Anarchistická federace

S láskou k fotbalu…

… a nenávistí k rasismu. Report z tradičního antirasistického turnaje

leták

V sobotu 21. září se konal další z turnajů, které nesou vše vysvětlující název Love Football Hate Rasism a tradičně se konají na prostranství mezi kolejemi v Praze na Strahově. Živo tu bylo už časně zrána, kdy se stavěly jednotlivé stánky, od devíti byl zápis týmů a na desátou první výkop. Zapsáno bylo asi 16 pětičlenných (pokud nepočítáme náhradníky) družstev, která hrála na dvou hřištích ve čtyřech skupinách.

Nešlo ale jen o sport, na místě toho bylo mnohem mnohem víc. O občerstvení se staralo Sabotage vegan bistro. Veganský guláš, burgery a sendviče byly jakousi reklamou na brzké otevření stejnojmenného kamenného bistra v Praze. Příjemnou novinkou byl stánek s čerstvou zapatistickou kávou od Black Seeds, kde byly vedle hrníčku s černým mokem na povzbuzení k sehnání také pytlíky se zrnkovou i mletou kávou, štrúdly či zapatistické grafiky. Legendární antifašistický obchod z Hamburku The Rebel Store si tu rozbalil punkový sekáč. Kolektiv 115 pak připravil pro přítomné zážitkovou hru Migra a dvě přednášky na témata „Co dělat, když máte v práci problém a šéf ho nechce řešit?“ a „Jak chtějí ultrakonzervativní křesťané zakázat potraty a co proti tomu dělat?“, které se ale pro malý počet účastníků v podstatě nekonaly. K vidění byla ukázka thai boxu, a kdo chtěl, mohl si zasoutěžit ve střelbě prakem, přičemž terče tvořily portréty různých politiků.

Vedle toho měli přítomní, kterých se tu sešlo asi kolem dvou set, možnost přispět na právní pomoc stíhanému minskému antifašistovi Andrejovi, kterému hrozí až devět let v běloruském vězení. Nebo mohli podepsat on-line petici na podporu íránských fotbalových fanynek. Ty nesmějí od 80. let na fotbalové zápasy. Šest žen ale nedávno zákaz porušilo, načež se jedna z nich, než aby šla do vězení, na protest upálila.

Počasí turnaji přálo, bylo slunečno a poměrně teplo, i když s přibývajícím večerem se začalo ochlazovat. To se ale už kolem šesté dohrával finálový zápas. V prostoru vyzdobeném vlajkami, kde nechyběla ani ta anarchistická, či transparentem na podporu Andreje hrála po celou dobu hudba, o kterou se staralo hned několik Djs, kteří tu otáčeli desky v rytmu reggae, ska, hip-hopu či techna. Po semifinále došlo také na hromadné focení za přispění zábavní pyrotechniky.

A večer nemohla samozřejmě chybět afterparty ve strahovském klubu 007. Zahráli Mr Symarip a Chancers AKA následováni tradiční skaparádou. Jeden z přítomných celodenní program zhodnotil zcela jednoznačně: „Všechno to byla pecka.“ A nelze se domnívat jinak, než že příště to bude pecka zas.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy