Anarchistická federace

Z deníku extremisty

Poselství běloruského anarchisty, který nyní bojuje na Ukrajině v řadách anarchistického Výboru odporu.

Dobrovolníci na Ukrajině

Po všech těch výpravách na zjevně neúspěšné a nebezpečné akce, po útěku z Běloruska a po všem, co jsem za 29 let svého života prožil, nebylo tak těžké odjet na válkou zmítanou Ukrajinu, i když to působilo děsivě.

Nebylo úplně jasné, kam jedu, co mě čeká a zda mě na hranicích vůbec pustí do země. Nebyl jsem si jistý, jestli doputuji do cíle, protože můj pas budil pozornost na kontrolních stanovištích a navíc došlo k útoku nepřátelských letadel.

Mimo to jsem se bál, že první bitva bude moje poslední. Ale největší strach jsem měl z toho, že bych mohl zklamat své spolubojovníky.

Přes všechny ty obavy jsem si přál být v centru dění a podílet se na boji proti stejnému diktátorskému systému, jaký mě na podzim 2020 vyhnal z domova, uvěznil přes tisíc lidí včetně mých přátel a známých a z mého rodného města udělal základnu, odkud Putinovi parchanti bombardovali Kyjev a další města.

Jsem přesvědčen, že události, které se dnes odehrávají na Ukrajině, rozhodují nejen o osudu samotné Ukrajiny, ale i celé Evropy.

Evropská demokracie je příšerná, ale mnohem strašnější je to, co přináší z východu takzvaný „ruský svět“. Ty zbytky svobod a práv, které si dělnická třída vybojovala po dlouhých bojích v Evropě, ruská dystopie zcela zničí a vše kolem promění v gulag, jak to už udělala v Bělorusku, Rusku a částečně i v Kazachstánu.

Michail Bakunin ve svém díle Federalismus, socialismus a antiteologismus napsal následující: „Jsme pevně přesvědčeni, že i ta nejnedokonalejší republika je tisíckrát lepší než nejosvícenější monarchie, protože v republice jsou chvíle, kdy lid, ač věčně vykořisťován, alespoň není utlačován, zatímco v monarchiích je utlačován neustále.“

Dnešní Rusko je takovou monarchií, a navíc strašně agresivní.

Často čtu, že jde o imperialistickou válku – i když mi není jasné, kdo je to druhé impérium – a že anarchisté tam nemají co dělat.

Že za Ukrajinu bojují nacisté – ti ale bojují v jakýchkoli armádách. Že by vojáci na obou stranách měli obrátit zbraně proti vládám apod. – ale o takových činech vojsk „osvoboditelů“ jsem ještě neslyšel.

A mnoho dalších výtek, z nichž s některými mohu vřele souhlasit, ale potíž je v tom, že zůstat stát stranou a zaujmout třídně korektní postoj znamená stát se němým svědkem bombardování Kyjeva, Charkova, Černigova a Mariupolu. Ale moje svědomí mi nedovolí jen tak stát stranou.

Proto jsem dnes na Ukrajině, která se se všemi těmito obtížemi vypořádá a konečně se vymaní z vlivu Moskvy, po ní se osvobodí i Bělorusko a snad i samotné Rusko se konečně stane skutečnou federací svobodných národů.

Jauhen Žurauski
13. března 2022


Autor je anarchista pocházející z běloruského města Baranavičy. V roce 2020 uprchl kvůli represím do Polska. Nyní bojuje na Ukrajině jako dobrovolník v řadách antiautoritářského Výboru odporu.

Zdroj:
Telegramový účet autora Deník extremisty – https://t.me/ekstremistby

Související odkazy:
Rozhovor: Operace Solidarita na Ukrajině
„Skoro celou dobu sedíme doma, aby nám na ulici nedali povolávací rozkaz.“
Postoje k válce
A3: Nacionalismus je bratr války
Pět jmen
Shánějí se dobrovolníci na pomoc uprchlíkům v Polsku

Igor Volochov
Kyjev: Výbor pro odboj

Po boji nezůstane žádná země
Pohled z Ukrajiny a Ruska (II.)
Nebudu zabíjet své bratry!
Zima končí, přichází jaro: ruské protesty proti Putinovi a válce
Putin neprojde, Kyjev žije: co děláme na podporu Ukrajiny
Proti invazi, avšak bez pokrytectví
Nacionalismus patří na smetiště
IFA proti Putinově agresi
Ruští anarchisté o invazi na Ukrajinu
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
NE VÁLCE!
Proti anexím a imperialistické agresi
Válka a anarchisté: antiautoritářský pohled na Ukrajinu
Ukrajina mezi mlýnskými kameny


Verze pro tisk 2.4.2022 Zahraniční sekretariát AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy