Anarchistická federace

Salih Muslim před soudem

Demonstrace na podporu kurdského politika Saliha Muslima pokračují.

I v úterý dopoledne pokračovali Kurdové a jejich přátelé v solidárních protestech proti neoprávněné represi vůči bývalému předsedovi Sjednocené demokratické strany (PYD) Salihu Muslimovi, vedené českým státem na přání protofašistického tureckého režimu.

V deset hodin ráno se více než 100 lidí shromáždilo před budovou Městského soudu v Praze ve Spálené ulici. Demonstraci organizovali Kurdové a Kurdky z tuzemska i ze zahraničí, na akci svolávala také Iniciativa Ne rasismu!. Akci dorazili podpořit i členové a členky Anarchistické federace.

Ačkoliv v dopoledních hodinách panovala krutá zima, na místě vládla energická atmosféra a už dálky bylo slyšet nepřetržité skandování hesel v různých jazycích – ať už na podporu samotného Saliha Muslima, hesel oslavujících odpor kurdských jednotek YPG a YPJ nebo vyjadřujících solidaritu s městem Afrin, na které právě v těchto chvílích útočí turecká armáda.

Na místě jsou k vidění převážně vlajky kurdských organizací a jednotek YPG/YPJ, ale i Antifašistické Akce nebo černo-rudá vlajka anarchistů.

Okolo půl jedenácté z nedaleko zaparkovaného policejního auta vyskakují těžkooděnci s nasazenými přilbami a vytaženými obušky, takže nejspíš brzy dorazí kolona se zadrženým politikem.

Ve chvíli, kdy je z dálky slyšet zvuk policejních houkaček, těžkooděnci vrazí do davu, aby vytvořili průjezd blížícím se autům. Poměrně nevybíravým způsobem přítomné odstrkují na stranu, mávají teleskopickými obušky a vykřikují cosi o „opakovaných výzvách“.

Přítomní ale nemají zájem situaci eskalovat, takže kromě pár modřin a škrábanců se nikomu nic vážnějšího nestalo a strkanice s fízly neměla pro nikoho žádné závažnější následky.

Kolona se zadrženým politikem rychle projede do otevřených vrat městského soudu a policejní divadlo pro dnešek končí. Muži zákona se vrací zpátky do dodávky (což chápeme, protože teplota venku se pohybuje okolo -10 stupňů pod nulou) a my netrpělivě čekáme na verdikt soudu.

Čekání vyplňuje nepřetržité a hlasité skandování a zpěv písní. Zhruba o půl hodiny později dav zachvátí nadšení – lidé jásají, tancují a pláčou radostí. Dozvídáme se, že městský soud Saliha Muslima prozatím „propustil“ na „svobodu“ (řízení o extradici do Turecka bude ale dál pokračovat, zákon je zákon).

Kromě tance a skákání se můžou přítomní zahřát také teplým čajem, který je na místě k dispozici. Nepopsatelnou radost vyrazí samozřejmě poslat do mezí zákona fízlové, kteří si stěžují, že na plot, který se před budovou soudu nachází, věšíme transparenty, ale to nám už náladu nezkazí.

O chvíli později Saliha Muslima (tentokrát už bez pout na rukou) odváží kolona z budovy soudu pryč.

Okolo dvanácté se (už značně promrzlí) vydáváme do tepla. Dnešek přinesl částečné vítězství, nikoliv však výhru. Policie opět dokázala, že jenom „plní rozkazy“ a „dodržuje zákony“, ať už jsou jakékoliv a sebehorší. Po bok našich kurdských přátel se postavíme při každé další akci, ke které dojde. Naší zbraní je solidarita. Salih Muslim není sám! Nikdo není svobodný, dokud nejsme svobodní všichni.

 

Odkazy:
Náš report z první akce: https://www.afed.cz/text/6797/svobodu-pro-saliha-muslima

DR: http://denikreferendum.cz/clanek/27134-kdo-je-salih-muslim

TZ INR k dnešní akci: https://nerasismu.noblogs.org/tiskova-zprava-k-protestum-za-propusteni-saliha-muslima/


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme