Anarchistická federace

Nacionalismus patří na smetiště

Při protiválečných protestech byly zadrženy tisíce Rusů a Rusek, včetně aktivistů a aktivistek FNB Moskva.

Moskva

Považujeme za nutné neustále vystupovat proti nacionalismu, rasové a národnostní nenávisti a diskriminaci. V souvislosti s ruskou agresí se vyjevuje vedle úžasného a obrovského množství solidarity a vzájemné pomoci také trochu toho hnědého bahna, které přežívá v evropské společnosti. Můžeme to vidět například na přístupu polské vlády, která nabídla pomoc ukrajinským uprchlíkům, zatímco jiné válečné uprchlíky nechává umírat zimou na polsko-běloruské hranici a zamezuje vstupu do země mladým lidem, kteří studovali na Ukrajině, jen kvůli jejich barvě pleti. Podobné pokrytectví je vlastní i dalším, zejména východoevropským vládám.

Nepřijatelné jsou pro nás také nenávistné transparenty à la „Mrtvý Rus = dobrý Rus“, které byly vidět v rukou ukrajinských nacionalistek při protestu před ruskou ambasádou v Praze. Tolerování takových postojů je jen přiléváním ohně do Putinovy propagandy a vede k uzavírání začarovaného kruhu národnostní nenávisti. Přitom jednou z největších nadějí lidí na Ukrajině jsou právě Rusky a Rusové, kteří by se vzepřeli Putinovi jak za jeho dlouholetý útlak, tak za aktuální zhoršení jejich už tak nelehkých životních podmínek či kvůli tomu, že jich syny posílá bezohledně na porážku jen kvůli svým mocenským ambicím.

Při protiválečných protestech byly zadrženy tisíce Rusů a Rusek, včetně velkého množství anarchistů a anarchistek, včetně aktivistů a aktivistek Food not Bombs Moskva. K zadržení účastníků jejich demonstrace s transparentem „Ne vládě, ne válce“ policií došlo v neděli 27. února. Zásah je vidět na na tomto VIDEU. O jejich dalším osudu zatím nemáme informace.

Zde je prohlášení, které kolektiv FNB Moskva vydal po zahájení Putinovy invaze na Ukrajinu:

„Nikdy se nepostavíme na stranu toho či onoho státu. Naše vlajka je černá!
Jsme proti hranicím a darmožroutským vůdcům. Jsme proti válkám a zabíjení civilistů.
Putinovu imperialistickému gangu už zjevně nestačí paláce a jachty, zatímco opozici ordinují vězení a mučení. Rozhodli se, že chtějí válku a nová území. Jen proto tzv. obránci vlasti vtrhli na Ukrajinu a bombardují obytné oblasti.
A dál se investují obří sumy do zbrojení, zatímco lidé žijí v čím dál větší bídě. Lidé nejsou o hladu a bez domova proto, že by nebylo dost prostředků pro všechny. Jsou na ulici a o hladu proto, že jsou tyto prostředky rozděleny nespravedlivě: zatímco jedni mají spousty paláců, jiní nemají ani provizorní přístřešek.
Tento stav vláda nadále udržuje vedením válek. Kdo budou ti, kteří ve vlastních rukách budou držet svá střeva, čí končetiny budou trhat exploze, čí rodiny budou pohřbívat své děti? Můžete si být jisti, že vládnoucí elita to nebude.
Nezbývá než se militaristickému režimu i válkám postavit všemi silami. Vystupujte proti nim podle svých možností a šiřte informace mezi svými soudružkami*hy. Pokud má být válka, pak jedině ta třídní. Solidaritu namísto zbraní.

Food not Bombs, Moskva


Související odkazy:
Proti invazi, avšak bez pokrytectví
IFA proti Putinově agresi
Ruští anarchisté o invazi na Ukrajinu
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
NE VÁLCE!
Proti anexím a imperialistické agresi
Válka a anarchisté: antiautoritářský pohled na Ukrajinu
Ukrajina mezi mlýnskými kameny
Občanská válka na Ukrajině – její důvody a důsledky
Zdola č. 09/2015: Válku válce!
Existence č. 4/2014: Válka
K výročí Majdanu
O událostech na Ukrajině: Majdan 2013
Válku válce!
Válku válce II.


V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy