Anarchistická federace

Na podporu obránců Rojavy

Anarchisté a anarchistky se zapojili do akcí na podporu Kurdů a Kurdek bránících na severu Sýrie svou rodící se autonomii proti útokům Islámského státu. Přinášíme krátký report z pražské demonstrace, která se konala 12. října.

V posledních týdnech se anarchisté a anarchistky (a nejen oni) snaží sledovat dění na severu Sýrie, kde dobře vyzbrojené jednotky Islámského státu vedou útok proti kurdské autonomní oblasti. Naneštěstí až kvůli ozbrojenému tlaku fašistických náboženských fundamentalistů a ozbrojené obraně ze strany místních obyvatel a jejich milicí se k nám dostávají informace o sociálním a politickém dění v této oblasti obývané převážně Kurdy. Informace, při nichž by měl zbystřit každý člověk toužící po spravedlivěji uspořádaném světě, svobodě a rovnosti.

Dozvídáme se, že v kurdských kantonech Sýrie je odmítán nacionalismus a naopak prosazována myšlenka demokratického konfederalismu inspirovaná myšlenkami anarchisty a sociálního ekologa Murraye Bookchina. Dozvídáme se, že Strana kurských pracujících prošla zásadním ideovým obratem a oproti dřívější profilaci coby marxisticko-leninská nachází nyní inspiraci například v praxi mexických zapatistů. Obdivuhodná je také snaha o rovnost mužů a žen, která je v této části světa (a nejen v ní) bezpříkladná. (Více např. ZDE)

Není tedy s podivem, že Internacionála anarchistických federací (IFA), jejíž členskou skupinou je i ČSAF, vydala počátkem října prohlášení, v němž odsoudila jak autoritářský a tmářský Islámský stát, tak pokrytecký postoj turecké vlády a spojenců v NATO. Je jasné, „že jakákoli státní intervence bude jednat proti sociální transformaci“. A právě tuto transformaci je třeba podporovat a bránit jak proti Islámskému státu, tak proti turecké vládě, které leží dlouhodobě vzdorující Kurdi v žaludku, a Severoatlantické alianci, která násilně nivelizuje svět podle neoliberálních pravidel a hraje tak do karet globálnímu kapitálu.

Po celé Evropě probíhají v posledních dnech demonstrace, mimo nezůstala ani Praha. Nejprve proběhla za účasti aktivistů a aktivistek ČSAF a INR malá večerní akce vyjadřující solidaritu bránícím se obyvatelům Rojavy a připomínající jistou podobnost se situací, kdy v roce 1936 čelil projekt sociální transformace ve Španělsku útoku fašistických sil, a to za tichého přihlížení „demokratických“ mocností. Pro tyto mocnosti byla, je a bude samospráva pracujících se svým cílem beztřídní společnosti vždy daleko větším nepřítelem než otevřený fašismus.

Praha

Na neděli 12. října pak v Praze svolala Iniciativa Ne rasismu! (INR) demonstraci na podporu Kurdů bojujících proti ISIS. K motivaci zástupkyně INR prohlásila: „Považujeme za zásadní vyjádřit podporu jedinému demokratickému projektu v regionu.“ Záměrem organizátorů, kteří se pro tuto akci spojili s Kurdským občanským sdružením, bylo ale také „přispět k mezinárodnímu tlaku na Turecko, který ho má přimět k zastavení represe vůči Kurdům a naopak ho donutit k ukončení tolerance IS“. Zároveň se INR vyslovila proti jakékoliv formě islamofobie a ve své tiskové zprávě k tomu dodala: „Boje v Sýrii a Iráku jsou střetnutím konzervativních a progresivních sil ve společnosti. Na Středním východě jsou konzervativci džihádisté, zatímco u nás islamofobové.“

K demonstraci se aktivně přidali také členové a členky ČSAF, kteří na transparentu s nápisem „Solidarity with People of Rojava“ neopomněli vyjádřit svůj pohrdavý postoj k Islámskému státu, NATO a turecké vládě pod taktovkou nechvalně proslulého prezidenta Erdoğana.

Praha

Na akci dorazilo kolem 130 lidí, z nichž výraznou část tvořili Kurdové a Kurdky žijící v ČR. Skandovaná hesla byla hlavně v kurdštině. K vidění byli transparenty „Together against ISIS. Solidarita s Rojavou! Podporujeme boj YPG/YPJ!“, „Podporujeme revoluci v Rojavě“, „From Praha to Rojava. No pasaran“ či pikety „FCK ISIS“, „Zbraně pro Rojavu“, „Madrid 1936, Kobane 2014. Fašisti neprojdou“, „Dost tureckého pokrytectví“, „Down with ISIS“, „Solidarity with Rojava“ a „Kobane bude hrobem ISIS“.

Praha

Po čtvrté odpoledne promluvili na Vítězném náměstí v Dejvicích zástupci INR a zástupci místních Kurdů. Následně se účastníci a účastnice pochodu vydali k turecké ambasádě, kde zazněly ještě další projevy.

Doufejme, že toto vyjádření solidarity nebylo poslední. Dění v Rojavě se budeme snažit nadále sledovat a informovat o něm.

Praha

Související odkazy:
Proti státnímu a náboženskému teroru
Ženy v Kurdistánu
Proč svět ignoruje revoluční Kurdy v Sýrii?
Fotoreport: Demonstrace na podporu syrských Kurdů
Kobane bude hrobem ISIS - reportáž ze solidární akce na podporu syrských Kurdů
Verze pro tisk 15.10.2014 ČSAF-Praha
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme