Anarchistická federace

Když umře fašoun

Komentář běloruských anarchistů ke smrti ruské válečné propagandistky Darji Duginové

anti-Z

Vražda Darji Duginové vyvolala podle očekávání velký ohlas nejen v ruské a ukrajinské společnosti, ale na celé planetě. Zatímco předtím jméno dcery slavného ruského fašisty nikdo neznal, nyní se stalo předmětem sporu mnoha politických aktivistů. Jak účelná byla vražda tak bezvýznamné politické propagandistky? Můžeme se radovat ze smrti takových lidí? V čem jsme tedy lepší než naši nepřátelé?

Nejdříve si to ujasněme. V našem kolektivu se všichni těší a radují ze smrti dalšího představitele fašistického ruského světa. Těžko si představit situaci, kdy by nás taková zpráva nepotěšila, i kdyby její smrt byla součástí roztržky mezi různými fašistickými frakcemi.

Do jaké míry byla Dugina legitimním terčem teroru proti ruskému režimu? To nám nepřísluší soudit. Ano, bylo by fajn, kdyby někdo vyhodil do povětří Putina nebo Peskova, ale v zemi, kde se většina protiválečných aktivistů rozhodla odejít nebo počkat na nové kolo protestů, jsou takové přímé akce připomínkou těm u moci, že pro ně neexistuje bezpečné místo ani uvnitř ruských hranic.

A otázka nezní, zda Dugina drží zbraň, nebo ne. Dnes ruští propagandisté verbují nové vojáky, udržují vlnu hurá-patriotismu a posílají ruskou mládež na jistou smrt. Mikrofony, kamery a tik-tok mají někdy větší sílu než kulka z kalašnikova nebo minometný granát: vytvářejí podmínky pro to, aby právě tyto kulky a granáty mohly létat. Bez obrovské propagandistické mašinerie by nebylo nejen války, ale pravděpodobně ani Putinova režimu.

Ruští politici, propagandisté, ideologové a mnozí členové represivního aparátu jsou také neozbrojení, ale mají mnohem větší vliv než nějaký mrtvý ruský voják, nebo dokonce důstojníka ruské armády, což z nich činí legitimní cíl v boji proti této válce.

Proto vítáme svět, v němž se příslušníci ruského režimu cítí stále méně bezpečně a při každé cestě se dívají pod auto v obavě, že tam nějaký nadšenec strčil bombu.


Zdroj:
https://t.me/s/pramenby


Verze pro tisk 28.8.2022 Pramen

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy