Anarchistická federace

Prolomit ticho

Report z pochodu proti turecké agresi v Afrínu.

demo

Ve čtvrtek 29. března vyšla s jarním sluncem nad hlavou do ulic početná demonstrace na podporu Kurdů v Afrínu, který nyní okupuje turecká armáda. Akci „Prolomit ticho: pochod proti turecké agresi v Afrínu“ svolala Iniciativa Ne rasismu! Začínalo se na náměstí Republiky, kde se shromáždilo přibližně tři sta lidí s megafony, hudebními nástroji a vlajkami kurdské odbojové skupiny YPG. Akce se účastnili také anarchisté a anarchistky a Anarchistická federace vydala den před akcí tematicky zaměřené číslo nástěnných novin A3.

V úvodu zazněly dobře ozvučené proslovy ve třech různých jazycích, včetně projevu pořádající skupiny. Přítomní měli také možnost odeslat dopis, který se obracel na Ministerstvo zahraničních věcí ČR s požadavkem odsouzení turecké agrese na severu Sýrie, a to už z prostého důvodu, že ČR je v jedné vojenské alianci právě s tímto agresorem. Poté se lidé shromáždili za transparentem „Solidarity with Rojava“ a vydali se ulicemi centra Prahy.

Během několika zastávek měli účastníci možnost hlučně vyjádřit rozhořčení nad (ne)konáním (papírově) levicových stran v parlamentu, které se přičinily, aby se na pořad jednání nedostalo právě téma turecké agrese v Afrínu, čímž vlastně okupující armádě a tureckému autokratu Erdoğanovi mlčky vyjádřily podporu. Před Lidovým domem, sídlem ČSSD, spontánně vystoupil také jeden z řadových členů této strany, který řekl, že v řadách ČSSD jsou lidé odsuzující turecké vojenské tažení proti Kurdům na obou stranách turecké hranice. Další zastávka se udělala nedaleko sídla KSČM, strany, v jejímž ideovém směřování by se průsečíky s pokrokovou levicí hledaly jen velmi těžko.

Protestní pochod byl zakončen na Jungmannově náměstí, kde promluvili a přítomným za podporu poděkovali zástupci Kurdů žijících v ČR. Atmosféra na akci byla velmi dobrá i přesto, že byla pod neustálým dohledem tajných policistů. Jejich kamerami se ale nikdo nenechal rušit, a tak se mohlo dostat do světa to nejdůležitější poselství: Ať žije mezinárodní solidarita!


Verze pro tisk 4.4.2018 5.4.2018 -jak-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Veřejné plénum Radikální knihovny

31. 1. 2019, Praha

Pojďme se společně pobavit o budoucnosti Radikální knihovny, která již čtvrtým rokem přispívá k rozvoji kritického myšlení. Cílem Knihovny je nabízet přístup k často nedostupným knihám a publikacím, které se věnují teoretickým základům levicových hnutí a reflexi angažovaného přístupu. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme