Anarchistická federace

Solidarity Collectives pomáhají (II)

Částečný přehled o anarchistické pomoci na Ukrajině za poslední měsíc

obr.

Před měsícem jsme informovali o pomoci směřující na invazí postiženou Ukrajinu; o pomoci, kterou organizují anarchisté a anarchistky sdružení v síti Solidarity Collectives (Kolektivy solidarity). Ta se snaží, aby byla její činnost transparentní a lidé, kteří nějakým způsobem přispívají, věděli, kam pomoc směřuje. Podívejme se tedy na přehled za minulý měsíc a některé další informace, které se za tu dobu objevily na FB profilu Kolektivů solidarity.

* * *

Už dva měsíce pracujeme pod hlavičkou Kolektivy solidarity, takže je čas podat další zprávu. Během uplynulého měsíce jsme pro naše kamarády zakoupili: 2 kolimátory (reflexní zaměřovače), 2 páry sluchátek s aktivním tlumením hluku, kameru GoPro 9 pro bezpilotní letouny a 3 sledovací kamery pro kontrolu perimetru, několik kusů oblečení (kalhoty, panamy, termooblečení, taktická trika Ubacs), obuv, digitální vybavení (notebook, vybavení pro rádiové zpravodajství a tablet), 15 taktických masek, termoobal na tlumič hluku, 3 vysílačky, držáky zásobníků na pušky SVD a zásobníky na munici, suché příděly potravin. Bylo darováno množství lékařských potřeb, a to jak taktických (30 dekompresních jehel, 10 odsávaček dýchacích cest, obvazy na krk, 20 okluzivních obvazů, 20 škrtidel), tak civilních (obvazy, léky proti bolesti, absorbenty, dlahy), a zakoupili jsme monitor srdce pro náš mezinárodní zdravotnický tým.

Pokračuje finanční pomoc bojovníkům, kteří ještě nedostali zaplaceno. Částečně jsme pokryli náklady na pohonné hmoty pro čtyři jednotky. Jeden zraněný kamarád obdržel finanční prostředky na úhradu operace.

A hlavně jsme díky našim německým kamarádům a kamarádkám mohli do Charkovské oblasti dodat pickup Nissan Navara, který se stane nepostradatelným společníkem pro šest anarchistů v minometné posádce.

V srpnu jsme dodávali humanitární pomoc do Mykolajova. Dvakrát jsme poslali potravinové balíčky, pitnou vodu, hygienické potřeby, léky a tašky s kolečky, které místní obyvatelé potřebují, aby si mohli nosit pitnou vodu. Dne 16. srpna jsme město osobně navštívili a předali pomoc jak od Kolektivů solidarity, tak od našich partnerů z odborů a od kamarádů ze Sociálního hnutí. Takové cesty nám umožňují nejen lépe pochopit život ve frontových oblastech, ale také navázat přímé kontakty s místními aktivisty a skupinami. (FB, 6. 9. 2022)

* * *

Pokračujeme ve vybavování našich kamarádů pro boj na frontě. Předali jsme balistickou přilbu jednomu z aktivních fanoušků FC „Arsenal-Kyjev“. A monokulár s dálkoměrem, taktické rukavice a powerbanku ruskému dobrovolníkovi, který přijel bojovat na ukrajinské straně. (FB, 9. 8. 2022)

* * *

Naše aktivistka Ksjuša píše: „V Charkově byl skvělý den – nejenže nebyl vyhlášen letecký poplach, dokonce jsem se setkala s našimi frontovými zdravotníky – konečně! Tato skupina zahraničních dobrovolníků přijela na Ukrajinu v březnu. Už několik měsíců evakuují raněné ze směru na Čuhujev. Lev, Marci a Charlie operují přímo v první linii. Ale vypadá to, že jim to nestačí: chtějí se přesunout na doněckou frontu. Lev žertuje, že brzy pojede do Kramatorsku a bude jezdit po městě a křičet: ,Tady zdravotník, kdo potřebuje bojového zdravotníka?‘ Ale aby tihle kluci mohli efektivně pracovat, musíme jim pomáhat s různými super věcmi. Takže první věc, kterou se chceme pochlubit, je evakuační vozidlo, které jsme dodali v červenci. Dnes jsme jim přivezli monitor srdce, obvazy na krk a pulzní oxymetr. To vše jsme jim mohli dát díky Kolektivům solidariry. Ááá, a brzy dorazí další parády, které jsou teď zadržovány na hranicích!“ (FB, 12. 8. 2022)

* * *

Minulý měsíc jsme dali našemu kamarádovi Rukovi kolimátor Holosun. Žel ho využije až o něco později. Ruka utrpěl zranění kolena. Část chrupavky mu musela být odstraněna, ale jeho život a zdraví už nejsou ohroženy. Náklady na operaci (20 000 hřiven) byly částečně hrazeny naším týmem.

* * *

Pavlo Šydlovskij je archeolog, univerzitní profesor a aktivista první generace ukrajinského anarchistického svazu „Přímá akce“ z 90. let. V prvních dnech invaze se připojil k teritoriální obraně u Kaniva, kde před válkou zkoumal paleolitické naleziště. Když už tento region nebyl ohrožen, vrátil se k výuce, zatímco jeho bratři ve zbrani vyrazili na horké místo na východě. Aby mohli efektivně pracovat, potřebují auto. Zbývá jim vybrat ještě 60 000 hřiven. (FB, 16. 8. 2022)

* * *

Do války proti imperialismu se zapojilo mnoho antiautoritářských iniciativ. Snažíme se našim kamarádům, kteří odešli bojovat, co nejvíce pomáhat, ale naše síly někdy nestačí pokrýt všechny žádosti. V současné době kolektiv ekoanarchistů bojuje směrem na Mykolajiv. Potřebují peníze na nákup dvou dronů DJI Mavic 3. Zbývá vybrat 2850 dolarů. Na shromáždění požadované částky máme několik týdnů. Budeme tedy vděční za každý příspěvek. (FB, 23. 8. 2022)

* * *

Dnes uplynulo půl roku od začátku ruské invaze. Šest měsíců od chvíle, kdy členové našich kolektivů začali podporovat hnutí odporu. Spolu s celou ukrajinskou společností jsme prožívali největší válečné tragédie a snažili se být tam, kde nás bylo nejvíce potřeba. Během blokády Kyjeva jsme sháněli nedostatkové léky a byli jsme mezi prvními, kdo se vydal s humanitární misí do Buče a Irpinu po jejich osvobození. Byli jsme svědky zkázy v Černihově, Charkově a Mykolajivu. Mluvili jsme s lidmi, kteří okupaci přežili, kteří přišli o domovy, práci a své blízké, takže si docela dobře uvědomujeme, jakou cenu mělo těchto šest měsíců pro Ukrajinu. Tolik na okraj naší hlavní činnosti – podpory antiautoritářských bojovníků vším, co potřebují, od ponožek po auta.

Byli jsme ale také svědky odolnosti ukrajinské společnosti, pro kterou se tato válka skutečně stala válkou lidu. Sebeorganizace a vzájemná pomoc v kritických chvílích se staly klíčem k přežití civilistů a podporou těch, kteří se chopili zbraní. A přestože válka působí stále normálněji a nové ostřelování nevyvolává stejné reakce jako na začátku, vyzýváme vás všechny, abyste si zachovali otevřená srdce a pokračovali v podpoře našich bojovníků a humanitárních misí tak, jak jste to dělali během těchto šesti měsíců. Je to nyní potřeba stejně jako dřív. (FB 24. 8. 2022)

* * *

„Pojďte, hoši, ukážu vám, jakou tu máme vodu. Podívejte, je žlutá! Slaná. Trubky už to nevydrží,“ říká Olga Viktorivna, ředitelka mykolajivského domova pro seniory. Sem přivážejí starší evakuované osoby, zejména ty, které se nemohou pokusit o přesun vlastními silami. Od té doby, co ruská vojska zničila přívod vody z řeky Dněpr, se pitná voda ve městě stala luxusem. Je dovážena z jiných regionů a lidé na ni stojí fronty.

Díky Francouzské anarchistické federaci, feministické iniciativě Feministična loža a polské cestovce Barents.pl jsme do pečovatelského domu přivezli hygienické potřeby, léky, potraviny a čistou vodu. Hlavní prosbou Olgy Viktorivny však bylo více plen. „Pro naše zdravotní sestry je těžké obracet lidi. Pleny jim dost usnadňují práci. Ale jsou drahé.“

Naši partneři ze Sociálního hnutí poslali 50 potravinových balíčků pro členy odborové organizace Mykolaivoblenerho, regionální energetické společnosti. Přestože jsou potraviny k dispozici v městských obchodech, téměř 80 % místních obyvatel přišlo o práci, takže humanitární pomoc je životně důležitá. Odborová předačka Natalia si také stěžuje na kvalitu vody. Problém s vodou pro téměř 400 zaměstnanců společnosti by mohl vyřešit vodní filtr, proto žádá dobrovolníky, aby jí pomohli jej získat.

Naše další zastávka byla v Regionálním sdružení odborů státních institucí v Mykolajivu. Při raketovém útoku na mykolajivskou oblastní státní správu 29. března zahynulo kromě mnoha dalších lidí i 15 členů odborů, kteří právě přišli do práce. Naši přátelé z dobrovolnického projektu Odborová linka života poslali odborům hygienické potřeby, dětskou výživu a léky.

V neposlední řadě jsme přivezli 10 židlí a kárek – neocenitelnou pomůcku pro místní obyvatele Mykolajiva, která jim umožňuje přinést si domů mnohem více pitné vody, než mohou unést v rukou. (FB, 25. 9. 2022)

* * *

Kolektivy solidarity podporují anarchistky bojující na východě Ukrajiny. Jedna z nich, nazývejme ji z bezpečnostních důvodů třeba Vlaštovka, byla již v roce 2013 členkou charkovské antiautoritářské sebeobranné skupiny Euromajdanu, později přispěla k vytvoření charkovského squatu Autonomie, organizovala sociokulturní centrum a byla aktivní účastnicí řady aktivistických iniciativy. Už 24. února ráno prováděla Vlaštovka letecký průzkum na frontě s běžnými civilními bezpilotními prostředky. A v březnu se bez neprůstřelné vesty, jen s horolezeckou helmou na hlavě, dostala pod dělostřeleckou palbu a utrpěla otřes mozku. Díky vlastní iniciativě vytvořila Vlaštovka síť užitečných známých a pokračuje dál – existuje možnost, že se jí podaří vytvořit samostatnou jednotku vzdušného průzkumu. Nyní Vlaštovka a skupina, ve které je velitelkou, pracují směrem na Donbas a zoufale potřebují moderní UAV (dron) pro průzkum oblasti. Čím delší bude dolet UAV, tím bezpečnější to pro Vlaštovku bude. Potřebuje ještě vybrat 6000 eur. Podpořme anarchistický boj na východě Ukrajiny. PayPal: d.a.dolgopolova@gmail.com. (FB, 4. 9. 2022)

* * *

„Kožna Tvarina“ – ukrajinská občanská organizace, jejímž cílem je šířit veganství a chránit práva všech zvířat, poskytla pomoc ve formě veganského jídla pro veganské bojovníky. (FB, 7. 9. 2022)

* * *

Kolektivy solidarity můžete finančně podpořit zde:
* Monobank (převody v rámci Ukrajiny): 5375411415211403
* PayPal: suppliesforukrainenow@proton.me
* PayPal pouze pro humanitární pomoc: humanitarian.aid.for.ukraine@proton.me
* Prostřednictvím ABC Drážďany:
UGMR
IBAN: DE57 4306 0967 1216 4248 00
BIC: GENODEM1GLS
GLS GEMEINSCHAFTSBANK EG
Zpráva pro příjemce: Ukraine


Související odkazy:
Nepolevujme v solidaritě!
Sbírka na auto
Když umře fašoun
ABC-Galicja pomáhá na Ukrajině
O lidi musí jít především
10 úděsných levičáckých argumentů proti ukrajinskému odporu
„Všude vidíte zkázu“
Anarchisté a válka na Ukrajině
Malatesta o válce a národním sebeurčení
Anarchistické sabotáže v Rusku
Bořič mýtů o východní Evropě
Pátý měsíc v obležení
Maxim Butkevič
Solidarity Collectives
Rusko: Podvratné aktivity II.
Anarchisté a válka na Ukrajině
Sociální situace na Ukrajině
Válka na Ukrajině: Deset lekcí ze Sýrie
Bacha na antiimperialismus idiotů!
Chystají se popravy antifašistických „interbrigadistů“?
Ozbrojený odpor anarchistů proti Putinovi je revoluční nutností
Ukrajina znovu volá
Manifest Výboru odporu
Proč chce Finsko do NATO?
ABC Drážďany: pomoc zaslaná na Ukrajinu
Všichni jsme Ukrajinci: antifašistický vzkaz ze stínů CEE
Svoboda, rovnost, sesterství a bratrství nejsou prázdná slova
Nepovyšujme hesla nad životy lidí
Něco málo o naší četě
Na okraj jednoho prohlášení
Anarchisté a válka
Za pracující třídu… na straně Ukrajiny
Pramen: My a válka
Represe v Rusku a Bělorusku
„Díky za veškerou podporu“ (II.)
„Díky za veškerou podporu“ (I.)
Stojíme na straně demokratické společnosti!
Ukrajina: pracovní práva v době války
Z deníku extremisty
Rozhovor: Operace Solidarita na Ukrajině
„Skoro celou dobu sedíme doma, aby nám na ulici nedali povolávací rozkaz.“
Postoje k válce
A3: Nacionalismus je bratr války
Pět jmen
Shánějí se dobrovolníci na pomoc uprchlíkům v Polsku
Igor Volochov
Kyjev: Výbor pro odboj
Po boji nezůstane žádná země
Pohled z Ukrajiny a Ruska (II.)
Nebudu zabíjet své bratry!
Zima končí, přichází jaro: ruské protesty proti Putinovi a válce
Putin neprojde, Kyjev žije: co děláme na podporu Ukrajiny
Proti invazi, avšak bez pokrytectví
Nacionalismus patří na smetiště
IFA proti Putinově agresi
Ruští anarchisté o invazi na Ukrajinu
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
NE VÁLCE!
Proti anexím a imperialistické agresi
Válka a anarchisté: antiautoritářský pohled na Ukrajinu
Ukrajina mezi mlýnskými kameny


Verze pro tisk 10.9.2022 Zahraniční sekretariát AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Punx against Putin

28. 5. 2024, Praha

Benefice pro Solidarity Collectives …(více)