Anarchistická federace

Stop turecké agresi!

Reportáž z pražské demonstrace na podporu autonomní oblasti Rojava, kterou napadla turecká armáda a jí podporovaní žoldáci

Od zahájení nejnovějšího okupačního útoku armády tureckého autokrata Erdoğana se konají po celém světě protestní akce a stejně tak je tomu i v Česku. Zatím největší veřejné vystoupení na podporu rojavské autonomie se konalo ve středu 16. října, a to hned v několika městech. Jen v Praze se sešlo asi 600 lidí na demonstraci pořádané Výborem na obranu revoluce v Rojavě, ve kterém jsou zapojeni také anarchisté a anarchistky z AF.

Akce byla svolána na šestou hodinu večerní. V tu dobu byly na Klárově už stovky lidí, takže se asi po dvaceti minutách mohlo začít s prvními projevy. Jako první vystoupila s prohlášením zástupkyně Výboru. Stručně shrnula, co se děje v Rojavě, a poznamenala, že Erdoğan se útokem snaží posílit svou pozici doma. Zmínila, že po zradě Západem nezbylo Kurdům nic jiného než neblahé spojenectví se syrským diktátorem Asadem, mluvila o humanitární katastrofě, o spojenectví ČR s Tureckem v rámci NATO a vznesla požadavek zřízení bezletové zóny a ekonomických sankcí vůči Turecku. Poté se mikrofonu chopil Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům. Vyjádřil své zklamání z českých politiků a EU jako celku. Připomněl pomoc jeho organizace kurdským uprchlíkům pronásledovaným v Turecku, Sýrii a Iráku a varoval, že Asad je pro Kurdy dalším nebezpečím. Po skandování „Ať žije mezinárodní solidarita“, které se prolínalo celou demonstrací, promluvil Matěj Žaloudek ze Strany zelených. Sdělil, že na Praze 3, kde je zastupitelem, byla vyvěšena kurdská vlajka. Konstatoval, že NATO nedokáže reagovat na agresi vlastního člena, a pozastavil se nad tím, proč ČR vůbec vyváží zbraně do země, která utiskuje vlastní obyvatele, a Turecko není jedinou takovou.

Při skandování „Erdoğan – terrorist“ se po půl sedmé vydal dav na pochod za barevného doprovodu dýmovnic. V průvodu byly k vidění kurdské vlajky, včetně zástav rojavských milicí, ale také prapory antifašistické a anarchistické. S transparenty „Solidarity with Rojava“, „Stop turecké agresi!“, „Stop turkish terrorism in Rojava“, „Dovolená? Určitě ne v Turecku!“ se došlo za neustálého skandování na Malostranské náměstí.

Tady proběhla po několika kurdských písních kolem sedmé hodiny další série proslovů. Zástupkyně Pirátů zdůraznila zásluhy kurdských milicí a zmínila ostudné chování české vlády a zradu Spojených států. Informovala o tom, že sněmovna odsoudila tureckou agresi, a předestřela další kroky Pirátů v Evropském parlamentě. Nakonec pozvala přítomné na další pražskou demonstraci, která se bude konat v pondělí 21. října. Poté byl přečten dopis z ženské vesnice Jinwar, jenž začínal pozdravem lidem, kteří tuto vesnici v minulosti navštívili, a pokračoval výčtem toho, co se podařilo během krátké doby v jejím rámci vybudovat. To vše je ale tureckým útokem ohroženo a na místě jsou obavy z otrocké budoucnosti žen, tak jako se to stalo po turecké okupaci Afrínu začátkem loňského roku. Jinwar se stal útočištěm mnoha žen a v rámci Rojavy se ženy organizují ve všech městech a sférách. Právě tato zkušenost může být příkladem všem ženám světa. „Postavme se společně za svobodný život,“ zněl závěr potleskem několikrát přerušeného proslovu.

Ve čtvrt na osm se dav opět pohnul. Během cesty se bez přestávky skandovalo, a to jak hesla v kurdštině na podporu Rojavy a jejích milicí, tak proti teroristovi v čele Turecka či antifašistické a antikapitalistické pokřiky. Poblíž Hradu došlo na pár pyrotechnických efektů, přičemž se pokračovalo přes Hradčanské náměstí na Loretánské, kde sídlí ministerstvo zahraničních věcí. Tady se konala závěrečná zastávka. Po mnoha minutách skandování se chopil slova Rašíd Chalíl, Kudr, který zde žije již 31 let. Připomněl různé turecké intervence a jejich dopady a skutečnost, že se Kurdové stali nepřáteli islamistů po celém světě. Řekl, že Kurdové nechtějí být druhořadými občany a že neskloní hlavy: „My budeme pokračovat s pomocí i bez ní.“ Po další vlně skandování vystoupil někdejší ministr zahraničních věcí a následně předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan. Poděkoval přítomným za jejich protest, odsoudil Trumpův postoj a vyzval k označování tureckého angažmá v Rojavě pravými jmény, tedy jako agrese, invaze a porušení mezinárodního práva. Vyzval k uvalení sankcí, přerušení diplomatických styků a celkové izolaci Turecka. Fungování samosprávy na severu Sýrie označil za hodné následování pro mnohé další. Svou improvizovanou řeč zakončil zvoláním: „Ať žije mezinárodní solidarita!“ Poslední slovo pak patřilo českému dobrovolníkovi, který zaslal z Rojavy audiovzkaz. Apeloval na nutnost „ukázat lidem tady, že jsme se k nim neotočili zády“, popsal, že už na 300 tisíc lidí muselo opustit své domovy a že lidé v Rojavě jsou odhodláni bojovat až do konce.

Další vlna skandování doprovázená dýmem v kurdských barvách pak celou akci kolem čtvrt na devět zakončila. Tímto ale naše podpora rojavské samosprávy nekončí. Zapojit se může každý, minimálně třeba výlepem aktuálního čísla nástěnných novin A3.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (6)

27. 8. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)