Anarchistická federace

ABC Drážďany: pomoc zaslaná na Ukrajinu

Mezinárodní anarchistické hnutí se od počátku Putinovy invaze na Ukrajinu snaží pomáhat tamějším kamarádům. Výsledky solidárních sbírek jdou do milionů.

obr.

Anarchistický černý kříž Drážďany zveřejnil 15. května další výčet pomoci, která přes něj prošla na Ukrajinu – jak pro humanitární účely, tak na pomoc anarchistickým dobrovolníkům z oddílů teritoriální obrany. Do sbírek jsme se hlavně bezprostředně po začátku války s úspěchem finančně zapojili i my a snažíme se nadále pomáhat propagací. A co tedy píšou anarchisté z Drážďan?

Všem vám moc děkujeme!

Od začátku války, 24. února 2022, jsme začali vybírat peníze na pomoc lidem z ukrajinské anarchistické a antiautoritářské komunity, jejich rodinám, přátelům a dalším. Dosud přišlo 217 400 eur (v přepočtu asi 5,38 milionu korun)!

Tyto peníze jsme zaslali Operaci Solidarita a jednotlivcům potřebným finanční pomoci, jak těm na Ukrajině, tak těm, kteří odešli. Také jsme podpořili Solidární lékárnu – projekt solidarity s Ukrajinou poskytující přírodní léčiva. Vypravili jsme i několik transportů, abychom na Ukrajinu ve spolupráci s dalšími kamarády dopravili vše potřebné.

Co jsme zatím zaplatili?

* Anarchističtí, antifašističtí a antiautoritářští aktivisté se nacházejí v různých jednotkách ukrajinské teritoriální obrany. Jediná, jež má takové politické smýšlení celá, vznikla v Kyjevě. Pro nás jako anarchisty je ovšem touha pomáhat v nynější situaci silná, a tak se na žádost přátel zapojujeme i tam, kde není celá jednotka explicitně politická. Pro mnohé dobrovolníky je zkrátka nepříjemné dostávat podporu, zatímco ostatní nemají nic. Takže – ve výsledku jsme dali 133 655 eur (v přepočtu asi 3,30 milionu korun) za ochranné vybavení a výstroj.

* Mezitím jsme nakoupili devět aut, která jsou nyní na Ukrajině a užívají se pro různé aktivity – za 49 377 eur (v přepočtu asi 1,22 milionu korun).

* Za logistiku, benzin a papíry k autům – 13 164 eur (v přepočtu asi 325 tisíc korun).

* Pro lidi, kteří opustili zemi (náklady na cestování, ubytování, „kapesné“ a uhrazení speciálních potřeb), i jako finanční podporu dalších potřebných na Ukrajině – 15 090 eur (v přepočtu asi 393 tisíc korun).

* Projektu poskytujícímu přírodní léčiva v režii Solidární lékárny jsme darovali tři tisíce eur (v přepočtu asi 73 tisíc korun) na další výrobu.

Jak se finančně zapojit?

Přes Paypal

Přes bankovní účet:
   Jméno příjemce: UGMR
   IBAN: DE57 4306 0967 1216 4248 00
   BIC: GENODEM1GLS
   GLS GEMEINSCHAFTSBANK EG
   Zpráva příjemci / předmět: Ukraine

Příspěvky, které budou použity pouze na podporu uprchlíků a obětí války (tedy nikoli například na nákup výstroje pro jednotky teritoriální obrany), lze zasílat přes Paypal: helpwarvictimsua@riseup.net

Dále ABC Drážďany uvádí kontakty na dva z východoevropských Anarchistických černých křížů – kompletní informace o tom, jak je podpořit, jsme již dříve přinášeli zde. Jde o kolektivy, které se snaží bránit naše přátele sužované ruským a běloruským autoritářským režimem. Dotyční dlouhodobě stojí proti Putinovi i navzdory brutálním represím, a poslední měsíce se odvážně připojili k protiválečným protestům. Státní šikana tím jen zintenzivnila, a podpora Černých křížů je tak důležitější než kdy dříve.

Zdroj:
https://abcdd.org/en/2022/05/15/donation-update-05-15-2022-for-ukraine-solidarity/

Související odkazy:
Všichni jsme Ukrajinci: antifašistický vzkaz ze stínů CEE
Svoboda, rovnost, sesterství a bratrství nejsou prázdná slova
Nepovyšujme hesla nad životy lidí
Něco málo o naší četě
Na okraj jednoho prohlášení
Anarchisté a válka
Za pracující třídu… na straně Ukrajiny
Pramen: My a válka
Represe v Rusku a Bělorusku
„Díky za veškerou podporu“ (II.)
„Díky za veškerou podporu“ (I.)
Stojíme na straně demokratické společnosti!
Ukrajina: pracovní práva v době války
Z deníku extremisty
Rozhovor: Operace Solidarita na Ukrajině
„Skoro celou dobu sedíme doma, aby nám na ulici nedali povolávací rozkaz.“
Postoje k válce
A3: Nacionalismus je bratr války
Pět jmen
Shánějí se dobrovolníci na pomoc uprchlíkům v Polsku
Igor Volochov
Kyjev: Výbor pro odboj
Po boji nezůstane žádná země
Pohled z Ukrajiny a Ruska (II.)
Nebudu zabíjet své bratry!
Zima končí, přichází jaro: ruské protesty proti Putinovi a válce
Putin neprojde, Kyjev žije: co děláme na podporu Ukrajiny
Proti invazi, avšak bez pokrytectví
Nacionalismus patří na smetiště
IFA proti Putinově agresi
Ruští anarchisté o invazi na Ukrajinu
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
NE VÁLCE!
Proti anexím a imperialistické agresi
Válka a anarchisté: antiautoritářský pohled na Ukrajinu
Ukrajina mezi mlýnskými kameny


Píšou jinde

Odkazy