Anarchistická federace

Turecké velvyslanectví zahalené do dýmu

23. prosince 2018 v odpoledních hodinách provedla skupina pražských aktivistek a aktivistů přímou akci na podporu Rojavy u sídla tureckého velvyslanectví v České republice.

Na protest proti invazi do dalších oblastí Demokratické federace Severní Sýrie, avizované tureckým diktátorem Erdoganem, aktivisté a aktivistky nově vzniklého Výboru na obranu revoluce v Rojavě naházeli před budovu patřící tureckému velvyslanectví v České republice několik dýmovnic v barvách kurdských jednotek YPG a YPJ, které dodnes hrdinně bojují proti takzvanému Islámskému státu i vojákům fašistického Turecka.

Jedna z budov patřících velvyslanectví autoritářského režimu se tak na několik minut zahalila do zeleno-červeno-žlutého dýmu.

Aktivisté a aktivistky Výboru na obranu revoluce v Rojavě na webových stránkách Rojava.info (které doporučujeme projít a v budoucnu sledovat) zveřejnili následující prohlášení:

Přes plot u této budovy jsme naházeli několik dýmovnic v barvách kurdských jednotek YPG a YPJ, které autoritář Erdogan vykresluje jako teroristické. Skutečným teroristou je ovšem právě turecký stát.

Ať už jde o nevyprovokovaný útok na oblast Afrín, ze které v důsledku turecké invaze muselo prchnout více než 160 tisíc lidí, nebo o neustálé porušování lidských práv v Turecku. Česká politická reprezentace, která ještě nedávno, v době takzvané „uprchlické krize“, kurdské jednotky používala jako příklad „lidí, kteří neutíkají, ale bojují“, dnes mlčí, a to i přes to, že v tureckém vězení sedí za podporu právě těchto jednotek dva čeští občané – Markéta Všelichová a Mirko Farkas.

Erdogan si nezaslouží červené koberce, ale soud za válečné zločiny. Turecko není obchodní partner ani „demokratická země“. Odmítáme se obracet zády k našim kurdským spojencům, kteří za nás bojovali a umírali v bitvách proti takzvanému Islámskému státu.

Uvědomujeme si, že pár zapálených dýmovnic politiku fašistického Turecka nezmění, doufáme ale, že tímto symbolickým aktem nesouhlasu přitáhneme k činům tureckého režimu alespoň nějakou pozornost, a že inspirujeme ostatní, kterým není osud Rojavy lhostejný, k podniknutí akcí na její obranu – udělat cokoliv je v aktuální situaci rozumnější než nedělat nic.

Při akci nebyl pozdě dorazivší policií nikdo zajištěn.

ODKAZY:

https://rojava.info/prima-akce-pred-budovou-tureckeho-velvyslanectvi/

http://denikreferendum.cz/clanek/28859-turecke-velvyslanectvi-zakryla-kurdska-trikolora-na-protest-proti-tazeni-v-syrii


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Existenční večírek

26. 3. 2019, Praha

V úterý 26. března 2019 se bude konat tradiční Existenční večírek, který formou diskusního setkání představí nové číslo anarchistické revue Existence. První číslo tohoto roku je věnováno zapatistickému povstání. Večírek začíná v 19.00, od 18.30 proběhne společná večeře. Nejen aktuální číslo, ale i ta starší, budou na místě k zakoupení. …(více)

Trouble #16 Spiknutí v dobách odporu

27. 3. 2019, Praha

Šestnáctý díl Troublu se věnuje protestům, které následovaly po 20. lednu 2017 po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto protesty byly součástí velké kampaně #DisruptJ20. Po těchto prostestech bylo více než 200 lidí zadrženo policií. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings - Franz Fanon: The Wretched of The Earth

4. 4. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Zinfest 2019

13. 4. 2019, Brno

Čtvrté pokračování festivalu samizdatových tiskovin …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)