Anarchistická federace

Kyjev: Výbor pro odboj

Rozhovor z prvního dne invaze o roli anarchistů a anarchistek v odboji na Ukrajině

UKrajina

Web CrimethInc. uskutečnil hned zkraje Putinovy invaze na Ukrajinu audio rozhovor s osobou ve funkci mluvčího „Komise pro odboj“, nově vzniklé anarchistické koordinační skupiny na Ukrajině. Odpovídá na otázky o tom, co anarchisté na Ukrajině dělají a zažívají. I když jde v rychle se vyvíjející situaci o „starý“ text, pěkně ukazuje, kde je místo a jaké jsou postoje anarchistů a anarchistek na Ukrajině. Zde je shrnutí odpovědí:

„Výbor pro odboj“ je koordinační centrum spojující anarchisty a anarchistky, kteří se různými způsoby zapojují do odboje proti invazi. Některé osoby jsou v předních liniích, jiné mediální činností zprostředkovávají podmínky, ve kterých se odboj odehrává, aby situaci na Ukrajině objasnily těm, kteří tam nikdy nebyli, a anarchistům a anarchistkám z jiných koutů světa vysvětlily, proč věří, že vzdorování Putinovi je spojeno s osvobozením. Součástí výboru budou i projekty zaměřené na podporu toho, co zůstává z ukrajinské občanské společnosti, zatímco invaze postupuje – například v Mariupoli někteří účastníci přinesli materiální pomoc do centra chránícího děti, které ve válce přišly o rodiče – a některým kamarádům a kamarádkám bude pomáhat dostat se ze zóny konfliktu, přesto se do odboje zapojují „tucty a tucty“ anarchistů/tek a antifašistů/tek.

Anarchisté sledují, jaké projekty vzájemné pomoci se v Kyjevě spustí přičiněním samotných obyvatel a do kterých z nich se můžeme jako anarchisté nejefektivněji zapojit.

Osoba, se kterou CrimethInc. mluvili, se v té době nacházela v Kyjevě; ostatní osoby již město opustily, aby se zúčastnily teritoriální obrany v regionech obklopujících Kyjev. Mnozí lidé město opouštějí…

Atmosféra v Kyjevě je napjatá, ale kromě ranních vzdušných náletů se ve městě ještě nebojuje. Anarchisté zatím nezaznamenali žádné oběti ze svých řád, ale čelí vážným nebezpečím. Je to tíživá situace, ale zatím drží hlavy vztyčené.

Většina účastníků tohoto projektu očekávala, že brzy dojde k invazi do města, ale neočekávala ji dnes, a psychicky na ni ještě nebyla zcela připravena. Připravovali se a plánovali vlastně už několik měsíců, ale nyní zjišťují, co všechno v jejich přípravách zůstalo nedotažené. Přesto se jim v sérii rychlých setkání podařilo vytvořit tento koordinační projekt.

Mluvčí popsal nejbližší cíle projektu: nejde o ochranu ukrajinského státu, ale ukrajinských lidí a jejich společnosti, která je stále pluralitní, zatímco samotný stát je neoliberální národní stát s nacionalismem a vším, co k němu patří. „Naší ideou je, že musíme chránit ducha této společnosti před zkázou pod Putinovým režimem, který ohrožuje celou její existenci.“

Mluvčí dále řekl, že konkrétní snahou bude konfrontovat vojenskou agresi Ruska a zároveň propagovat anarchistické perspektivy v ukrajinské společnosti i ve zbytku světa; ukázat, že anarchisté a anarchistky se účastní tohoto boje, že si v něm vybrali stranu, na kterou se postaví – ne stranu státu, ale lidí zasažených invazí, lidské společnosti obývající Ukrajinu.

„Není přeháněním, když řekneme, že celá populace invazi konfrontuje. Samozřejmě, někteří lidé utíkají, ale jakákoli síla, která má mít účast na budoucím politickém vývoji tohoto místa, musí tady a teď být na straně obyvatelstva. Chceme podniknout takové kroky, abychom se ve větší míře spojili s místními lidmi a organizovali se spolu s nimi. Naším dlouhodobým úkolem, naším snem je stát se viditelnou politickou silou v této společnosti, a tím si zajistit skutečnou šanci propagovat myšlenku sociálního osvobození.“

V souvislosti s vyjádřením, že „celá populace invazi konfrontuje,“ se CrimethInc. zeptali, zda to zahrnuje i obyvatele tzv. Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky – regionů na východě Ukrajiny, které jsou od roku 2014 okupovány separatistickými silami ozbrojenými i financovanými Ruskem a které Putin právě označil za „nezávislé“.

„Upřímně,“ odpovídá nám mluvčí, „nemám nějaké pevné stanovisko ohledně lidí z těchto takzvaných republik; žiju tady teprve několik let“ (jelikož vyrůstal v sousední zemi), „a nikdy jsem nebyl na jihovýchodě. Je pravda, že zde byly konflikty týkající se jazyka, a místní ultrapravičáci tyto konflikty zbytečně a závažně zhoršili. Proto jsme i v těchto tzv. republikách viděli některé lidi mávat vojskům ruskými státními vlajkami na uvítanou, přestože tato ,nezávislost‘ bude znamenat pravý opak, úplnou podřízenost Putinovi. Zároveň jsme však přes nedaleké zákopy viděli na druhé straně bojiště tisíce lidí mávat státními vlajkami Ukrajiny. Ani to se nám jako anarchistům nelíbí, ale i tak to znamená, že lidé jsou připraveni bojovat – jsou připraveni uchránit svou nezávislost nejen jako stát, ale jako společnost.“


Zdroj:
https://cs.crimethinc.com/2022/02/24/russia-and-ukraine-grassroots-resistance-to-putins-invasion

Související odkazy:
Po boji nezůstane žádná země
Pohled z Ukrajiny a Ruska (II.)
Nebudu zabíjet své bratry!
Zima končí, přichází jaro: ruské protesty proti Putinovi a válce
Putin neprojde, Kyjev žije: co děláme na podporu Ukrajiny
Proti invazi, avšak bez pokrytectví
Nacionalismus patří na smetiště
IFA proti Putinově agresi
Ruští anarchisté o invazi na Ukrajinu
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
NE VÁLCE!
Proti anexím a imperialistické agresi
Válka a anarchisté: antiautoritářský pohled na Ukrajinu
Ukrajina mezi mlýnskými kameny


Verze pro tisk 17.3.2022 -nh-

Píšou jinde

Odkazy