Anarchistická federace

Solidarity Collectives pomáhají (V)

Částečný přehled o anarchistické pomoci na Ukrajině za poslední dva měsíce

obr.

Kolektivy solidarity vydaly další stručný přehled o své činnosti:

V posledních dvou měsících roku 2022 jsme dodali jedno auto do Chersonu, pomohli opravit další dvě vozidla a zúčastnili se sbírek na další čtyři auta. Tři ze čtyř sbírek jsou již úspěšně ukončeny.

Další prioritou bylo poskytnout antiautoritářským bojovníkům vybavení a zimní výstroj. Předali jsme čtyři generátory, patnáct powerbank, termovizní přístroj, dálkoměr Leica, čtyři digitální vysílačky, dva routery, přenosnou meteostanici, dva chytré telefony, plynové hořáky a kanystry k nim, světlomety, baterie, vařiče atd. Předali jsme také oblečení: sedm sad zimních uniforem, dvanáct bund, troje kalhoty, deset párů bot, 23 sad termoprádla, 28 párů rukavic, svetry, kukly a ponožky. Také jsme předali 23 spacích pytlů pro teploty -8 a -15 °C.

Nadále posíláme vojenskou výstroj a léky. Poslali jsme šest aktivních sluchátek, čtyři keramické pancéřové pláty, čtyři nosiče plátů, čtrnáct brašen různého druhu, tři batohy, helmu, chrániče kolen, chrániče loktů atd. Také jsme našim dobrovolným zdravotníkům a bojovníkům předali 67 CAT turniketů, 50 okluzních náplastí, 100 infuzních systémů, tři lékárničky, hemostatické obvazy, nosohltanové trubičky a pohotovostní obvazy.

Koncem listopadu jsme se španělskými a tureckými kamarády podnikli humanitární cestu do Kryvého Rihu a Záporoží. Na žádost místních odborů jsme jim přivezli vojenské vybavení a 79 potravinových balíčků. Náš lvovský tým poslal více než 30 humanitárních zásilek, převážně zdravotnický materiál pro nemocnici v Kryvém Rihu.

Takové pro nás byly tyto dva měsíce. Je však důležité si uvědomit, že tím „my“ vždy myslíme nás všechny – lidi, organizace a iniciativy, které přispívají nebo poskytují pomoc. Ty, kteří se zabývají logistikou, opravují vozidla, organizují koncerty nebo šíří naše myšlenky. Jen díky vám a vašemu aktivnímu zapojení máme možnost pomáhat bojovníkům a civilistům, kteří trpí kvůli válce. Za to vám nesmírně děkujeme!

Na konci února, na výročí dne, který nám zcela změnil životy, chystáme výroční přehled naší činnosti. (FB, 12. 1. 2023)

* * *

Jak můžete Kolektivům solidarity pomoci? Nejsnáze asi finančním příspěvkem:
Monobank: 5375411415211403 (převody v rámci Ukrajiny)
PayPal: suppliesforukrainenow@proton.me
PayPal pro humanitární účely: humanitarian.aid.for.ukraine@proton.me
Patreon: https://www.patreon.com/solidaritycollectives

* * *

Došlo k důležité fázi v odporu vůči Z-fašistické invazi – vojska agresora se stáhla z pravého břehu Dněpru, došlo k osvobození části Chersonské oblasti a samozřejmě i samotného Chersonu. Byli u toho i anarchisté a další antiautoritáři, kteří v posledních měsících za podpory Kolektivů solidarity pracovali ve prospěch lidí v Chersonské oblasti. Jedná se o aktivisty Ekologické platformy, členy družstva Denní chléb, pracovníky letecké rozvědky a zdravotní služby. Mnozí z našich bojovníků působí v Chersonské oblasti od samého počátku války, někteří nastoupili v říjnu. V září byla zraněna jedna zdravotnice – protipancéřová střela zasáhla vozidlo, ve kterém se nacházela. Jeden z bojovníků se na začátku války dostal do okupovaného Chersonu, kde se účastnil partyzánské činnosti. Při hrozbě možného odhalení se mu podařilo dostat se na ukrajinské území a připojit se k silám teritoriální obrany. Odvaha a obětavost našich obránců nás každý den inspiruje k další práci. Jejich bezpečnost a zajištění všeho, co potřebují, je naší prioritou. Během této doby se našemu kolektivu podařilo poskytnout vojákům, kteří bojovali o Cherson, auto, generátory, tablety, taktické léky, přilby a výzbroj, a také se podílel na sbírce na nákup dronů atd. (FB, 26. 11. 2022)

* * *

Dne 26. listopadu se objevilo blahopřání k narozeninám našeho kamaráda Alexandra Kolčenka. Jeho život je nekonečným příběhem odporu. Saša vyrůstal na Krymu, kde na ulicích energicky bojoval proti fašistům a podporoval studentské a dělnické hnutí. V roce 2014 se postavil proti okupaci poloostrova a byl za to uvržen do ruského vězení. Každé narozeniny, které strávil ve vězení, byly dnem, kdy se organizoval protest připomínající naše vězně. Nyní čekáme na propuštění Maxima Butkeviče, jednoho z klíčových organizátorů těchto protestů, z ruského zajetí. Navzdory věznění se Saša nevzdal svých antiautoritářských názorů. Proto když ruská armáda zahájila rozsáhlou invazi, okamžitě se dobrovolně přihlásil do boje. Všechno nejlepší k narozeninám, kamaráde! Přejeme ti pevné zdraví a co nejrychlejší pád všech říší! (FB, 26. 11. 2022)

* * *

Ve stejný den slavil narozeniny i Kondrat, běloruský anarchista, antifašista a odpůrce Lukašenkova režimu. Musel se přestěhovat na Ukrajinu, protože se účastnil masových protestů proti takzvané „dani z parazitů“ a rozsáhlým represím režimu. Požádal o status uprchlíka, ale dodnes ho nedostal! Na Ukrajině se zapojil do antiautoritářského hnutí. Dne 24. února se Kondrat dobrovolně přihlásil k boji na straně Ukrajiny. Ušel dlouhou cestu, byl příslušníkem autoritářské jednotky, zdravotníkem, kulometčíkem. Nyní působí v leteckém průzkumu na směru Soledar – Bachmut, jedné z nejtěžších oblastí fronty. Také díky němu se někteří kamarádi z Běloruska dokázali spojit a bojovat společně v pluku Kastuś Kalinośski. Všechno nejlepší k narozeninám, kamaráde! Po vyhnání nepřítele z Ukrajiny pomůžeme porazit několik diktatur a získat zpět tvůj domov. (FB, 27. 11. 2022)

* * *

Byla dokončena sbírka pro posádku leteckého průzkumu. Potřebnou částku jsme vybrali za dva týdny. Peníze byly převedeny německým dobrovolníkům, kteří vozidlo již koupili. Sbírka byla společným úsilím Solidarity Collectives (2240 $), GNIP (1720 eur), německých anarchistů (3000 eur) a Euromaidanpress (3000 $). Díky těmto kolektivům a všem, kteří se do sbírky zapojili, získá brzy naše letecká průzkumná posádka nové mobilní stanoviště. (FB, 29. 11. 2022)

* * *

Z-fašistická armáda se s přicházející zimou zaměřila na teror civilního obyvatelstva Ukrajiny a intenzivně bombardovala energetickou infrastrukturu. Každý tedy potřebuje generátory a naši bojovníci také. Soběstačnost je klíčem k přežití. Proto byla spuštěna sbírku na 10 generátorů pro antiautoritářské bojovníky. Konkrétně pro kluky z Výboru odporu bojující v Bachmutu; ekoaktivisty z Ekologické platformy, kteří byli aktivní při osvobozování Charkovské a Chersonské oblasti; členy družstva Denní chléb z Oděsy; jednotky našich záchranářů; Bělorusy z Mezinárodní legie bojující na východě Ukrajiny; naše kamarády z průzkumné skupiny pracující poblíž Soledaru; členy leteckého průzkumu z Mezinárodní legie; členy železničního odborového svazu v Kryvém Rihu, z nichž 100 je mobilizováno a bojuje na různých částech fronty; ruské anarchisty, kteří nyní bojují na východě. (FB, 2. 12. 2022)

* * *

Oblast Bachmut je nyní místem nejtvrdších bojů v nelidských podmínkách. Několik skupin, které podporujeme, tam nyní bojuje pod neustálým ostřelováním, bez elektřiny, topení a tekoucí vody.

Jeden z bojovníků byl nedávno zraněn několika střepinami – na zákop, kde se kluci ukrývali, spadl tříštivý granát. Otázku, zda potřebuje nějakou pomoc s ošetřením zranění, však smetl ze stolu: „Ošetřím se i bez vaší pomoci. Raději mi prosím pomozte sehnat peníze na nové auto pro mou jednotku. O to poslední jsme přišli u Bachmutu.“ Polovina částky na auto je k 8. prosinci vybraná. (FB, 8. 12. 2022)

* * *

Uskutečnila se další cesta v rámci mezinárodní solidární kampaně organizované UIT-CI. Naše malá turecko-katalánsko-ukrajinská skupina cestovala týden po Kryvbasu a setkávala se s hornickými a železničními odboráři. Dělníkům z Kryvého Rigu a Záporoží jsme předali vojenské vybavení, teplé oblečení a humanitární pomoc, která je vzhledem ke snižujícím se mzdám klíčová.

V průmyslových podnicích v Kryvém Rihu, jako jsou KZRK a ArcelorMittal, bylo mobilizováno asi 10 % pracovníků. Podobná situace je i v Ukrzaliznycji. Jedná se o stovky nezávislých odborářů, kteří jsou podle odborových předáků mobilizováni jako první. Předali jsme jim funkční oblečení, zimní uniformy, taktické batohy, teplé rukavice, powerbanky, kempingové plynové kanystry a vojenský stan. Také jsme zakoupili čtyři digitální vysílačky Hytera bd615 pro železničáře v armádě.

„Dříve jsem vydělával 15 000 hřiven měsíčně. Teď je práce méně a vydělávám 8000,“ vypráví Sergej, strojvedoucí lokomotivy a předák nezávislých odborů v Záporoží. „A moje žena dostává ještě méně, 3400 hřiven.“ Sergejova manželka Natalia strávila první tři měsíce totalitní okupace s dětmi v Itálii, ale pak se vrátila. Nyní pracuje v lokomotivním depu, kde s manželem kontroluje výdej paliva pro vlaky. Odbory požádaly o pomoc s potravinovými balíčky pro 79 svých členů kvůli katastrofálnímu poklesu příjmů. Přesně to jsme udělali. Jsme vděční Sedatovi, Josému a Esther, kteří se nebáli přijet na Ukrajinu, a všem, kteří nám tuto cestu umožnili. Mimo jiné argentinským železničářům, kteří nám nesmírně pomohli. (FB, 9. 12. 2022)

* * *

Díky našim přátelům z Berlína pokračujeme v podpoře 8. nemocnice v Kryvém Rihu. Zásobování elektřinou je v Kryvém Rihu ještě horší než v Kyjevě. Abychom zajistili nepřetržitý provoz pohotovostních jednotek nemocnice, předali jsme tam tři generátory – dva o výkonu 2,4 kW a jeden o výkonu 5,5 kW. Po výpadcích 15. prosince udržely fungování nemocnice 70 hodin v kuse. Větší generátor napájel dětskou hematologii a operační sál. Menší generátory napájely krevní banku (8 lednic) a dětskou resuscitační místnost. Nemocnici jsme také předali čtyři notebooky. Dva z nich jsou nyní v ordinacích různých lékařů, jeden dostal mladý chirurg, který z Mariupolu utekl bez majetku a nyní pracuje v nemocnici. Opakovaně jsme do nemocnice přivezli nebo poslali léky, vybavení a materiál na převazy ran a plánujeme v tom pokračovat. Nemocnice je pro region důležitá. Ošetřuje místní obyvatele, vnitřně vysídlené osoby a zraněné vojáky. (FB, 19. 12. 2022)Související odkazy:
Tiša zemřela
Ekologická platforma v boji proti invazi
Proč podporujeme kamarády na Ukrajině
Jak pomoci anarchistkám a anarchistům na Ukrajině a v Rusku
Solidarity Collectives pomáhají (IV)
Zbabělost evropského pacifismu
Zóna solidarity pomáhá
Medical Self-Defense Network
Solidarity Collectives pomáhají (III)
Zóna solidarity
Rusko: Nucená mobilizace bezdomovců
Ruslan Zinin: „Teď se všichni vrátíme domů!“
„Levičáci“ mimo Ukrajinu jsou zvyklí poslouchat jen lidi z Moskvy
Proč a jak Putin mobilizuje: impérium chce masakr za každou cenu
Čtyři měsíce v antiautoritářské jednotce na Ukrajině
Dva nekrology a jedna výzva
Solidarity Collectives pomáhají (II)
Nepolevujme v solidaritě!
Sbírka na auto
Když umře fašoun
ABC-Galicja pomáhá na Ukrajině
O lidi musí jít především
10 úděsných levičáckých argumentů proti ukrajinskému odporu
„Všude vidíte zkázu“
Solidarity Collectives pomáhají
Anarchisté a válka na Ukrajině
Malatesta o válce a národním sebeurčení
Anarchistické sabotáže v Rusku
Bořič mýtů o východní Evropě
Pátý měsíc v obležení
Maxim Butkevič
Solidarity Collectives
Rusko: Podvratné aktivity II.
Anarchisté a válka na Ukrajině
Sociální situace na Ukrajině
Válka na Ukrajině: Deset lekcí ze Sýrie
Bacha na antiimperialismus idiotů!
Chystají se popravy antifašistických „interbrigadistů“?
Ozbrojený odpor anarchistů proti Putinovi je revoluční nutností
Ukrajina znovu volá
Manifest Výboru odporu
Proč chce Finsko do NATO?
ABC Drážďany: pomoc zaslaná na Ukrajinu
Všichni jsme Ukrajinci: antifašistický vzkaz ze stínů CEE
Svoboda, rovnost, sesterství a bratrství nejsou prázdná slova
Nepovyšujme hesla nad životy lidí
Něco málo o naší četě
Na okraj jednoho prohlášení
Anarchisté a válka
Za pracující třídu… na straně Ukrajiny
Pramen: My a válka
Represe v Rusku a Bělorusku
„Díky za veškerou podporu“ (II.)
„Díky za veškerou podporu“ (I.)
Stojíme na straně demokratické společnosti!
Ukrajina: pracovní práva v době války
Z deníku extremisty
Rozhovor: Operace Solidarita na Ukrajině
„Skoro celou dobu sedíme doma, aby nám na ulici nedali povolávací rozkaz.“
Postoje k válce
A3: Nacionalismus je bratr války
Pět jmen
Shánějí se dobrovolníci na pomoc uprchlíkům v Polsku
Igor Volochov
Kyjev: Výbor pro odboj
Po boji nezůstane žádná země
Pohled z Ukrajiny a Ruska (II.)
Nebudu zabíjet své bratry!
Zima končí, přichází jaro: ruské protesty proti Putinovi a válce
Putin neprojde, Kyjev žije: co děláme na podporu Ukrajiny
Proti invazi, avšak bez pokrytectví
Nacionalismus patří na smetiště
IFA proti Putinově agresi
Ruští anarchisté o invazi na Ukrajinu
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
NE VÁLCE!
Proti anexím a imperialistické agresi
Válka a anarchisté: antiautoritářský pohled na Ukrajinu
Ukrajina mezi mlýnskými kameny


Verze pro tisk 17.1.2023 Zahraniční sekretariát AF

Píšou jinde

Odkazy