Anarchistická federace

Evikce Kliniky – den osmý

Kliniku k dnešnímu dni opustili poslední obránci. Týden na střeše v lednovém počasí je bezesporu úctyhodný výkon.

Klinika

Další den a my opět navazujeme na naše předešlé zpravodajství ohledně evikce autonomního sociálního centra Klinika (čtvrtek, pátek, sobota, neděle a pondělí, úterý, středa).

Minulý čtvrtek byla zahájena evikce Kliniky, od té doby hájili čtyři squateři a squaterky pozice na střeše budovy, kde jim po všechny ty dny byl k dispozici jen malý prostor. I dnes měli podporu od lidí vyjadřujících v okolí objektu svou solidaritu a touhu po zachování centra.

Na třetí hodinu byl do parku u Kliniky ohlášen „akustický koncert, jehož hlavní a jedinou hvězdou bude kytarista kapely Severní nástupiště a Kopec šišek, Michal Ivanovič Kačur“.

Odpoledne ale nastal v dosavadní statické situaci obrat. Za pomoci dvou přistavených žebříků, pod ochranou (vzhledem k dřívějším výhrůžkám) desítek aktivistů a aktivistek, a tudíž jen tupého přihlížení sekuritky, se lidé ze střechy dostali na zem. Kolektiv Kliniky na jejich adresu následně prohlásil: „Jsou očividně nejodolnějšími členy a členkami našeho kolektivu a jejich houževnatost se nám do příštích dní bude hodit. Klinika Klinikou nekončí a nejen Praha je plná prázdných domů. Možná pro nás, možná pro vás. Možná pro nás všechny, kteří věříme, že jiný svět je možný.“

Všechny věci i lidi se tedy podařilo dostat pryč. S asi patnáctiminutovým zpožděním daným směrem mířili houkající fízlové, ale zjevně už nikoho nezastihli. Před samotnou žebříkovou akcí se na brance preventivně objevil nový řetěz. Snaha o jeho přeštípnutí tak dle předpokladu odvedla část pozornosti zaměstnanců najaté bezpečnostní agentury.

Jelikož kolektiv Kliniky opakovaně upozorňuje, že v Praze jsou tisíce opuštěných nemovitostí, jala se údajně policie obvolávat jejich vlastníky a varovat je před squaterským nebezpečím namísto toho, aby je vybídla, ať se svým majetkem naloží tak, aby mohl sloužit svému účelu, lidem a městu.

Od půl osmé večer proběhne v žižkovském infoshopu Salé tematické promítání. Na programu je totiž 14. epizoda Trablů od subMedia, která se věnuje třem probíhajícím bojům o území: kemp Unist´ot´en v Britské Kolumbii, hnutí za autonomní prostory v slovinské Lublani a obrana okupovaného území známého jako La ZAD. Následovat bude debata, jak moc pro nás znamenají a jak účinně bránit svobodné prostory v době, kdy přicházíme o místa, jako je u nás Klinika či ADM v Holandsku, a v Rojavě se schyluje k útoku fašizujícího tureckého státu.

Podporujte dál kolektiv Kliniky a squaterské aktivity. Vyvěste kupříkladu ve vašem městě transparent, uspořádejte besedu nebo vylepujte tematické číslo nástěnných novin A3 s textem Klinika je naše. Můžete přispět na transparentní účet 2600985228/2010. Takto získané finanční prostředky budou využity na právníky, soudní výlohy a náklady spojené s exekucí.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

7. narozeniny Salé

1. 3. 2019, Praha

Oslava samosprávného prostoru na Žižkově. …(více)

Benefice na azylový ranč

16. 3. 2019, Frýdek-Místek

Punkový koncert na podporu zvířat z azylového ranče Valkýra …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)