Anarchistická federace

A3: Co chtít od Evropy?

Co si myslíme o výsledku voleb do evropského parlamentu? Nic nového. Naším požadavkem nadále zůstává svět bez panovníků a parlamentů. Stahujte, tiskněte a šiřte květnové číslo nástěnných novin A3!

A3

Tak byly zase jednou eurovolby. Média na jednu stranu pláčou, že oslabily strany „levého a pravého středu“, na druhou stranu uklidňují, že očekávaná invaze fašounů do evropského parlamentu se nekonala. Máme být rádi, že kandidáti na diktátory zatím nebyli zvoleni.

Moc rádi bychom připomněli, že nám anarchistům a anarchistkám je vlastně jedno, která klika bude vládnout. Je to jako vybírat mezi jedním za osmnáct a druhým bez dvou za dvacet. I když, pravda, bez těch otevřených diktátorů se přece jen dýchá trochu volněji. Ve výsledku se ale moc nemění, tak jako tak jsme nuceni věnovat své životy na oltář trhu práce bez ohledu na vlastní přání, touhy a potřeby. Bez ohledu na to, kdo sedí v poslaneckých lavicích, ať už státních či evropských, pravidla jsou nám už dávno vnucena a buď podle nich hraješ, honíš se za každou korunou a konzumuješ, co ti strčí pod nos, nebo můžeš chcípat na ulici.

Pro nás je důležité, abychom mohli žít lépe. Nechceme dělat kvůli holému přežití nesmyslnou a neužitečnou práci a dostávat za ni směšně nízkou mzdu. Nechceme zkomercionalizované vzdělávání a zprivatizovanou zdravotní péči nebo neustálé zdražování. Nechceme neoliberální ekonomické reformy, které prospívají leda tak velkokapitalistům, bankéřům a podobným šíbrům. Nechceme zastrašování policií ani nadvládu úředníků. K čemu jsou nám volby, kde se „levý a pravý střed“, konzervy, populisti a nacionalisti perou o to, kdo z nich nás nakonec stáhne z kůže? My chceme důstojně žít. Vlády a parlamenty, které nám to neumožní, mají odstoupit, rozpustit se a táhnout do háje.

Zastupitelská demokracie s jejími volbami (a výkřiky, že mezi nimi má volič držet hubu), s jejími prezidenty, vládami a parlamenty neumí a nechce naše problémy řešit. Jediné zájmy, které řeší, jsou ty jejich vlastní, jejich „kontaktů“ a jakýchsi neviditelných „trhů“, kterými se argumentuje kdykoli, když nás berou u huby. Kolikrát jsme již slyšeli, že by se „trhy“ mohly odvrátit, ztratit důvěru, ucítit naši nekonkurenceschopnost apod.? Vše pro blaho těch, kteří ho již zažívají. Ti dole ať utřou. Vždyť jsou na to zvyklí a tak to prostě chodí.

My na to odpovídáme: Nasrat! Podle nás nemají politici na jakékoli úrovni právo rozhodovat a mluvit za nás. My totiž víme, čeho se nejvíc bojí: že můžeme vzít naše životy do vlastních rukou, sami se organizovat bez jejich parazitického zprostředkování, rozhodovat sami o sobě, tedy naplnit slovo demokracie jeho skutečným obsahem.

A jaký je vlastně náš vztah k myšlence sjednocené Evropy? Při referendu o vstupu do EU jsme připomínali, že jde především o projekt byznysmenů a byrokratů. Na druhou stranu jsme internacionalisté a hlásíme se k faktu univerzální rovnosti všech lidských bytostí, bez ohledu na jejich barvu, domnělou národnost, sexuální orientaci, pohlaví… Jsme pro bourání hranic. Jenže EU je budována jako zastřešení pro nadnárodní kapitál soustřeďující se v centrech moci napříč kontinentem. Zrušení vnitřních hranic je jen pozlátko, které se přestane blýskat s příchodem hraničních kontrol na obranu summitů potentátů před rozhněvaným plebsem. Vnější hranice je posílena, aby dovnitř propouštěla bohatství, ale zabránila vstupu těm, kteří o něj byli připraveni.

Alternativou není posilování národních států, po kterém volají novodobí fašounci a miliardáři upevňující si politickou a ekonomickou moc v rámci konkrétních států. Je příznačné, že za svou zbraň volí šíření nenávisti proti jinými lidem, zpravidla menšinám, které nemají tu moc se bránit, a na druhou stranu nezpochybňují to, co nejvíc devalvuje naše životy – kapitalismus.

Jsou nám cizí lokální mocenské i velmocenské ambice a půtky. Víme, že volání po národní jednotě byl vždy jen způsob, jak oblbnout pracující a další neprivilegované, aby šli ruku v ruce naproti zájmům těch nahoře. V rámci této logiky, stejně jako v roce 2008, budeme muset nadále z daní udržovat při životě velké banky a odvracet se od lidí, které likviduje exekuční mafiánství. Naší zemí je planeta Země a našimi sousedy každý, kdo neutiskuje druhé a netěží z jejich životů.

 

A3 (květen 2019) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Verze pro tisk 28.5.2019 Nakladatelství AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kreativní resistence - historie britského antidálničního hnutí a Reclaim the Streets

2. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Reclaim the streets …(více)

Klima a film: Alterglobalizační hnutí od Seattlu přes Janov až do Prahy

16. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - This is what democracy looks like …(více)

Klima a film: Kodaňské trauma a změna strategie

30. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Just do it! …(více)