Anarchistická federace

ABC-Galicja pomáhá na Ukrajině

Některé skupiny Anarchistického černého kříže se zapojily do pomoci anarchistům bojujícím proti ruské invazi.

ABC Halič

Jedním z kanálů zasílání finanční pomoci jak anarchistům bojujícím na Ukrajině proti ruské invazi, tak těm zapojeným v teritoriální obraně či starajícím se distribuci pomoci lidem postiženým válkou, které využívá Anarchistická federace, je drážďanská skupina Anarchistického černého kříže (Anarchist Black Cross, ABC). Nejde ale o jedinou skupinu ABC, která něco takového umožňuje. Jako další můžeme jmenovat ABC-Galicja (AČK-Halič). Ta svou aktivitu představuje následovně:

Téměř okamžitě po zahájení invaze jsme v AČK-Halič začali přemýšlet o způsobech, jak pomoci našim kamarádům z ukrajinských antiautoritářských kruhů. Věděli jsme, že aktivisté a jejich rodiny mohou být ohroženi jak okupanty, tak ukrajinskými úřady. Následující dny však ukázaly, jak moc byli potřební jak ti, kteří se chopili zbraní, tak ti, kteří se přihlásili jako dobrovolníci. Proto jsme 1. března vyhlásili sbírku, která by mohla finančně podpořit různé iniciativy (podařilo se nám vybrat asi 7 000 eur).

AČK-Halič (skupiny z polského Krakova a Řešova) se již několik let účastní solidárních kampaní a informační podpory vězněných a pronásledovaných anarchistů a antifašistů v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině. Proto byla solidární pomoc bránící se Ukrajině samozřejmým pokračováním naší činnosti.

Vybudovali jsme logistickou síť a nyní si pronajímáme sklad, kde vykládáme zásilky z mnoha zemí Evropy a z USA. Tam věci třídíme, katalogizujeme, přebalujeme a v souladu se seznamy potřeb, které nám poskytli naši ukrajinští kamarádi a kamarádky, je přepravujeme dodávkou na Ukrajinu. Tímto způsobem již bylo na Ukrajinu dopraveno více než 20 tun nejrůznější materiální pomoci a také auto, které nyní využívají Kolektivy solidarity. Lidem, kteří k nám přicházejí, můžeme také poskytnout jídlo a přístřeší.

Většinou spolupracujeme s ukrajinskými antiautoritářskými skupinami, ale nenecháváme bez odezvy žádné volání o pomoc přicházející z Ukrajiny, pokud máme možnost ho vyslyšet. Podporujeme lidi prchající před válkou, převážíme je na bezpečná místa a poskytujeme humanitární pomoc. V současné době poskytujeme humanitární pomoc a spolupracujeme s dobrovolníky z organizace Help War Victims. Úzce spolupracujeme s (anarchistickým) Sociálním družstvem Černá Halič (Spółdzielnia Socjalna Czarna Galicja) z Řešova, také s No Borders Teamem, ABC-Drážďany, ABC-Varšava a lidmi, kteří nepatří k žádné organizované skupině. Jsme velmi vděční našim starým i novým přátelům z mnoha zemí za jejich práci při shromažďování, přepravě, koordinaci a odesílání všeho potřebného. A také za shánění finančních prostředků a další všemožnou pomoc.

Pokud nám chcete jakkoli pomoci, napište na naši bezpečnou e-mailovou adresu: ackgalicja@riseup.net.

Naše veřejná sociální média:
https://www.facebook.com/ackgalicja
http://ackgalicja.bzzz.net/


Související odkazy:
Solidarity Collectives pomáhají
„Všude vidíte zkázu“
Solidarity Collectives
Ukrajina znovu volá
ABC Drážďany: pomoc zaslaná na Ukrajinu
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Anarchisté v Rusku a Bělorusku potřebují pomoc. Jak na to?
Rozhovor: Operace Solidarita na Ukrajině
Shánějí se dobrovolníci na pomoc uprchlíkům v Polsku


Verze pro tisk 27.8.2022 Zahraniční sekretariát AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy