde o setkání oblíbené také anarchisty a anarchistkami.


Píšou jinde

Podporujeme