Anarchistická federace

Po boji nezůstane žádná země

Zapatisté a zapatistky varují před eskalací války v Evropě a demonstrují v ulicích proti válkám.

Mexiko

V neděli 13. března se vydaly zapatistické komunity na pochod, aby požadovaly ukončení všech kapitalistických válek, které probíhají na naší planetě. S kuklami a plakáty vyšli členové EZLN demonstrovat do měst jako San Cristobal de las Casas, Yajalón, Palenque, Ocosingo, Las Margaritas či Altamirano. Šestá zapatistická komise Mexika poukazuje na to, že války probíhají nejen na Ukrajině, ale také v Palestině, Kurdistánu, Sýrii, proti lidu Mapuche a proti všem původním národům světa. Pochody jsou součástí globální kampaně proti všem válkám kapitálu, ať k nim dojde v jakékoli části světa. Kampaň proti válkám by měla dál zahrnovat koncerty, shromáždění, festivaly, setkání atd. K mobilizacím, které proběhly v Chiapasu, se připojily také skupiny a organizace z Mexico City.

K situaci na Ukrajině vydalo na začátku března vedení Zapatovy armády národního osvobození (EZLN) následující prohlášení. To se staví proti pokrytectví Západu, ale také zdůrazňuje, že je důležité naslouchat našim kamarádům a kamarádkám v Rusku a na Ukrajině, a na základě toho také v závěru vyzývá k podpoře lidí bránících se Putinově invazi na obou stranách rusko-ukrajinské hranice.

Po boji nezůstane žádná země (O invazi ruské armády na Ukrajině)

Těm, kteří podepsali Deklaraci pro život
K národní a mezinárodní Šesté

Kamarádi a kamarádky, bratři a sestry.

Zaprvé: Je zde agresor: ruská armáda. Ve hře jsou zájmy velkého kapitálu, a to na obou stranách. Jsou to národy Ruska a Ukrajiny (a brzy možná i národy jiných blízkých či vzdálených geografických oblastí), kdo trpí kvůli šíleným iluzím jedněch a mazaným ekonomickým kalkulacím druhých. Jako zapatisté nepodporujeme ten ani onen stát, ale jen ty, kteří bojují o život a proti systému.

Během mnohonárodní invaze do Iráku (před téměř 19 lety), v jejímž čele stála armáda Spojených států, se po celém světě konaly protesty proti této válce. Nikdo se zdravým rozumem si nemyslel, že nesouhlas s invazí znamená podporu Saddáma Husajna. Nyní je situace podobná, i když ne stejná. Ani Zelenskyj, ani Putin. Ne válce!

Zadruhé: Různé vlády se připojily k jedné, nebo druhé straně na základě ekonomických kalkulací, v nichž nehrají roli humanistické hodnoty. Pro tyto vlády a jejich „ideology“ existují dobré a špatné intervence, invaze a destruktivní akty. Dobré jsou ty, které uskutečňují jejich spojenci, a špatné jsou ty, které páchají jejich odpůrci. Potlesk Putinovým kriminálním argumentům ospravedlňujícím vojenskou invazi na Ukrajinu se mění v nářek, když jsou obdobná slova použita k ospravedlnění invaze na jiná místa, a naopak.

Jiné geografické oblasti budou napadeny, aby byly zachráněny před „neonacistickou tyranií“ nebo aby byly zlikvidovány sousední „narkostáty“. Putinova slova se pak budou opakovat: „Chystáme se denacifikovat“ (nebo jiný ekvivalent), a bude se uvádět řada důvodů, proč „je ten či onen nebezpečím pro jejich národy“. A potom, jak nám říkají kamarádi v Rusku: „Na Ukrajince létají ruské bomby, rakety, kulky a ty se neptají na jejich politické názory a jazyk, kterým mluví.“

Zatřetí: Velký kapitál a jeho „západní“ vlády si sedly, aby zvážily, a dokonce urychlily zhoršování situace. Když invaze začala, s napětím sledovaly, zda se Ukrajina bude bránit, a kalkulovaly, co by mohly získat z toho či onoho výsledku. Nyní, když Ukrajina klade odpor, dychtivě rozšiřují nabídky „pomoci“, za kterou budou později očekávat revanš. Putin není jediný, koho ukrajinský odpor překvapil.

Ti, kteří v této válce skutečně vyhrají, jsou velká zbrojní konsorcia a velký kapitál, který vidí příležitost k dobývání, ničení nebo obnově území, tedy k vytvoření nových trhů pro zboží a pro spotřebu.

Začtvrté: Místo toho, abychom spoléhali na to, co šíří média a sociální sítě obou stran a co prezentují jako zprávy nebo analýzy, jež dělají náhle přemnožení odborníci na geopolitiku a nostalgici po Varšavské smlouvě a NATO, rozhodli jsme se hledat a ptát se těch, kteří jsou na Ukrajině a v Rusku – stejně jako my tady – zapojeni do boje za život.

Po několika pokusech se Šesté zapatistické komisi podařilo kontaktovat naše spojence v odporu a povstání v geografických oblastech zvaných Rusko a Ukrajina.

Zapáté: Stručně řečeno, naši přátelé, kteří tam vztyčují anarchistickou vlajku svobody, říkají jasně: Ti, kteří se brání, jsou na Ukrajině i na Donbase, a bouří se i ti, kteří pracují a chodí po ulicích a polích Ruska. V Rusku jsou lidé zatýkáni a biti kvůli protestům proti válce. Na Ukrajině jsou vražděni ruskou armádou.

To je spojuje navzájem a také s námi, a to nejen v tom, že říkají NE válce, ale i v odmítání „spojit se“ s vládami, které utlačují vlastní lid.

Uprostřed zmatku a chaosu na obou stranách zůstávají pevní ve svém přesvědčení: v boji za svobodu, v odmítání hranic, národních států a útlaku, který se liší jen barvou vlajek.

Naší povinností je podporovat je, jak nejlépe umíme. Slovem, obrazem, melodií, tancem, zdviženou pěstí nebo objetím, které i ze vzdálených geografických oblastí poskytnou podporu, jež pozvedne jejich srdce.

Odolávat znamená vytrvat a zvítězit. Měli bychom tyto spojence podpořit v jejich odporu, což znamená v jejich boji za život. Dlužíme to jak jim, tak sami sobě.

Zašesté: Vyzýváme proto národní a mezinárodní Šestou k protestům proti válce a k podpoře Ukrajinců a Ukrajinek, stejně jako Rusů a Rusek, kteří bojují za svobodný svět, a to kdykoli, kdekoli a jakkoli.

Kromě toho vyzýváme k finanční podpoře odboje na Ukrajině.

Šestá komise EZLN dělá totéž a zasílá skromnou pomoc těm, kteří v Rusku a na Ukrajině bojují proti válce. Navázali jsme také kontakty s našimi spojenci ve SLUMIL K’AJXEMK’OP s cílem vytvořit společný podpůrný fond pro ty, kteří vzdorují na Ukrajině.

Bez falešných záminek křičíme a vyzýváme ostatní, aby křičeli a žádali: Pryč s ruskou armádou z Ukrajiny!

Válka se musí zastavit. Pokud bude pokračovat a bude se stupňovat, může se stát, že scenerii po bitvě nepoznáme.

2. března 2022
Z hor jihovýchodního Mexika
Subcomandante Insurgente Moisés, Sup Galeano
Šestá komise EZLN


Zdroje:
https://www.sopitas.com/noticias/ejecito-zapatista-liberacion-nacional-marcha-contra-guerras-ucrania/
https://enlacezapatista.ezln.org.mx/2022/03/03/no-habra-paisaje-despues-de-la-batalla/

Slovenský překlad prohlášení ZDE.

Související odkazy:
Pohled z Ukrajiny a Ruska (II.)
Nebudu zabíjet své bratry!
Zima končí, přichází jaro: ruské protesty proti Putinovi a válce
Putin neprojde, Kyjev žije: co děláme na podporu Ukrajiny
Proti invazi, avšak bez pokrytectví
Nacionalismus patří na smetiště
IFA proti Putinově agresi
Ruští anarchisté o invazi na Ukrajinu
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
NE VÁLCE!
Proti anexím a imperialistické agresi
Válka a anarchisté: antiautoritářský pohled na Ukrajinu
Ukrajina mezi mlýnskými kameny


Verze pro tisk 16.3.2022 Zahraniční sekretariát AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Punx against Putin

28. 5. 2024, Praha

Benefice pro Solidarity Collectives …(více)