Anarchistická federace

Bacha na antiimperialismus idiotů!

Recenze na brožuru „My jsme vám to říkali“ o syrské perspektivě války na Ukrajině

obálka

Jednou z publikací připravených pro letošní Anarchistický festival knihy (AFK) byla žluto-modrá brožura, vydaná Salé distribucí, která se i po zániku infoshopu Salé aktivně věnuje šíření (nejen) anarchistických knih a dalších publikací. Brožura nazvaná My jsme vám to říkali je skvělým příspěvkem do diskuse ohledně války na Ukrajině. Nahlíží ji pohledem jednoho kolektivu, dvou autorů a dvou autorek z perspektivy syrské revoluce proti diktátoru Bašáru al-Asadovi. Odkrývá krvavou fašistickou povahu Putinova režimu, pokrytectví Západu, který se léta „díval jinam“, stejně jako idiocii části levice, která uvěznila sama sebe v prizmatu euroatlantického imperialismu.

Posledně zmíněná kritika míří v textu „,Antiimperialismus‘ idiotů“, který je jediný ve sborníku předinvazního data, například na britskou organizaci Stop the War projevující hluboce autoritářské tendence, a zkrátka nezůstane ani kdesi zastydlý Noam Chomsky. Rádoby imperialistické a protiválečné organizace jsou usvědčeny z toho, že samy projevují imperiální manýry a jejich diskurz je mnohdy nerozeznatelný od toho fašistického.

Robin Yassin-Kassab (v roce 2018 byl přednášejícím na AFK) v textu „Iracionalita“ jasně říká: „Vše, o co se Západ roky staral, je byznys. Rusko mohlo vypálit Sýrii a rozporcovat Gruzii a Ukrajinu a Čína by mohla zničit ujgurský lid, ale obchod s vrahy musel pokračovat, protože na byznysu záleželo.“ A najednou svět hledí překvapeně na zahájení rozsáhlé ruské invaze. „My jsme vám to říkali,“ křičí ve svém příspěvku „Bezpečí“ Marcelle Shehwaro. Vždyť „Sýrie byla testovací půdou pro ruskou armádu“, říká v textu „Proč je Ukrajina syrskou věcí“ Yassin Al-Haj Saleh. Zároveň vyjadřuje naději: „Ruská porážka by byla vítězstvím nejen pro Ukrajinu, ale pro celý svět. Porážka Putina by také mohla ukončit jeho politický život, což je ta nejlepší zpráva pro ruské demokraty… To může být dobrá zpráva i pro Syřany, protože by to oslabilo také Assadův barbarský a vlastizrádný režim spolu s rostoucími autoritářskými tendencemi na celém Blízkém východě a vlastně i ve světě.“

Stěžejním textem sborníku je pak text od exulantské skupiny z Paříže nazvaný „Válka na Ukrajině: deset lekcí ze Sýrie“. Nesnaží se srovnávat situace v Sýrii a na Ukrajině, přesto nachází mnohé, co je možné předat coby až krutě prožité poznání. Cítím potřebu jednotlivé body alespoň vyjmenovat: 1) Naslouchat hlasům v místě; 2) Nedávat přednost geopolitice před obyčejnými protagonisty konfliktu; 3) Nedělat rozdíly mezi exulanty; 4) Být na pozoru před narativem korporátních médií; 5) Nedělat ze západních zemí osu dobra; 6) Bojovat proti všem imperialismům; 7) Nepřipisovat stejnou odpovědnost Ukrajině a Rusku; 8) Pochopit, že ukrajinskou společnost protínají různé proudy; 9) Podporovat lidový odpor na Ukrajině a v Rusku; 10) Budovat nový internacionalismus zdola.

Brožura nás tedy vede k tomu naslouchat nejen obyčejným a nám názorově blízkým lidem na Ukrajině, v Rusku, potažmo v Bělorusku či Kazachstánu, ale také těm, kteří prošli nebo procházejí nějakou podobnou zkušeností, jako jsou třeba právě citovaní Syřané a Syřanky. Je to rozhodně lepší než stejně imperiálně jako ti, které tak nenávidíme, uvíznout ve vlastních bublinách od lidských životů odcizených ideologií.


My jsme vám to říkali. Syrská perspektiva války na Ukrajině. Salé distribuce 2022, 44 stran A5, 50 Kč. K dostání na saledistro.org.


Verze pro tisk 19.6.2022 -jk-

Píšou jinde

Odkazy