Anarchistická federace

Zima končí, přichází jaro: ruské protesty proti Putinovi a válce

Rusky a Rusové protestují proti imperialistickému tažení na Ukrajinu a čelí tvrdým represím.

Rusko

Rusko, zatažené režimem Vladimira Putina do dobyvačné války proti Ukrajině, zažívá druhým týdnem mohutné mírové protesty. V mnoha městech se protiválečných aktivit účastní anarchisté a anarchistky: na uplynulou neděli burcovali do ulic skrze rozhodnou výzvu, jejíž překlad přinášíme na konci článku. Stát reaguje čím dál brutálněji, byly zatčeny tisíce lidí.

Protestuje se i v dalších zemích spadajících pod Putinovu sféru vlivu. Demonstrace zažil jak Kazachstán, kde vláda s podporou Kremlu před časem potlačila lidové povstání, tak Bělorusko, kde fízlové diktátora Alexandra Lukašenka už roky tvrdě stíhají každý protest.

V Rusku se od začátku války v různé míře protestuje skoro neustále – někdy jen individuálně nebo po malých skupinách, jindy, jako poslední neděli, masově. Mírové demonstrace zasáhly minimálně šedesát měst, leckde byly na záběrech ze sociálních sítích vidět opravdu velké davy. Ruské ministerstvo vnitra tvrdilo, že se demonstrantů sešlo 5200, což je ale zjevně podhodnocené. Sdělit reálné počty je kvůli cenzuře nicméně prakticky nemožné.

Demonstrace provází tvrdá represe. Ruská platforma OVD monitorující represe uvádí, že jen během 6. března policie zadržela zhruba 5300 lidí v 74 městech. Celková bilance je od začátku útoku na Ukrajinu ale mnohem vyšší, po neděli zřejmě překročila třináct tisíc ve skoro 150 městech. Řadu dní po sobě byly zadrženy stovky demonstrantů, například za předešlou neděli sedmadvacátého února se evidovalo 2855 nově perzekvovaných.

Řádově desítky lidí čelí obviněním z trestných činů, a to včetně „vandalismu“ nebo údajných útoků na policii. Objevují se i oblíbené paragrafy proti „extrémismu“ nebo novinka, šíření „nepravdivých informací“ – v praxi možnost stíhat kohokoli, kdo veřejně řekne fakta o válce na Ukrajině. Některé případy jsou až surreálné: jako člověk pokutovaný za nápis ve sněhu nebo děti zadržené kvůli protiválečnému piketu.

Během zatýkání i na služebnách se fízlové dopouštějí bití a nejrůznějšího týrání demonstrantů. OVD eviduje řádově desítky případů, reálně bude násilí mnohem častější. Popsáno je mlácení, kopání, vláčení za vlasy, stříkání dezinfekce do obličeje, nucení do mnohahodinového stání i protiprávní kroky, jako byl nátlak na zadržené, aby prozradili čísla lidí, kteří také nesouhlasí s válkou.

Putin není Rusko

V českých diskusích na sociálních sítích se stalo zvykem vyzývat Rusy, ať už Putina konečně svrhnou, případně podivovat se, proč to ještě neudělali. Je to ale buď projev neznalosti, možná naivity. Zaprvé: jak jsme popsali, řada Rusů by Putina svrhla ráda, nebo přinejmenším stojí proti nynější válce na Ukrajině. Jejich podíl nebude malý, konkrétní procenta ale z dostupných informací těžko odhadovat.

Ruská federace je dlouhé roky silně autoritářský stát, nabírající s válkou až totalitní prvky. Rusky a Rusové čelí neustálé propagandě. Nezávislá média byla potlačena – po posledním týdnu už prakticky stoprocentně –, zahraniční sociální sítě zablokovány. Přístup k alternativním informacím tak vyžaduje aktivitu i technické schopnosti či aplikace (Telegram), které mnoho lidí nemá.

Možnost veřejně vystoupit s protestem je minimální a nebezpečná: vyjít do ulic – a to nejen na demonstraci, ale i třeba sám s piketem – znamená vystavit se vysokému riziku zadržení, tvrdému policejnímu násilí a potenciálně třeba půlměsíci vězení. Tajné služby se občas „rozcvičují“ monstrprocesy proti antifašistům, kdy jsou nevinní lidé i mučením nuceni k „přiznání“ a napráskání kamarádů, a od soudů odcházejí s mnohaletými tresty za nic.

Pohoršovat se, že v takovém prostředí lidé Putina ještě nesvrhli, je arogantní. Mnohé Rusky a Rusové dělají vše, co je v jejich silách, a zaslouží si uznání a podporu, ne poučování. Vyzýváme proto k respektu a podpoře Anarchistického černého kříže (ABC) Moskva, který se snaží stíhaným pomáhat.

Přispět můžete do kasiček v hned několika spřízněných podnicích – přičemž se celková vybraná suma rozdělí rovně mezi moskevský ABC a ukrajinské antifašisty – nebo se pokusit zaslat příspěvek přímo do Ruska. Podrobnosti najdete ZDE.

Upozorňujeme, že ABC Moskva předpokládá použití PayPalu, který si jednak za převod peněz bere procenta, jednak nedávno oznámil, že z Ruska odchází. Podrobnosti zjišťujeme a budeme o nich co nejdříve informovat. Nic každopádně nezkazíte příspěvkem do kasiček.

Zima končí, přichází jaro: Výzva ruské Autonomní akce k protestům

Ruská armáda vtrhla na Ukrajinu. Putin se zbláznil a jeho armáda teď bombarduje města, střílí na pokojné obyvatelstvo, zabíjí děti. Už víc než milion lidí uprchlo z Ukrajiny, aby se zachránilo před putinovskými „osvoboditeli“.

Odmítáme se podřídit ruské válečné cenzuře a otevřeně a jasně říkáme: tohle je válka. Dobyvačná válka, kterou vede armáda Ruské federace. Ukrajinci se okupantům úspěšně brání se zbraněmi v rukou, a my, kteří jsme teď v Rusku, nemůžeme jen nečinně stát stranou. Musíme ukázat sobě i světu, že jsme proti válce, že tuhle válku potřebuje jen Putin a jeho banda. Být proti válce je teď ten skutečný antifašismus.

Společným dnem protiválečných akcí v Rusku bude nejbližší neděle 6. března. Vyjděte na hlavní náměstí svých měst. O čase rozhodujte a akce organizujte samostatně, hlavně buďte v ulicích.

Ruská vláda teď panikaří. Už jim došlo, že válku prohrávají. Hlavně proto hystericky vyhrožují účastníkům protiválečných akcí – vyloučením ze školy, propuštěním z práce, okamžitým odvodem do armády, vězením. Nebojte se jich. Ukrajinci ve svých městech protestují proti okupantům holýma rukama. Proti ozbrojeným vojákům. Proti tankům. Vážně po tomhle všem můžeme mít strach z ruské policejní mašinerie?

Žádáme okamžité zastavení války. Žádáme okamžitý a bezpodmínečný odchod ruských vojsk z Ukrajiny. Je to hlavní podmínka čehokoli dalšího – agrese Ruské federace musí skončit. Musíme zastavit umírání lidí. Putin se nás neptal, když spřádal plány na invazi, ale my jsme ho včas nezastavili. Musíme to udělat aspoň teď.

Naším hlavním cílem je zastavení války na Ukrajině. Ale musíme bojovat i za budoucnost Ruska. Šílenému diktátorovi nezbývá moc času: malá vítězná válka nejde podle plánu a teď je jeho sesazení jen otázkou času a konkrétních prostředků. Ale co bude dál, po Putinovi?

Země, které vstoupily do „Ruské federace“, teď stojí na historické křižovatce. Kolaps putinského režimu může nastartovat osvobozovací procesy. Nepovedou samozřejmě okamžitě k anarchistickému ideálu, ale přinejmenším přestane být Rusko ve válečném stavu s celým světem i vlastním obyvatelstvem. Vlna změn může přinést šanci na skutečnou změnu politického systému směrem k velké decentralizaci, například zrušení prezidentského úřadu a přechod k parlamentní republice.

Je tu ovšem i další varianta toho, „co bude po Putinovi“: ještě větší zakuklení režimu, neprodyšné uzavření všech hranic a přerušení mezinárodních kontaktů. Aktuální zablokování poloviny internetu v Rusku je jen první vlaštovkou. Na dobyvačné války už nebudou síly, ale lidem to život neulehčí: dostanou se do stavu podobného Severní Koreji. Tam není ani anarchistické hnutí.

V nejbližších dnech a týdnech máme všichni jedinečnou příležitost. Putinův autoritářský režim udělal fatální chybu a ztrácí rovnováhu. Pokud kremelský psychopat nezmáčkne jaderné tlačítko, už tu dlouho nebude. Všechno teď zavisí na nás, obyvatelích Ruska. Když budeme mlčet, výzvy se rychle chopí izolacionisti a konzervativci, kterých je mezi mocenskými elitami většina. Když ale budeme aktivní, zvítězíme. Prorezlého leviatana stačí jen postrčit – a rozpadne se v prach.

Vyjděte 6. března do ulic. Jestli nemůžete právě v tento den, jděte kdykoli jindy. Jestli vůbec nemůžete, protestujte proti válce jinými způsoby: šiřte letáky, vylepujte samolepky, na roušky si napište „Ne válce“, vyvěšujte plakáty z balkonů. Mluvte s lidmi. Je to teď důležitější než škola, práce, než všechno ostatní. Teď se rozhoduje o osudu Ukrajiny, ale také Ruska. Rozhoduje se o naší budoucnosti – a jen my poneseme odpovědnost za to, jaká bude.

Zima končí. Přichází jaro.

Zdroje:
https://avtonom.org/news/nastupaet-vesna-vyhodite-na-ulicy-protiv-voyny
https://ovd.news/news/2022/03/02/russian-protests-against-war-ukraine-chronicle-events
https://ovd.news/news/2022/03/06/spiski-zaderzhannyh-v-svyazi-s-akciyami-protiv-voyny-s-ukrainoy-6-marta-2022-goda
https://www.voxpot.cz/dopis-z-moskvy-odsud-to-nemuzeme-zastavit/
https://a2larm.cz/2022/03/proc-v-rusku-nejsou-statisicove-demonstrace-proti-valce-vysvetluje-sociolog-grigorij-judin/
https://www.reuters.com/world/europe/more-than-64-people-detained-anti-war-protests-russia-protest-monitor-2022-03-06/

Související odkazy:
Putin neprojde, Kyjev žije: co děláme na podporu Ukrajiny
Proti invazi, avšak bez pokrytectví
Nacionalismus patří na smetiště
IFA proti Putinově agresi
Ruští anarchisté o invazi na Ukrajinu
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
NE VÁLCE!
Proti anexím a imperialistické agresi
Válka a anarchisté: antiautoritářský pohled na Ukrajinu
Ukrajina mezi mlýnskými kameny
Občanská válka na Ukrajině – její důvody a důsledky
Zdola č. 09/2015: Válku válce!
Existence č. 4/2014: Válka
K výročí Majdanu
O událostech na Ukrajině: Majdan 2013
Válku válce!
Válku válce II.


Verze pro tisk 10.3.2022 Zahraniční sekretariát AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy