Anarchistická federace

Turecké velvyslanectví zahalené do dýmu

23. prosince 2018 v odpoledních hodinách provedla skupina pražských aktivistek a aktivistů přímou akci na podporu Rojavy u sídla tureckého velvyslanectví v České republice.

Na protest proti invazi do dalších oblastí Demokratické federace Severní Sýrie, avizované tureckým diktátorem Erdoganem, aktivisté a aktivistky nově vzniklého Výboru na obranu revoluce v Rojavě naházeli před budovu patřící tureckému velvyslanectví v České republice několik dýmovnic v barvách kurdských jednotek YPG a YPJ, které dodnes hrdinně bojují proti takzvanému Islámskému státu i vojákům fašistického Turecka.

Jedna z budov patřících velvyslanectví autoritářského režimu se tak na několik minut zahalila do zeleno-červeno-žlutého dýmu.

Aktivisté a aktivistky Výboru na obranu revoluce v Rojavě na webových stránkách Rojava.info (které doporučujeme projít a v budoucnu sledovat) zveřejnili následující prohlášení:

Přes plot u této budovy jsme naházeli několik dýmovnic v barvách kurdských jednotek YPG a YPJ, které autoritář Erdogan vykresluje jako teroristické. Skutečným teroristou je ovšem právě turecký stát.

Ať už jde o nevyprovokovaný útok na oblast Afrín, ze které v důsledku turecké invaze muselo prchnout více než 160 tisíc lidí, nebo o neustálé porušování lidských práv v Turecku. Česká politická reprezentace, která ještě nedávno, v době takzvané „uprchlické krize“, kurdské jednotky používala jako příklad „lidí, kteří neutíkají, ale bojují“, dnes mlčí, a to i přes to, že v tureckém vězení sedí za podporu právě těchto jednotek dva čeští občané – Markéta Všelichová a Mirko Farkas.

Erdogan si nezaslouží červené koberce, ale soud za válečné zločiny. Turecko není obchodní partner ani „demokratická země“. Odmítáme se obracet zády k našim kurdským spojencům, kteří za nás bojovali a umírali v bitvách proti takzvanému Islámskému státu.

Uvědomujeme si, že pár zapálených dýmovnic politiku fašistického Turecka nezmění, doufáme ale, že tímto symbolickým aktem nesouhlasu přitáhneme k činům tureckého režimu alespoň nějakou pozornost, a že inspirujeme ostatní, kterým není osud Rojavy lhostejný, k podniknutí akcí na její obranu – udělat cokoliv je v aktuální situaci rozumnější než nedělat nic.

Při akci nebyl pozdě dorazivší policií nikdo zajištěn.

ODKAZY:

https://rojava.info/prima-akce-pred-budovou-tureckeho-velvyslanectvi/

http://denikreferendum.cz/clanek/28859-turecke-velvyslanectvi-zakryla-kurdska-trikolora-na-protest-proti-tazeni-v-syrii


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)