Anarchistická federace

Turecké velvyslanectví zahalené do dýmu

23. prosince 2018 v odpoledních hodinách provedla skupina pražských aktivistek a aktivistů přímou akci na podporu Rojavy u sídla tureckého velvyslanectví v České republice.

Na protest proti invazi do dalších oblastí Demokratické federace Severní Sýrie, avizované tureckým diktátorem Erdoganem, aktivisté a aktivistky nově vzniklého Výboru na obranu revoluce v Rojavě naházeli před budovu patřící tureckému velvyslanectví v České republice několik dýmovnic v barvách kurdských jednotek YPG a YPJ, které dodnes hrdinně bojují proti takzvanému Islámskému státu i vojákům fašistického Turecka.

Jedna z budov patřících velvyslanectví autoritářského režimu se tak na několik minut zahalila do zeleno-červeno-žlutého dýmu.

Aktivisté a aktivistky Výboru na obranu revoluce v Rojavě na webových stránkách Rojava.info (které doporučujeme projít a v budoucnu sledovat) zveřejnili následující prohlášení:

Přes plot u této budovy jsme naházeli několik dýmovnic v barvách kurdských jednotek YPG a YPJ, které autoritář Erdogan vykresluje jako teroristické. Skutečným teroristou je ovšem právě turecký stát.

Ať už jde o nevyprovokovaný útok na oblast Afrín, ze které v důsledku turecké invaze muselo prchnout více než 160 tisíc lidí, nebo o neustálé porušování lidských práv v Turecku. Česká politická reprezentace, která ještě nedávno, v době takzvané „uprchlické krize“, kurdské jednotky používala jako příklad „lidí, kteří neutíkají, ale bojují“, dnes mlčí, a to i přes to, že v tureckém vězení sedí za podporu právě těchto jednotek dva čeští občané – Markéta Všelichová a Mirko Farkas.

Erdogan si nezaslouží červené koberce, ale soud za válečné zločiny. Turecko není obchodní partner ani „demokratická země“. Odmítáme se obracet zády k našim kurdským spojencům, kteří za nás bojovali a umírali v bitvách proti takzvanému Islámskému státu.

Uvědomujeme si, že pár zapálených dýmovnic politiku fašistického Turecka nezmění, doufáme ale, že tímto symbolickým aktem nesouhlasu přitáhneme k činům tureckého režimu alespoň nějakou pozornost, a že inspirujeme ostatní, kterým není osud Rojavy lhostejný, k podniknutí akcí na její obranu – udělat cokoliv je v aktuální situaci rozumnější než nedělat nic.

Při akci nebyl pozdě dorazivší policií nikdo zajištěn.

ODKAZY:

https://rojava.info/prima-akce-pred-budovou-tureckeho-velvyslanectvi/

http://denikreferendum.cz/clanek/28859-turecke-velvyslanectvi-zakryla-kurdska-trikolora-na-protest-proti-tazeni-v-syrii


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

DIY Journalism Workshop

25. 11. 2019, Praha

How can we expose the truth in a world dominated by lies? What can we do to promote the silence voices? How can we take action and promote good practices? Join us for this introduction workshop into DIY Journalism …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Rave4Rojava ★ benefiční after-party

29. 11. 2019, Praha

Benefiční after-party po stávce #FridaysForFuture 29. 11. Vstupné dobrovolné, všechny vybrané peníze budou poslány Kurdskému červenému půlměsíci / Heyva Sor a Kurdistanê e.V. Akci pořádá platforma Výbor na obranu revoluce v Rojavě. #Riseup4Rojava ★★★ VÍCE INFO BRZY …(více)

Mexico and its 4th transformation

29. 11. 2019, Praha

Beseda v D-zóně …(více)

Lidovka proti represím #ProChoice

30. 11. 2019, Praha

Benefiční oběd v Salé …(více)

Social Screenings: A.C.A.B.

4. 12. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)