Anarchistická federace

Svoboda, rovnost, sesterství a bratrství nejsou prázdná slova

Operace Solidarita vydala na Prvního máje prohlášení, v němž přibližuje svá stanoviska.

OpSol

Jsme ukrajinská antiautoritářská dobrovolnická skupina Operace Solidarita.

Jsou mezi námi lidé různých názorů, ale ohledně ruské agrese mezi námi dva různé názory nenajdete. Odsuzujeme invazi Ruské federace a odpovědnými činíme její nejvyšší orgány.

Od prvních dnů války jsme se, stejně jako většina ukrajinských libertinských aktivistů a aktivistek, připojili k hnutí odporu. Mnoho našich kamarádů vstoupilo do řad obranných sil. Naším cílem je proto poskytnout jim vše, co potřebují, a pokud je to možné, pomáhat také lidem v nouzi.

Jak je ale možné, že lidé, kteří léta kritizovali stát, ho nyní brání se zbraní v ruce nebo shánějí vojenské vybavení po celém světě? Spojuje nás společný pohled na tuto válku, kterou chápeme jako imperialistickou a coby akt agrese proti lidem. Zde jsou důvody proč:

* Nejde o „denacifikační válku“, jak tvrdí Kreml. Problém s krajní pravicí na Ukrajině jistě existuje, ale její rozsah a vliv dramaticky zveličuje ruská propaganda, která parazituje na jazyce a tradici antifašismu. Ukrajina je jednoznačně svobodnější zemí než Rusko, které se od začátku války každým dnem stále více podobá fašistickému režimu.

* Nejde o válku za osvobození ruskojazyčných Ukrajinců. Většina bojů, které dnes na Ukrajině probíhají, se odehrává v převážně ruskojazyčných oblastech, kde jsou právě ruskojazyční obyvatelé hlavními oběťmi válečných zvěrstev. Proto tito Ukrajinci nevítají ruskou armádu květinami a místo toho se hlásí do armády nebo k teritoriální obraně, aby mohli čelit okupantům.

* Nejde o válku Ruska proti NATO. Není to ani válka NATO proti Rusku s Ukrajinou jako prostředníkem. Jsme kritičtí k západnímu imperialismu v jiných částech světa, ale odpovědnost za tuto válku nese výhradně Ruská federace – stát, který se snaží prosadit svou hegemonii v regionu. Pokud by skutečným důvodem války byla neutralita Ukrajiny či expanze NATO na východ, válka by už dávno skončila. Nebo by možná ani nezačala.

* Je to také Putinova válka proti vlastnímu lidu. „Speciální operace“, jak ruský stát invazi nazývá, umožnila Kremlu nastolit brutální diktaturu, hned zkraje potlačit protiválečné demonstrace, zlikvidovat všechna opoziční média a vyhnat ze země ty ruské občany, kteří nesouhlasili s vládou. Ve stejné situaci se nachází i Bělorusko. Dnešní ruská politika sleduje tímto systematickým potlačováním disentu a svobody plán hegemonie, kterou chce nastolit v celém regionu.

Ruské imperiální ambice jsou nyní příliš velké na to, aby bylo možné jednoduše vyjednat „mír za každou cenu“. Přistoupit na jejich požadavky by nevyhnutelně vedlo k porážce všech pokrokových sil v regionu. To, co bude mírová smlouva obnášet, závisí do značné míry na situaci na bojišti. Proto vyzýváme všechny, pro které nejsou svoboda, rovnost, sesterství a bratrství jen prázdná slova, aby podpořili ukrajinské hnutí odporu. Můžete tak učinit několika způsoby, např.:

* přímou podporou obranných sil Ukrajiny nebo teritoriální obrany;

* podporou dobrovolnických hnutí a humanitárních iniciativ;

* pomocí ukrajinským uprchlíkům;

* požadováním, aby vaše vlády poskytly Ukrajině finanční, humanitární nebo vojenskou pomoc;

* prosazováním zrušení ukrajinského zahraničního dluhu, což pomůže zemi zotavit se po skončení války.

V neposlední řadě můžete podpořit Operaci Solidarita. Přitom si můžete být jisti, že vaše podpora pomůže antiautoritářům, kteří bojují za svobodnou společnost – společnost bez předsudků, nerovnosti a agrese.


Zdroj:
https://t.me/s/solidarnistinua
https://operation-solidarity.org/

Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině

Související odkazy:
Nepovyšujme hesla nad životy lidí
Něco málo o naší četě
Na okraj jednoho prohlášení
Anarchisté a válka
Za pracující třídu… na straně Ukrajiny
Pramen: My a válka
Represe v Rusku a Bělorusku
„Díky za veškerou podporu“ (II.)
„Díky za veškerou podporu“ (I.)
Stojíme na straně demokratické společnosti!
Ukrajina: pracovní práva v době války
Z deníku extremisty
Rozhovor: Operace Solidarita na Ukrajině
„Skoro celou dobu sedíme doma, aby nám na ulici nedali povolávací rozkaz.“
Postoje k válce
A3: Nacionalismus je bratr války
Pět jmen
Shánějí se dobrovolníci na pomoc uprchlíkům v Polsku
Igor Volochov
Kyjev: Výbor pro odboj
Po boji nezůstane žádná země
Pohled z Ukrajiny a Ruska (II.)
Nebudu zabíjet své bratry!
Zima končí, přichází jaro: ruské protesty proti Putinovi a válce
Putin neprojde, Kyjev žije: co děláme na podporu Ukrajiny
Proti invazi, avšak bez pokrytectví
Nacionalismus patří na smetiště
IFA proti Putinově agresi
Ruští anarchisté o invazi na Ukrajinu
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
NE VÁLCE!
Proti anexím a imperialistické agresi
Válka a anarchisté: antiautoritářský pohled na Ukrajinu
Ukrajina mezi mlýnskými kameny


Verze pro tisk 8.5.2022 OpSol

Píšou jinde

Odkazy