Anarchistická federace

Prolomit ticho

Report z pochodu proti turecké agresi v Afrínu.

demo

Ve čtvrtek 29. března vyšla s jarním sluncem nad hlavou do ulic početná demonstrace na podporu Kurdů v Afrínu, který nyní okupuje turecká armáda. Akci „Prolomit ticho: pochod proti turecké agresi v Afrínu“ svolala Iniciativa Ne rasismu! Začínalo se na náměstí Republiky, kde se shromáždilo přibližně tři sta lidí s megafony, hudebními nástroji a vlajkami kurdské odbojové skupiny YPG. Akce se účastnili také anarchisté a anarchistky a Anarchistická federace vydala den před akcí tematicky zaměřené číslo nástěnných novin A3.

V úvodu zazněly dobře ozvučené proslovy ve třech různých jazycích, včetně projevu pořádající skupiny. Přítomní měli také možnost odeslat dopis, který se obracel na Ministerstvo zahraničních věcí ČR s požadavkem odsouzení turecké agrese na severu Sýrie, a to už z prostého důvodu, že ČR je v jedné vojenské alianci právě s tímto agresorem. Poté se lidé shromáždili za transparentem „Solidarity with Rojava“ a vydali se ulicemi centra Prahy.

Během několika zastávek měli účastníci možnost hlučně vyjádřit rozhořčení nad (ne)konáním (papírově) levicových stran v parlamentu, které se přičinily, aby se na pořad jednání nedostalo právě téma turecké agrese v Afrínu, čímž vlastně okupující armádě a tureckému autokratu Erdoğanovi mlčky vyjádřily podporu. Před Lidovým domem, sídlem ČSSD, spontánně vystoupil také jeden z řadových členů této strany, který řekl, že v řadách ČSSD jsou lidé odsuzující turecké vojenské tažení proti Kurdům na obou stranách turecké hranice. Další zastávka se udělala nedaleko sídla KSČM, strany, v jejímž ideovém směřování by se průsečíky s pokrokovou levicí hledaly jen velmi těžko.

Protestní pochod byl zakončen na Jungmannově náměstí, kde promluvili a přítomným za podporu poděkovali zástupci Kurdů žijících v ČR. Atmosféra na akci byla velmi dobrá i přesto, že byla pod neustálým dohledem tajných policistů. Jejich kamerami se ale nikdo nenechal rušit, a tak se mohlo dostat do světa to nejdůležitější poselství: Ať žije mezinárodní solidarita!


Verze pro tisk 4.4.2018 5.4.2018 -jak-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Upright turnaj

20. 10. 2018, Praha

Přijďte změřit síly a dovednosti v přátelské atmosféře, která je otevřená všem bez ohledu na barvu kůže, pohlaví, vyznání. Bojovat se bude v těchto disciplínách: Box, K-1, Muay Thai, BJJ, Grappling …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Výzva k akci: Mezinárodní den proti militarizaci mládeže

12. - 18. 11. 2018, Praha

Join us in this week with your own nonviolent actions, and be part of this global movement resisting the recruitment of young people's minds and bodies into violence. …(více)

Zádruha: O historii českého anarchismu

1. 12. 2018, Praha

různá autorská čtení, dvě přednášky, hudba, uvedení nové publikace …(více)

Benefice pro Food Not bombs

5. 12. 2018, Praha

Podrobnosti brzy. …(více)