Anarchistická federace

Solidarity Collectives pomáhají (IV)

Částečný přehled o anarchistické pomoci na Ukrajině za poslední měsíc

obr.

Říjen je dávno za námi, a tak je na čase povědět si, co se za uplynulý měsíc v rámci Kolektivů solidarity povedlo.

Vozový park našich bojovníků a zdravotníků se za poslední měsíc výrazně rozrostl. Díky společnému úsilí xvx tactical aid, Yellow_peril_tactical, BySol, německých anarchistek a anarchistů, GNIP a nás, běloruských anarchistek a anarchistů, kteří nyní pracují v Soledaru, jsme získali nový pickup Mitsubishi L200. Také naše skupina leteckého průzkumu teď jezdí na mise v Jeepu Cherokee. A mezinárodní dobrovolnická posádka zdravotníků, která evakuuje raněné z bojiště u Bachmutu, dostala Nissan Navara.

Došlo ale také ke ztrátám – Nissan Navara dodaný dříve naší minometné posádce byl zničen. Další připomínka toho, že vozidla na frontě jsou postradatelná.

Celkově jsme v říjnu utratili 10 200 eur. Tyto peníze šly na nákup a předání pěti balistických přileb, neprůstřelné vesty s pláty, dvanácti aktivních sluchátek, vysílaček, chytrých telefonů, brašen, nosičů plátů a mnoha dalších věcí antiautoritářům a odborářům na frontě. Připravujeme se také na zimu, takže jsme předali zimní spacáky, oblečení a obuv, elektrocentrály a benzinové generátory, plynové kanystry s vařiči a vše ostatní pro zlepšení jejich podmínek.

Co se týče taktické medicíny, v říjnu jsme předali 84 turniketů CAT, 22 okluzivních obvazů, deset hemostatických gáz CELOX, 40 obvazů, dva spojovací turnikety, dlahy, pohotovostní soupravy, nosiče atd. Většinu (ale ne všechny) léků dostala posádka dobrovolných zdravotníků.

Pokračujeme v podpoře odborů a navštívili jsme i odbory železničářů v městě Kryvyj Rih.

Vzpomínáte si také na vysílačky Motorola DP4401E VHF, na které jsme sbírali finanční prostředky? Všechny jsou nyní u svých majitelů a poskytují našim bojovníkům bezpečnou komunikaci.

Ani naše humanitární aktivity nezahálely. Na začátku října jsme s našimi italskými přáteli podnikli výlet do Mykolajiva a sousední vesnice Luparevo. Později jsme do Mykolajiva a Kryvého Rihu poslali také několik humanitárních zásilek.

Jsme si vědomi, že přicházejí těžké časy. Proto je vaše podpora klíčová. (FB, 18. 11. 2022)

* * *

Jak můžete Kolektivům solidarity pomoci? Nejsnáze asi finančním příspěvkem:
Monobank: 5375411415211403 (převody v rámci Ukrajiny)
PayPal: suppliesforukrainenow@proton.me
PayPal pro humanitární účely: humanitarian.aid.for.ukraine@proton.me
Patreon: https://www.patreon.com/solidaritycollectives

* * *

Zásahy raketami na obytné budovy dříve působily šok. Nyní zevšedněly, zejména ve městech v blízkosti frontové linie, jako je Mykolajiv. K jednomu takovému zásahu obytné devítipatrové budovy došlo den před naší poslední návštěvou města 30. září. Osm lidí bylo zraněno a desítky přišly o střechu nad hlavou. Mezi obyvateli byl i místní aktivista Oleksij, s nímž Kolektivy solidarity spolupracují. Následující den jsme do Mykolajiva poslali potraviny, teplé deky, plynové lahve, ohřívače a powerbanky. A tým, který byl v té době v Mykolajivu, dovezl 13 potravinových balíčků. (FB, 19. 10. 2022)

* * *

Práce s médii je jedním z důležitých směrů naší činnosti. Snažíme se co nejotevřeněji informovat o našich aktivitách, hovořit o úspěších i neúspěších našich bojovníků a o situaci na Ukrajině. Jako každá mladá iniciativa však často postrádáme zdroje a kontakty, abychom mohli naše myšlenky přiblížit širokému publiku západních antiautoritářských aktivistů. A na psaní vlastních textů a teoretické uchopení nabytých zkušeností prostě není dost času. O texty západních levičáků o válce na Ukrajině, které žel zcela ignorují pozici místního antiautoritářského hnutí a neberou ohled na jeho subjektivitu, není nouze.

Existují ale výjimky, a není jich tak málo. Šíření myšlenek ukrajinského hnutí odporu pomáhají naši kamarádi z různých antiautoritářských médií, kteří jsou ochotni dát hlas místním aktivistům, nebo navzdory riziku přijet na Ukrajinu, aby se na vlastní oči přesvědčili, co se v naší zemi právě teď děje.

Je to velmi rozsáhlá a náročná práce, proto jsme všem takovým iniciativám a médiím nesmírně vděční. Mezi těmi, s nimiž jsme měli tu čest nedávno hovořit, jsou například známé anarchistické médium Popularfront, německý web Jungle World, ruský opoziční Журнал DOXA, italský levicový web Malamente, turecká Megafon TV. Brzy očekáváme videoreportáž od francouzských kamarádů z Lundimatin, video od ukrajinských partnerů ze sdružení Freefilmers a Narodvojsko, dokument o cestě do Mykolajivu podniknuté společně s Brigate Volontarie per l’Emergenza, podcast od Yellow Peril Tactical a rozhovor pro francouzské Sipa Press a Le Courrier d’Europe centrale. (FB 24. 10. 2022)

* * *

Od začátku konvenční války na Ukrajině potvrdila oficiálně OSN 6306 mrtvých a 9602 zraněných civilistů. Tato čísla jsou uvedena ve zprávě Nezávislé mezinárodní komise Valného shromáždění OSN pro vyšetřování násilí na Ukrajině, která byla zveřejněna 18. října 2022. Skutečná čísla, jak je ve zprávě uvedeno, jsou pravděpodobně mnohem vyšší. Ruská invaze navíc vedla k humanitární katastrofě: miliony lidí přišly o domov, více než 7 milionů Ukrajinců uprchlo do zahraničí a více než 6 milionů se stalo vnitřně vysídlenými osobami.

Komise vyšetřovala události, které se odehrály mezi únorem a březnem ve 4 regionech (Černihiv, Charkov, Kyjev a Sumy), a v každém z nich zaznamenala četná porušení lidských práv a mezinárodní zločiny. Mezi tato zvěrstva patří použití zbraní s širokou škálou dopadů a nerozlišující útoky na hustě obydlené oblasti, umístění vojenské techniky v obytných oblastech, zničení nemocnic a vzdělávacích institucí, použití kazetové munice, útoky na civilní obyvatelstvo, mučení, sexuální a genderové násilí a mimosoudní popravy. Jen za první měsíc války Komise potvrdila smrt 112 dětí a mnoho dalších zločinů, kterých se ruští vojáci dopustili na dětech, včetně sexuálního násilí.

Komise zaznamenala také případy, kdy bylo ozbrojenými silami Ukrajiny porušeno mezinárodní humanitární právo, ale konstatuje, že jejich počet je nízký. (FB 25. 10. 2022)

* * *

S potěšením oznamujeme, že letecká průzkumná skupina obdržela nový Jeep Cherokee a dron Leleka-100. Jde o průzkumný bezpilotní letoun ukrajinské výroby určený pro práci v obtížných podmínkách radioelektronického boje. Dosahuje rychlosti až 120 km/h, překonává vzdálenost až 100 km a jeho signál je velmi obtížné vystopovat. Jsme nesmírně vděční taktickým týmům xvx a Yellow Peril, které se na nákupu podílely.

Doufejme, že se skupině brzy podaří vytvořit unikátní projekt v ukrajinské armádě s prvky horizontálních praktik. Jinak je skupina téměř vybavená na zimu a připravila si zázemí pro efektivní práci na frontě. K úplnému pokrytí jejich potřeb však zbývá dokoupit ještě několik věcí: dodávku, která bude sloužit jako mobilní velitelské centrum, a tři notebooky s výkonnými grafickými kartami pro zpracování získaných zpravodajských dat. Na ty budeme potřebovat vybrat asi 10 000 eur. (FB 28. 10. 2022)

Skoro polovina potřebné částky již byla vybrána. (FB 16. 11. 2022)

* * *

V říjnu jsme podnikli další výlet, tentokrát do Kryvého Rihu. Velkou měrou se o to zasloužil náš kamarád Arne z Brém. Arneho malá skupina, která se zformovala kolem punkového baru Rum Bumpers, od začátku invaze pomáhá ukrajinským uprchlíkům bezpečně se dostat od polských hranic do Německa. Pak začali spolupracovat s Kolektivy solidarity.

Město nás přivítalo naprostou tmou – lucerny jsou kvůli mimořádným úsporným opatřením zhasnuté, a dokonce i okna jsou většinou tmavá. Přespáváme v místním železničním depu. Přivezli jsme generátor, nosiče plátů, kanystry s plynem, vařiče a vojenské termosky na jídlo pro místní železniční odbory. Pak jsme přivezli hygienické balíčky pro uprchlíky ze svazu státních zaměstnanců z Chersonské oblasti.

A nakonec zastávka v nám již známé nemocnici. „Člověk je opravdu unavený. Je tu spousta práce. Doslova tu skládáme lidi zpátky dohromady,“ říká mladý chirurg Anton. Necháváme zde náš hlavní náklad, krabice s léky.

Během naší cesty se také setkáváme s místní dobrovolnicí Julií, fotografkou, která dělá skvělé snímky a všemožně podporuje bojovníky na Donbasu. (FB 7. 11. 2022)

* * *

Díky našim estonským přátelům z Vegan Restoran V jsme mohli našim bojovníkům poskytnout kvalitní zimní spací pytle, které jsou pohodlné při teplotách až minus 15. Díky tomu jim bude v nadcházejících měsících o něco tepleji.

Kolektiv Vegan Restoran V uspořádal solidární kampaň a předal na Ukrajinu 12 spacích pytlů a 2000 eur, které pomohou pokrýt další potřeby našich vojáků. Některé ze spacích pytlů jsme již předali antiautoritářským bojovníkům na frontových liniích. (FB 12. 11. 2022)

* * *

Zatímco v Kyjevě dochází k občasným výpadkům elektřiny, v mnoha osvobozených vesnicích, kde jsou umístěni naši kamarádi, není elektřina vůbec. Proto jsou věci jako generátory nebo solární panely kriticky důležité.

Před více než měsícem jsme našim bojovníkům předali solární elektrárnu Jackery Explorer 1000. Umožňuje jim nejen dobíjet vysílačky a telefony, ale také napájet celý dům. Zařízení nemá čas na odpočinek, kluci ho aktivně využívají.

V říjnu jsme poslali dva o něco menší panely také našim partnerům, železničářům z Korostenu. Jeden z nich je nyní u kluků na hranicích s Běloruskem, druhý v Chersonské oblasti. (FB 17. 11. 2022)


Zdroj:
https://www.facebook.com/SolidarityCollectives

Související odkazy:
Zbabělost evropského pacifismu
Zóna solidarity pomáhá
Medical Self-Defense Network
Solidarity Collectives pomáhají (III)
Zóna solidarity
Rusko: Nucená mobilizace bezdomovců
Ruslan Zinin: „Teď se všichni vrátíme domů!“
„Levičáci“ mimo Ukrajinu jsou zvyklí poslouchat jen lidi z Moskvy
Proč a jak Putin mobilizuje: impérium chce masakr za každou cenu
Čtyři měsíce v antiautoritářské jednotce na Ukrajině
Dva nekrology a jedna výzva
Solidarity Collectives pomáhají (II)
Nepolevujme v solidaritě!
Sbírka na auto
Když umře fašoun
ABC-Galicja pomáhá na Ukrajině
O lidi musí jít především
10 úděsných levičáckých argumentů proti ukrajinskému odporu
„Všude vidíte zkázu“
Solidarity Collectives pomáhají
Anarchisté a válka na Ukrajině
Malatesta o válce a národním sebeurčení
Anarchistické sabotáže v Rusku
Bořič mýtů o východní Evropě
Pátý měsíc v obležení
Maxim Butkevič
Solidarity Collectives
Rusko: Podvratné aktivity II.
Anarchisté a válka na Ukrajině
Sociální situace na Ukrajině
Válka na Ukrajině: Deset lekcí ze Sýrie
Bacha na antiimperialismus idiotů!
Chystají se popravy antifašistických „interbrigadistů“?
Ozbrojený odpor anarchistů proti Putinovi je revoluční nutností
Ukrajina znovu volá
Manifest Výboru odporu
Proč chce Finsko do NATO?
ABC Drážďany: pomoc zaslaná na Ukrajinu
Všichni jsme Ukrajinci: antifašistický vzkaz ze stínů CEE
Svoboda, rovnost, sesterství a bratrství nejsou prázdná slova
Nepovyšujme hesla nad životy lidí
Něco málo o naší četě
Na okraj jednoho prohlášení
Anarchisté a válka
Za pracující třídu… na straně Ukrajiny
Pramen: My a válka
Represe v Rusku a Bělorusku
„Díky za veškerou podporu“ (II.)
„Díky za veškerou podporu“ (I.)
Stojíme na straně demokratické společnosti!
Ukrajina: pracovní práva v době války
Z deníku extremisty
Rozhovor: Operace Solidarita na Ukrajině
„Skoro celou dobu sedíme doma, aby nám na ulici nedali povolávací rozkaz.“
Postoje k válce
A3: Nacionalismus je bratr války
Pět jmen
Shánějí se dobrovolníci na pomoc uprchlíkům v Polsku
Igor Volochov
Kyjev: Výbor pro odboj
Po boji nezůstane žádná země
Pohled z Ukrajiny a Ruska (II.)
Nebudu zabíjet své bratry!
Zima končí, přichází jaro: ruské protesty proti Putinovi a válce
Putin neprojde, Kyjev žije: co děláme na podporu Ukrajiny
Proti invazi, avšak bez pokrytectví
Nacionalismus patří na smetiště
IFA proti Putinově agresi
Ruští anarchisté o invazi na Ukrajinu
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
NE VÁLCE!
Proti anexím a imperialistické agresi
Válka a anarchisté: antiautoritářský pohled na Ukrajinu
Ukrajina mezi mlýnskými kameny


Verze pro tisk 18.11.2022 Zahraniční sekretariát AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)

Balkan Anarchist Bookfair

7. 7. 2023, Lublaň (Slovinsko)

Výroční anarchistický knižní festival. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)