Anarchistická federace

Rusko: Podvratné aktivity II.

Pokračování přehledu o radikálních protiválečných aktivitách v Rusku

Rusko

Útoky na úřady

V předchozím článku jsme informovali o útocích na (zejména) náborová střediska na různých místech v Rusku a na Krymu. Od té doby došlo k dalším a o některých jsem ještě nevěděli:

* V noci na 14. května se v Pronsku v Rjazaňské oblasti neznámí lidé pokusili zapálit nejprve vchodové dveře a poté i okno. Plameny se nestačily rozšířit a požár budovu nepoškodil. Bylo zahájeno trestní řízení pro pokus o úmyslné zničení nebo poškození majetku. Žádný podezřelý nebyl nalezen.

* Na Krymu v Jevpatorii byla administrativní budova v odpoledních hodinách 16. května nejprve polita modrou a žlutou barvou a poté na ni byla hozen molotov. K požáru však nedošlo. Bezpečnostní složky za tuto akci zatkly mediálního umělce Bogdana Zizu a zveřejnili video s jeho „přiznáním viny“. Přítel zadrženého tvrdí, že Bogdan se zjevně přiznal pod nátlakem. FSB zahájila vyšetřování příprav teroristického útoku. Může být uvězněn až na 15 let. V současné době se nachází ve vyšetřovací vazbě v Simferopolu.

* Ve městě Železnogorsk-Ilimsk byla v noci z 19. na 20. května zahájena palba z pneumatické zbraně na vojenskou odvodní kancelář.

* 4. června odpůrce války zapálil budovu Rosgvardie (Národní garda Ruské federace) v Komsomolsku na Amuru.

* V noci na 5. června došlo na Krymu k pokusu o zapálení obecní rady v Puškinu. V místnosti, kde zasedají místní zastupitelé, vypukl po zásahu zápalnou lahví malý požár. Žádné dokumenty údajně nebyly poškozeny. O dva dny později byl zadržen 25letý Aziz Faizullajev. Údajně „sám přišel na místní policejní stanici a vyšetřovatelům řekl, že tak učinil z vlastní iniciativy, protože nesouhlasil se speciální operací na Ukrajině“. Na videozáznamu „přiznání a pokání“, který byl podle příbuzných natočen bez právníků, mluví Azíz nezvyklým způsobem, je ustaraný, pohrává si s rukama a pravděpodobně čte předem připravený text. Podle očitých svědků byl zadržen po domovní prohlídce u svých rodičů. Na policejní stanici se k němu snažil dostat právník, kterého ihned po razii oslovili jeho rodiče, ale nebylo mu umožněno se s klientem setkat. Během této doby byl pořízen videozáznam zpovědi. Není známo, kde byl v den žhářství, poznamenala Azízova sestra a dodala, že se o něj policie zajímala již delší dobu. Byl opakovaně varován, aby neporušoval zákon, naposledy v předvečer 18. května, Dne památky deportace krymských Tatarů z roku 1944. Nyní je také držen v Simferopolu.

* V ranních hodinách 6. června byla zapálena další vojenská registrační a odvodní kancelář ve dřevěné budově ve Vladivostoku. Požár poškodil opláštění budovy. Informace o tom, jak přesně byl útok proveden, se různí. Komsomolskaja pravda s odvoláním na policii píše o dvou podezřelých, kteří hodili na zeď lahev s hořlavinou. Kolemjdoucí lidé žháře vyplašili, takže budova nezačala hořet celá a shořely jen desky obložení. Žhářům se podařilo uprchnout.

* Policie zadržela 46letého Igora Paskara, obyvatele Volgogradského kraje, který se 14. června pokusil zapálit budovu krajského ředitelství FSB v Krasnodaru. K pokusu o zapálení došlo odpoledne kolem 16. hodiny. Igor hodil na vchodové dveře zápalnou lahev. V důsledku toho se vznítila pouze rohožka. Požár uhasili sami policisté a pomoc hasičů nebyla nutná. Policisté, kteří Igora zadrželi, ho předali příslušníkům FSB. U zadrženého byly nalezeny tuby s modrou a žlutou barvou.

* V noci na 24. června 2022 vyhořely dva vojenské registrační a odvodní úřady v Bělgorodě a Permu. V Bělgorodě vypukl požár v přízemí. Neznámá osoba rozbila okno v přízemí budovy a vhodila do místnosti 106 dvě zápalné lahve. Uvádí se, že shořel stůl. V Permu se neznámí lidé pokusili zapálit vojenský náborový úřad. Kolem čtvrté hodiny ranní vletělo několik zápalných lahví do kanceláře vojenského náboru v Kirovské čtvrti v ulici Zakamskaja. Na místě byly nalezeny čtyři lahve – dvě rozbité, dvě zůstaly neporušené, žádný požár nevznikl. Dobrou zprávou je, že v obou případech se žhářům podařilo uprchnout.

Sabotáže na železnici

Téměř každý den dojde v Rusku k vykolejení vlaků – jen v červnu šlo o 78 případů. Ne vždy jde o sabotáže, někdy se o podobný efekt postará i zastaralá železniční infrastruktura.

Členové skupiny Zastavte vagony uvádějí, že v Rusku působí nezávisle na sobě nejméně 20 organizovaných partyzánských skupin, které se z bezpečnostních důvodů vzájemně nekontaktují. Na svých stránkách uvádějí návody na sabotáže na železnici.

Buňka Bojové organizace anarchokomunistů (BOAK) se přihlásila k odpovědnosti za sabotáž na železniční vlečce vedoucí k vojenské jednotce 55443 v Barsovu (51. arzenál Hlavního raketového a dělostřeleckého ředitelství ruského ministerstva obrany poblíž Kiržače). Buňka BOAK-Vladimir k tomu napsala: „Na rozdíl od předchozího útoku, kdy jsme převzali odpovědnost, aniž bychom čekali na výsledek (rozhodli jsme se zveřejnit informaci, abychom všem partyzánům ukázali, jak přístupný je cíl útoku), jsme u dalších akcí zvolili strategii vyčkávání na výsledek a nezveřejnili jsme zprávu, dokud nebylo dosaženo úspěchu nebo dokud nebylo zjištěno, že byla diverze odhalena. Naneštěstí jsme v tomto případě obdrželi věrohodnou informaci, že sabotáž byla zjištěna večer 25. června. Nicméně i tak sabotáže způsobily nepříteli škody, zpozdily pohyb vlaků s vojenskou technikou a způsobily hospodářské ztráty kvůli nutnosti obnovy železničních tratí.“

Na začátku války, během bojů v severní části Ukrajiny, se v Bělorusku odehrávalo několik železničních sabotáží. Už 19. března dělníci ochromili železniční spojení mezi Běloruskem a Ukrajinou a 8. dubna běloruské ministerstvo vnitra potvrdilo více než 80 aktů „terorismu a sabotáže“ na železniční infrastruktuře. Nyní mohou být v Bělorusku odsouzeni k trestu smrti tři „železniční partyzáni“ obvinění z toho, že v noci z 28. února na 1. března zapálili se zbraní v ruce reléovou skříň před průjezdem vlaku. Vyšetřovací výbor oznámil ukončení vyšetřování. Jsou obviněni ze čtyř paragrafů: účast v extremistické formaci, teroristický útok, vlastizrada a úmyslné zneškodnění komunikačního prostředku. V případu figuruje 11 lidí, obviněni jsou zatím tři: Dmitrij Ravič (29), Denis Dikun (33) a Oleg Molchanov (51). Nyní jsou ve vazbě a jejich majetek byl obstaven.

Revoluční buňka Povolží

V sobotu 11. června 2022 ve tři hodiny ráno byla v Nižním Novgorodu na ulici Krasnih Zor 24 zapálena Toyota, kterou vlastnila Natalija Abijevová, sponzorka Putinových okupantů.

Abijevová je organizátorkou fondu na podporu Putinovy armády, horlivou podporovatelkou vládnoucího režimu a válečnou štváčkou. Lidem jako ona je smrt desítek tisíc lidí na Ukrajině a miliony zničených a rozvrácených životů ukradená. Zajímá se pouze o imaginární a iluzorní „velikost Ruska“.

K útoku se přihlásila povolžská revoluční buňka, která ve svém prohlášení uvedla: „V naší zemi už nejsou žádné prostředky pro pokojný protest. Doufáme, že toto jasné poselství bude vyslyšeno. Nyní aktivně doplňujeme databázi podporovatelů režimu a válečných štváčů v našem regionu. Boj bude pokračovat. Nespravedlivá útočná válka musí skončit. A společnost založená na svobodě, rovnosti a solidaritě musí nahradit diktaturu.“

Na jednom z běloruských opozičních kanálů vyšel s útočníky rozhovor, kde mimo jiné uvádějí: „Jsme velmi nedůvěřiví k pokojným způsobům protestu, protože si myslíme, že doba, kdy se věci měnily pokojnou cestou, je pryč. (…) Vyzývat ke shromážděním je téměř totéž jako vyzývat k tomu, abyste se vrhli do rukou fízlů. (…) Nyní máte jen několik možností: buď utéct, nebo bojovat. O možnosti sedět a předstírat, že to tak má být, neuvažujeme. Rusko je totalitní peklo, vězení národů a vlast bezpráví. (…) V různých částech země máme podobně smýšlející lidi. Jejich počet a místo pobytu nemůžeme z bezpečnostních důvodů prozradit. Ale ještě o nich uslyšíte. (…) Je nám společná myšlenka svobody a Molotovova koktejlu. Teď není vhodná doba na politické debaty. Máme tu jak anarchisty, tak příznivce pravice (i když těch je z pochopitelných důvodů méně). Dnešní akce je argumentem pro politické uspořádání zítřka. (…) Bylo by příliš nabubřelé a arogantní tvrdit, že se nebojíme. Všichni se bojí, a proto dodržují přísná bezpečnostní a konspirační opatření. Kdo ví, co je horší: nechat se zmlátit na policejní stanici, nebo žít svůj mizerný život s pocitem viny, že jste se ani nepokusili něco změnit? (…) Ukrajina musí zvítězit, protože jakékoli ústupky bude Putin považovat za slabost. To znamená, že se bude situace opakovat a opět poteče krev.“

Případ Vladimíra Sergejeva a Antona Žučkova

Anton (38) a Vladimír (36) byli zadrženi 6. března na protiválečném shromáždění. Podle obžaloby se chystali zapálit prázdná policejní auta zápalnými lahvemi, které byly nalezeny ve Vladimírově batohu. Byli ale zadrženi poblíž stanice metra Puškinská. Při zatýkání požili smrtelnou dávku metadonu. V důsledku toho strávili více než týden na jednotce intenzivní péče. Ve výpovědích rovněž uvedli, že chtěli spáchat sebevraždu, protože se styděli za to, co se nyní děje na Ukrajině.

Z protokolu o výslechu Vladimíra Sergejeva, sepsaného 17. března na oddělení Vyšetřovacího výboru pro Ústřední správní obvod Moskvy:

Vyšetřovatel: „Co přesně jste měl v plánu udělat 6. března?“

Sergejev: „Chtěl jsem pomocí zápalné směsi zapálit policejní vozidlo, abych to natočil na video, které by se pak samovolně rozšířilo. Očekával jsem, že poté budu rychle zadržen, a plánoval jsem se zatčení bránit. Neměl jsem pro to žádný jasný plán a nebyl jsem si úplně jistý, jestli mám použít improvizovanou zbraň. Abych se vyhnul vyšetřování svých činů a ukončil svůj život, plánoval jsem užít metadon, který jsem měl u sebe. Dávka, kterou jsem měl u sebe, byla mnohem vyšší než smrtelná dávka.“

Vyšetřovatel: „K čemu jste ten protest potřeboval?“

Sergejev: „Cítil jsem strach o Rusko a jeho budoucnost, stejně jako o životy našich i ukrajinských vojáků.“

Anton na rozdíl od svého přítele vinu nepřiznal a trval na tom, že jeho cílem byla pouze sebevražda. „Požil jsem metadon, abych neviděl, co se děje ve světě: válku na Ukrajině, události na Donbasu, bál jsem se také jaderné války. Tak jsem si chtěl vzít život, abych neviděl, co se bude dít dál, včetně obav, že mladí lidé budou žít v chudobě,“ řekl při výslechu.

Vladimír Sergejev, který vinu přiznal, proti svému příteli nesvědčil a vždy mluvil jen o sobě.

Z nemocnice byli Anton a Vladimír posláni rovnou do vazební věznice.

Nejprve byli obviněni z „přípravy chuligánství“, za což jim hrozil relativně krátký trest až 3,5 roku. Poté, co se o případ začala zajímat FSB, bylo obvinění změněno – nyní se jedná o „přípravu teroristického útoku“, za což hrozí až 10 let vězení.


Zdroje:
https://a2day.org/partizanskie-ataki-v-podmoskove-i-v-krymu/
https://libcom.org/article/prison-peninsula-about-guerrilla-attacks-occupied-crimea
https://a2day.org/vladivostok-voenkomat-gori/
https://a2day.org/popytka-podzhoga-v-krasnodare/
https://a2day.org/v-samuyu-korotkuyu-noch-v-godu-goreli-srazu-dva-voenkomata/
https://a2day.org/rossiya-i-belarus-relsovaya-vojna-protiv-obshhego-vraga/
https://a2day.org/yachejka-boak-vladimir-diversiya-na-zheleznoj-doroge/
https://libcom.org/article/rail-war-belarusians-face-death-penalty-blocked-trans-sib-anarchists-work-around-moscow
https://a2day.org/revolyuczionnaya-yachejka-povolzhya-podzhog/
https://telegra.ph/irneneren-06-26
https://a2day.org/delo-vladimira-sergeeva-i-antona-zhuchkova/

Související odkazy:
Anarchisté a válka na Ukrajině
Sociální situace na Ukrajině
Válka na Ukrajině: Deset lekcí ze Sýrie
Bacha na antiimperialismus idiotů!
Chystají se popravy antifašistických „interbrigadistů“?
Ozbrojený odpor anarchistů proti Putinovi je revoluční nutností
Ukrajina znovu volá
Manifest Výboru odporu
Proč chce Finsko do NATO?
ABC Drážďany: pomoc zaslaná na Ukrajinu
Všichni jsme Ukrajinci: antifašistický vzkaz ze stínů CEE
Svoboda, rovnost, sesterství a bratrství nejsou prázdná slova
Nepovyšujme hesla nad životy lidí
Něco málo o naší četě
Na okraj jednoho prohlášení
Anarchisté a válka
Za pracující třídu… na straně Ukrajiny
Pramen: My a válka
Represe v Rusku a Bělorusku
„Díky za veškerou podporu“ (II.)
„Díky za veškerou podporu“ (I.)
Stojíme na straně demokratické společnosti!
Ukrajina: pracovní práva v době války
Z deníku extremisty
Rozhovor: Operace Solidarita na Ukrajině
„Skoro celou dobu sedíme doma, aby nám na ulici nedali povolávací rozkaz.“
Postoje k válce
A3: Nacionalismus je bratr války
Pět jmen
Shánějí se dobrovolníci na pomoc uprchlíkům v Polsku
Igor Volochov
Kyjev: Výbor pro odboj
Po boji nezůstane žádná země
Pohled z Ukrajiny a Ruska (II.)
Nebudu zabíjet své bratry!
Zima končí, přichází jaro: ruské protesty proti Putinovi a válce
Putin neprojde, Kyjev žije: co děláme na podporu Ukrajiny
Proti invazi, avšak bez pokrytectví
Nacionalismus patří na smetiště
IFA proti Putinově agresi
Ruští anarchisté o invazi na Ukrajinu
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
NE VÁLCE!
Proti anexím a imperialistické agresi
Válka a anarchisté: antiautoritářský pohled na Ukrajinu
Ukrajina mezi mlýnskými kameny


Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

UŽ NIKDY tak drahou zimu

15. 4. 2023, Praha

Demonstrace za čistou energii a bydlení pro všechny …(více)

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Balkan Anarchist Bookfair

7. 7. 2023, Lublaň (Slovinsko)

Výroční anarchistický knižní festival. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)