Anarchistická federace

Na podporu obránců Rojavy

Anarchisté a anarchistky se zapojili do akcí na podporu Kurdů a Kurdek bránících na severu Sýrie svou rodící se autonomii proti útokům Islámského státu. Přinášíme krátký report z pražské demonstrace, která se konala 12. října.

V posledních týdnech se anarchisté a anarchistky (a nejen oni) snaží sledovat dění na severu Sýrie, kde dobře vyzbrojené jednotky Islámského státu vedou útok proti kurdské autonomní oblasti. Naneštěstí až kvůli ozbrojenému tlaku fašistických náboženských fundamentalistů a ozbrojené obraně ze strany místních obyvatel a jejich milicí se k nám dostávají informace o sociálním a politickém dění v této oblasti obývané převážně Kurdy. Informace, při nichž by měl zbystřit každý člověk toužící po spravedlivěji uspořádaném světě, svobodě a rovnosti.

Dozvídáme se, že v kurdských kantonech Sýrie je odmítán nacionalismus a naopak prosazována myšlenka demokratického konfederalismu inspirovaná myšlenkami anarchisty a sociálního ekologa Murraye Bookchina. Dozvídáme se, že Strana kurských pracujících prošla zásadním ideovým obratem a oproti dřívější profilaci coby marxisticko-leninská nachází nyní inspiraci například v praxi mexických zapatistů. Obdivuhodná je také snaha o rovnost mužů a žen, která je v této části světa (a nejen v ní) bezpříkladná. (Více např. ZDE)

Není tedy s podivem, že Internacionála anarchistických federací (IFA), jejíž členskou skupinou je i ČSAF, vydala počátkem října prohlášení, v němž odsoudila jak autoritářský a tmářský Islámský stát, tak pokrytecký postoj turecké vlády a spojenců v NATO. Je jasné, „že jakákoli státní intervence bude jednat proti sociální transformaci“. A právě tuto transformaci je třeba podporovat a bránit jak proti Islámskému státu, tak proti turecké vládě, které leží dlouhodobě vzdorující Kurdi v žaludku, a Severoatlantické alianci, která násilně nivelizuje svět podle neoliberálních pravidel a hraje tak do karet globálnímu kapitálu.

Po celé Evropě probíhají v posledních dnech demonstrace, mimo nezůstala ani Praha. Nejprve proběhla za účasti aktivistů a aktivistek ČSAF a INR malá večerní akce vyjadřující solidaritu bránícím se obyvatelům Rojavy a připomínající jistou podobnost se situací, kdy v roce 1936 čelil projekt sociální transformace ve Španělsku útoku fašistických sil, a to za tichého přihlížení „demokratických“ mocností. Pro tyto mocnosti byla, je a bude samospráva pracujících se svým cílem beztřídní společnosti vždy daleko větším nepřítelem než otevřený fašismus.

Praha

Na neděli 12. října pak v Praze svolala Iniciativa Ne rasismu! (INR) demonstraci na podporu Kurdů bojujících proti ISIS. K motivaci zástupkyně INR prohlásila: „Považujeme za zásadní vyjádřit podporu jedinému demokratickému projektu v regionu.“ Záměrem organizátorů, kteří se pro tuto akci spojili s Kurdským občanským sdružením, bylo ale také „přispět k mezinárodnímu tlaku na Turecko, který ho má přimět k zastavení represe vůči Kurdům a naopak ho donutit k ukončení tolerance IS“. Zároveň se INR vyslovila proti jakékoliv formě islamofobie a ve své tiskové zprávě k tomu dodala: „Boje v Sýrii a Iráku jsou střetnutím konzervativních a progresivních sil ve společnosti. Na Středním východě jsou konzervativci džihádisté, zatímco u nás islamofobové.“

K demonstraci se aktivně přidali také členové a členky ČSAF, kteří na transparentu s nápisem „Solidarity with People of Rojava“ neopomněli vyjádřit svůj pohrdavý postoj k Islámskému státu, NATO a turecké vládě pod taktovkou nechvalně proslulého prezidenta Erdoğana.

Praha

Na akci dorazilo kolem 130 lidí, z nichž výraznou část tvořili Kurdové a Kurdky žijící v ČR. Skandovaná hesla byla hlavně v kurdštině. K vidění byli transparenty „Together against ISIS. Solidarita s Rojavou! Podporujeme boj YPG/YPJ!“, „Podporujeme revoluci v Rojavě“, „From Praha to Rojava. No pasaran“ či pikety „FCK ISIS“, „Zbraně pro Rojavu“, „Madrid 1936, Kobane 2014. Fašisti neprojdou“, „Dost tureckého pokrytectví“, „Down with ISIS“, „Solidarity with Rojava“ a „Kobane bude hrobem ISIS“.

Praha

Po čtvrté odpoledne promluvili na Vítězném náměstí v Dejvicích zástupci INR a zástupci místních Kurdů. Následně se účastníci a účastnice pochodu vydali k turecké ambasádě, kde zazněly ještě další projevy.

Doufejme, že toto vyjádření solidarity nebylo poslední. Dění v Rojavě se budeme snažit nadále sledovat a informovat o něm.

Praha

Související odkazy:
Proti státnímu a náboženskému teroru
Ženy v Kurdistánu
Proč svět ignoruje revoluční Kurdy v Sýrii?
Fotoreport: Demonstrace na podporu syrských Kurdů
Kobane bude hrobem ISIS - reportáž ze solidární akce na podporu syrských Kurdů
Verze pro tisk 15.10.2014 ČSAF-Praha
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

7. narozeniny Salé

1. 3. 2019, Praha

Oslava samosprávného prostoru na Žižkově. …(více)

Benefice na azyl pro zvířata

9. 3. 2019, Praha

Pouštěčka desek a vegetariánské občerstvení …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)