Anarchistická federace

Rusko: Nucená mobilizace bezdomovců

Moskevský kolektiv Food not Bombs informuje o organizovaném odvážení lidí bez domova k vojenským odvodům.

Moskva

Lidé bez domova sdělili aktivistkám a aktivistům moskevského kolektivu Food not Bombs (FNB, Jídlo místo zbraní), že 8. října přijeli policisté do Hangáru spásy (Ангар спасения – pravoslavná organizace, která ve všední dny pomáhá lidem bez domova a rozdává jim jídlo). Zabavili mužům pasy, naložili je do autobusů a odvezli na vojenský registrační a odvodní úřad. Všichni tam dostali předvolání a byli odvedeni do náborové kanceláře. Do večera byli propuštěni pouze lidé starší 50 let (i když bezdomovci vyprávěli o šedesátiletém muži, kterého se i tak snažili odvést). Osud ostatních zůstal neznámý – pravděpodobně půjdou do války. Policie tvrdí, že bude nadále chodit na místa, kde se stravují bezdomovci, na nádraží apod.

Dne 11. října spatřili členové FNB uniformované muže a autobusy poblíž záchranné stanice Hangáru. Zda byl někdo odveden do autobusu nebo ne, nebylo možné zjistit.

10. října aktivisté FNB vedli rozhovory s lidmi bez domova, kteří byli svědky mobilizace.

Žena: Dnes, desátého. Přijíždí autobus, do Hangáru vstupuje policie, jeden v civilu a jeden v uniformě. Odnáší si doklady. Takto přicházejí už třetí den. Policajti se mužů ptají, zda mají doklady, vojenský průkaz a kolik jim je let. Odvádějí tak 15–20 lidí.

FNB: Ptali jsme se šéfa Hangáru, řekl, že nikdo nebyl zadržen, pouze policisté přišli zkontrolovat dokumenty.

Muž: Policie sem chodí, nikoho se neptá. Vidí frontu lidí, které je třeba nakrmit, a proti jejich vůli je vytáhnou za límec.

FNB: Vyskytly se nějaké případy bití?

Muž: Ne, žádné takové případy nebyly. Jen trochu síly, nic víc.

FNB: Viděli jste někdy někoho, kdo se vrátil?

Žena: Šedesátiletého muže odvedli, pak se vrátil a nechali ho jít. Řekl mi, že je odváželi na vojenský komisariát a bylo tam hodně lidí povolaných do války, kteří stáli ve frontě. Bylo mu řečeno, že není vhodný pro armádu, protože už mu bylo 45 let.

FNB: A když člověk nemá doklady, tak ho stejně odvezou?

Žena: Tak to netuším.

Muž: Od dvanácti do tří se tu rozdává jídlo. Přijďte zítra a přesvědčte se sami. Není to v souladu s církví ani s dobrovolníky. Přijede policie, naloží lidi do autobusu a je hotovo.

Žena: Mám 45letého manžela a 23letého syna. Mám velký strach, ani si neumíte představit, co to se mnou dělá.

Členové FNB také hovořili s mužem, který jim jako první řekl o mobilizaci lidí bez domova.

FNB: Právě jsme šli do Hangáru. Zaměstnanec, který se představil jako šéf Hangáru, řekl, že odtud nikoho neodvezli.

Muž: Samozřejmě, že to řekli, nejspíš byli donuceni nikomu nic neříkat. Autobus byl přímo na pozemku, přijel až ke vchodu. Jak se tam asi mohl dostat bez jejich vědomí? I když v zásadě bývá brána otevřená, možná si ji otevřeli sami, ale to si nemyslím.

FNB: Kolik mužů bylo odvezeno?

Muž: No, v autobuse bylo 20–25 lidí, ale přijel prázdný. Na dvoře byli 2 policisté a 2 „náboráři“, zaměstnanci náborového úřadu, který je nyní otevřen na nádvoří Muzea Moskvy. Zřídili tam náborovou stanici.

FNB: Vrací se odtamtud někdo, komu je méně než 50 let?

Muž: Jsou lidé, kteří jsou nevhodní kvůli svému zdravotnímu stavu. Nevím přesně, kolik jich bylo, ale jednoho po druhém nás pouštěli.

FNB: Ale byli i takoví, kteří byli mobilizováni bez souhlasu, pokud tomu dobře rozumím?

Muž: Samozřejmě.

FNB: Použili nějakou fyzickou sílu?

Muž: Ne, nepoužili, pouze morální nátlak. Vzali nám pasy a nechtěli nám je vrátit.

FNB: A co muži bez pasů?

Muž: Taky je odvezli, prohledali a zaevidovali. Nejprve nás odvedli na policejní stanici na Tagance, pak do vojenské registrační a náborové kanceláře v Sretenské, kde nás drželi a vydávali nám povolávací rozkazy, a pak nás odvedli na odvodní stanici. Trvalo to až do pozdního odpoledne, pak mě pustili, protože jsem neměl správný věk. Pochopil jsem, že brali do 50 let.

FNB: Máte nějaké informace, odkud ještě svážejí?

Muž: To nevím. Můžeme se jen domnívat, že hledají místa, kde je hodně bezdomovců. Hangár je součástí Taganského okresu, možná sváželi z Taganského okresu.

FNB: Máte nějaké spojení s těmi, kteří byli odvedeni?

Muž: Ne, neznáme se.

FNB: A jak na vás tlačili?

Muž: Kdybys nepodepsal předvolání, čekal by tě trest… hrozný trest.

FNB: A když šel člověk jen tak po ulici, nebyl to bezdomovec, stávalo se, že ho odvedli? Podle vzhledu nelze vždy poznat, zda je člověk bez domova, nebo ne.

Muž: Ne, zaměřují se na nejzranitelnější skupiny. Proto přišli do Hangáru, kde nejsou téměř žádní „domovci“. Vědí, že bezdomovců se nikdo nezastane.

Stát posílá do válečného masomlýnu nejdříve ty nejbezbrannější a padají do něj i ti, kteří nemají domov a pro které není teplé jídlo každodenní záležitostí. Mnozí z nich nevěděli, že odmítnutí převzít předvolání je pouze správním, nikoliv trestným činem. Aktivistky a aktivisté FNB se na to snaží lidi bez domova upozorňovat. Vytiskli a rozdávali také letáky s návodem na ochranu před mobilizací přizpůsobené právě lidem bez domova.

Putinův Z-fašistický režim na tom asi musí být hodně špatně, když loví „vojáky“ i v řadách lidí bez domova. Z vojenského hlediska jde o naprostý nesmysl, jelikož je známo, že velká část bezdomovců trpí nějakou formou duševních nemocí a hendikepů, stejně jako těch fyzických. Ale každý fašismus se zbavuje těch nejslabších, proč je tedy neposlat na frontu, kde se rychle stanou oběťmi válečné vřavy nebo se o ně jako o zajatce bude muset postarat ukrajinská strana. Podobně je to s náborem ve věznicích za příslib prominutí trestů. Také v tom ale může hrát velkou roli strach putinovského režimu z vlastních obyvatel, kteří nechtějí do nesmyslné války posílat své blízké. Náboráři tedy usoudili, že lidé bez domova ani vězni nikomu chybět nebudou a jsou tak nejvhodnějšími kandidáty na potravu pro děla.


Zdroj:
https://www.avtonom.org/news/uchastnicy-food-not-bombs-moscow-uznali-o-nasilstvennoy-mobilizacii-bezdomnyhuchastnicy-food


Verze pro tisk 16.10.2022 Zahraniční sekretariát AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

UŽ NIKDY tak drahou zimu

15. 4. 2023, Praha

Demonstrace za čistou energii a bydlení pro všechny …(více)

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Balkan Anarchist Bookfair

7. 7. 2023, Lublaň (Slovinsko)

Výroční anarchistický knižní festival. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)