Anarchistická federace

Přednáška: Od Chiapasu k Rojavě – hledání demokracie zdola

Brno, 6. prosince 2014

Od 18:00
kino Art (Cihlářská 19, Brno)

Zatímco zapatisté jsou 20 let po svém povstání v mexickém Chiapasu poměrně dobře známí a i v češtině toho o nich vyšlo relativně dost, o de facto autonomní oblasti v severní a severovýchodní části Sýrie, obývané převážně Kurdy a známé jako Rojava, je slyšet hlavně v souvislosti s aktuálním obléháním města Kobani jednotkami tzv. Islámského státu. Méně už se ale ví, že v Rojavě se v posledních letech uskutečňuje zajímavý a podnětný pokus o poněkud jinou formu společenského uspořádání, které je svým důrazem na náboženskou a etnickou snášenlivost spojenou se snahou o skutečnou demokracii zdola a emancipaci žen výzvou nejenom pro své nejbližší okolí.

Jaké jsou paralely mezi zapatistickým hnutím a hnutím v Rojavě? Z jakých základů vycházejí a o co se snaží? Jaké překážky jsou jim kladeny a na které sama narážejí? Jsou zapatisté stále aktuální a má Rojava budoucnost? Jaká je současná situace v obleženém Kobani a proč bychom neměli zůstávat lhostejní k osudu Rojavy? A v čem mohou obě hnutí inspirovat nás samotné? Nejen na tyto otázky se bude snažit odpovědět přednáška Iniciativy Ne Rasismu!.

Přednáška proběhne v rámci šestého ročníku brněnského festivalu NAIFF (Native and Indigenous Film Fest) po promítání dokumentárního filmu Zapatista, který v roce 1999 natočil Rick Rowley.

http://nerasismu.cz/udalosti/od-chiapasu-k-rojav-hled-n-demokracie-zdola-p-edn-ka
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme