Anarchistická federace

Státy nemůžou vyhrát ve válce proti lidem

Prohlášení tureckých anarchistů k situaci v Afrinu

Přinášíme další text k situaci v Afrinu. Tentokrát jde o překlad prohlášení našich tureckých soudruhů z Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF, Revoluční anarchistická akce).

 

Afrin patří lidem Afrinu. Lidé, kteří v Afrinu žijí, se tu narodili a taky tu umírají. To, že žijí právě tady, není součástí nějakého plánu nebo programu. Nejsou v Afrinu proto, že by to byla jejich strategie. Afrin pro ně znamená vodu, chléb, jídlo, hry, příběhy, přátele, druhy a družky, milence a milenky, ulice, domovy, sousedství. Ale pro stát je to pouze strategie. Strategie, která nebere ohledy ani na Afrin, ani na lidi z něj.

Útok na Afrin je strategie války o energie, která vedla ke zhroucení Sýrie a povede ke zhroucení mnoha států v regionu. Státy vytvářejí dojem, že tyto války vedou „kvůli svým občanům“. Vytvářejí konzervativní nacionalistickou propagandu, aby své občany o této falešné představě přesvědčili.

To je nevyhnutelná potřeba jak uvnitř, tak vně. Zatímco ve volbách je to vyžadováno, ve vnější politice je to považováno za platné. Vládci, kteří absolvují celý obchodní proces, jako těžbu, přepravu a prodej zdrojů energie, použijí veškerý materiál, aby zvýšili své zisky. V této diskusi, kde hrají roli počty zbraní, tanků, letadel, je nejdůležitějším údajem počet vojáků. Voják není nic jiného než materiál. A proto vznikl tento konzervativní nacionalistický blud.

Kdo by šel do války, z níž bude těžit někdo jiný? Kdo by bojoval za benzin, se kterým vždycky obchodují státy nebo společnosti a jehož kapka stojí víc než chleba? My, kteří žijeme s vědomím, že když zdraží litr benzinu, zdraží i všechno ostatní, my, kteří jsme vždycky poražení, bychom měli stále bojovat za někoho, kdo vždycky vyhraje namísto nás? Za ně by ve skutečnosti nebojoval nikdo. Oni to vědí, a proto potřebují nacionalismus a konzervatismus.

Z novin a televizních obrazovek teď vykřikují slogany svého bludu: „Národ, národ, národ“, „Národní vůle, národní jednota“. Nikdy jasně neřeknou: „Snažíme se ušetřit každou korunu.“ „Bojujte nebo ne, stejně k vám dopravíme benzin i všechno ostatní. Donutíme vás vyrábět, donutíme vás konzumovat, a budeme vás vykořisťovat.“ To je plán, program, strategie války, kterou vedou státy. My, lidé – kteří jsme z donucení občany státu – můžeme všechno změnit. Lidé z Afrinu dnes žijí svobodně, protože tu změnu udělali. Stejně jako v Kobanê, Cizre nebo Chiapasu. V tom spočívá kritický rozdíl mezi válkou lidí a válkou států. Státy ve válkách, které vedou, jen útočí a útočí, bez ohledu na pravidla, tak aby měly větší zisk. Bomby, tanky, letadla… Zranění, zabití, vraždy, snaha uchvátit všechno živé… V případě války vedené lidmi je tím hlavním svoboda!

Každá bomba, která dopadla na Afrin během posledních dvou dní, každá kulka je kulkou svobody. Turecký stát chtěl zvýšit svůj podíl v oblasti, a proto začal útok na Afrin. Je to strategie vytvořená na základě bludu nacionalismu a konzervatismu. Je to volební strategie, marketingová strategie. Celá tahle státní válka je jenom strategie. Válka lidí je proti tomu svoboda. A žádný stát nemůže porazit lidi bojující za svobodu.

LIDÉ AFRINU ZVÍTĚZÍ!

Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF, Revoluční anarchistická akce)

 

Zdroj:
https://www.facebook.com/anarsistfaaliyetorg/photos/a.1489777307904821.1073741828.1480916092124276/1996836410532239/?type=3&theater

 

Přijďte v neděli odpoledne podpořit kurdskou Rojavu, která v poslední době musí opět čelit útokům ze strany protofašistického tureckého režimu. Info ZDE.


27.1.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

F&Q Tábor

31. 8. - 2. 9. 2018, Tábor

Zveme vás na setkání queer lidí a těch, kdo sympatizují s queer tématikou. Na setkání všech, kdo žerou feminismus, i těch, kdo se nebojí stát u táboráku s feministkama a žvejkat s nima veganský buřty. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme