Anarchistická federace

Svobodu pro Saliha Muslima!

Kurdové i antiautoritáři protestovali proti zatčení kurdského politika, další akce se chystají

#freesalihmuslim

V neděli česká policie zadržela na základě žádosti Turecka a tamější sekce Interpolu bývalého spolupředsedu kurdské Sjednocené demokratické strany (PYD) Saliha Muslima. Proti tomu Turecko vzneslo obvinění z terorismu, stejně jako vůči dalším desítkám lidí spojených s kurdským bojem za nezávislost a milicemi YPG, potažmo YPJ. Ty totiž turecký autoritářský režim pokládá za součást Kurdské strany pracujících (PKK), již označuje za teroristickou.

Protože je možné, že český stát bude chtít Muslima vydat na základě oficiální žádosti do Turecka, kde mu hrozí drakonické tresty za vykonstruované zločiny, hned na druhý den, úterý šestadvacátého, se do Prahy vydali převážně němečtí Kurdové proti stíhání bývalého spolupředsedy PYD protestovat. V tom je podpořila i malá skupina místních antifašistů a antiautoritářů.

Samotná akce začala poměrně neočekávaně před Obvodním soudem pro Prahu 1 na Ovocném trhu po desáté hodině dopoledne. Na místo dorazilo asi sto padesát protestujících vybavených několika transparenty, mnoha vlajkami Kurdistánu, PYD i například v Německu zakázanými symboly milic YPG. Kurdové se postarali o hromové skandování různých hesel zaměřených proti tureckému autokratovi Erdoganovi či vyzývajících k osvobození Saliha Muslima.

Po několika projevech se dav vydal i přes tuhý mráz na pochod ulicemi Prahy. I když jej doprovázela policie včetně dodávky s těžkooděnci, průvod prošel bez problému za téměř neustálého skandování a s vlajícími vlajkami přes Štefánikův most a následně na Letnou k ministerstvu vnitra.

Demonstranti obklopili bariéry chránící vstup do budovy a pokračovali ve skandování. Ani přes zimu neztrácela dynamická a energií nabitá atmosféra na síle, a tak se část lidí po skončení akce vydala ještě k ministerstvu spravedlnosti.

Náměstek ministerstva Petr Jäger sice byl ochotný během odpoledne s protestujícími jednat, sdělil jim ale pouze, že s Muslimem proběhne zítra s největší pravděpodobností soud, který rozhodne o jeho případném vzetí do vazby.

Kurdové i místní aktivisté včetně anarchistů budou v solidárních akcích pokračovat právě tam – u Městského soudu ve Spálené ulici. Tam je sraz v deset dopoledne. S sebou můžeme jedině doporučit teplé oblečení a termosku s čajem.

FB událost úterní akce:
https://www.facebook.com/events/1624325270937742/

Další informace:
http://denikreferendum.cz/clanek/27134-kdo-je-salih-muslim

Demo Svobodu pro Saliha Muslima! #1

Demo Svobodu pro Saliha Muslima! #2

Demo Svobodu pro Saliha Muslima! #3


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Od demokracie k osvobození

1. 10. 2018, Praha

Jaký je rozdíl mezi vládou a autonomní samosprávou? Přijď diskutovat s členem kolektivu CrimethInc. …(více)

All You Need Is Less

5. 10. 2018, Brno

Benefiční koncert na Food Not Bombs …(více)

Výzva k akci: Mezinárodní den proti militarizaci mládeže

12. - 18. 11. 2018, Praha

Join us in this week with your own nonviolent actions, and be part of this global movement resisting the recruitment of young people's minds and bodies into violence. …(více)