Anarchistická federace

A3: Bez hierarchie to funguje

Protesty ve Francií neutichají. Nemají totiž vůdce, které lze zkorumpovat. Stahujte, tiskněte a šiřte lednové číslo nástěnných novin A3!

A3

V pořadí desátá protestní sobota přivedla v lednu do ulic po celé Francii na 85 tisíc lidí. Proti nim bylo vysláno 80 tisíc policajtů. Hnutí Gilets jaunes (Žluté vesty) se bouří proti arogantní moci, která chrání bohaté tak nehorázným a urážlivým způsobem, že by to bez reakce prošlo snad jen v Česku. Francouzská politická garnitura v čele s prezidentem chce totiž nejen sedřít obyčejné lidi z kůže, ale ještě je označit za viníky devastace planety. (Z pohledu vlády je samozřejmě nutné někde opatřit prachy, které chybí, protože prezident Macron bere takový ohled na své milované boháče a jejich majetek, že od nich do státní kasy vlastně nic nechce. Připomeňme, že po nástupu do funkce jim změnou daňových pravidel ušetřil čtyři miliardy eur a do budoucna jim chce takhle věnovat každý rok přes padesát miliard eur.)

Za poslední roky propukl hněv neprivilegovaných ve Francii několikrát, ale teď je to jiné. Protestují lidé z různých společenských vrstev a někteří z těch ve středním, „už rozumném“ věku vyšli do ulic vůbec poprvé v životě. Ideologicky je hnutí čím dál rozmanitější, ale jednotné v odporu proti neoliberální destrukci společnosti. A je jednotné i v radikalitě protestů – v symbolickém násilí v prominentních čtvrtích. A to nejdůležitější: současné masové hnutí nemá žádné vůdce ani konkrétní mluvčí, organizuje se na sociálních sítích a v ulicích dokáže fungovat jako akční „černý blok“. „Gilets jaunes odmítají všechny politické vůdce, všechny politické strany a jakoukoli formu politické mediace. Nikdo skutečně neví, jak se s tímto hnutím konfrontovat nebo se s ním vyrovnat – ani média, ani vláda, ani nikdo jiný. To, čeho jsme svědky, je ve francouzských dějinách bezprecedentní,“ vysvětlil jeden z aktivistů hnutí.

A tak ani Macronovy ústupky typu, že doporučí zaměstnavatelům, kteří si to mohou dovolit, aby vyplatili svým zaměstnancům na konci roku prémii, na nikoho dojem nedělají. Tyhle tradiční vyjednávací techniky by mu pomohly, kdyby byli v čele protestního hnutí například odboroví bafuňáři. Ti by nejspíš dokázali i takovou blbost použít k pacifikaci protestů. Vždyť předcházející hnutí Nuit debout dostali z ulic, když vyhlásili letní prázdniny s tím, že po nich pomůžou s novou silou protesty obnovit. Nikdy se to nestalo.

Když teď nemá moc s kým vyjednávat a koho zkorumpovat, zkouší to dál po dobrém i po zlém: prezident Macron vyzývá k „národnímu dialogu“, ministr vnitra Castaner vyhrožuje, že každý, kdo bude na ulici v době protestů, bude považován za zločince. A opravdu se zatýká „preventivně“ v ulicích i třeba na nádražích. Represe se stupňují, soudy jsou rychlé jako vítr: na začátku ledna byl například jeden protestující odsouzen ke čtyřem měsícům vězení za to, že na poslance vládnoucí strany zakřičel: „Na gilotinu!“ A jen v Paříži skončily ve vazbě už tisíce lidí, o zraněných nemluvě. Na co asi pan ministr myslí, když vidí, že to nezabírá?

V hnutí nastal naopak další kvalitativní posun, když se přes šest tisíc neformálů sešlo na organizační akci v geometrickém středu Francie – městě Bourges v departmentu Cher. Tam uspořádali mítink a následný pochod, vše mimo centrum města uzavřené policií. Jak je vidět, Gilets jaunes se dokážou stále lépe zorganizovat a přes veškerou skepsi opatrných pozorovatelů zvenčí je hnutí i stále stejně silné.

 

A3 (leden 2019) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Verze pro tisk 22.1.2019 Nakladatelství AF

Píšou jinde

Odkazy