Anarchistická federace

Igor Oliněvič drží hladovku

Co je zatím známo o hladovce, kterou drží anarchista odsouzený běloruským autoritářským režimem na 20 let?

Igor Oliněvič

Igor Oliněvič, anarchopartyzán odsouzený na dvacet let za účast v běloruském povstání, zahájil hladovku. Členové běloruského Anarchistického černého kříže shromáždili nejnovější informace o Igorovi z Facebooku jeho matky Valentiny Oliněvičové a od jeho blízkých přátel. Zde je stručný přehled toho, co se zatím podařilo zjistit.

Dne 5. října se k Igorovi snažil dostat jeho právník, ale nepodařilo se mu to. Pokusí se k němu dostat v dalším týdnu. Podle nepotvrzených zpráv je Igor stále na samotce, kde ho navštívil prokurátor. Je velmi obtížné získat o Igorovi jakékoli informace. Ani jeho matka se s ním již pár let nemůže setkat, není možné se s ním spojit telefonicky, všechny dopisy jsou cenzurovány a často k němu vůbec nedojdou.

Pro cizince to může být těžko pochopitelné, ale pokud úřady země operují „mimo zákony“, pak mohou být informace poměrně vzácné.

Igorova hladovka a požadavky

Igor zahájil hladovku v pondělí 19. září. Přesné požadavky nejsou s jistotou známy, ale poslední kapkou byla zřejmě zpráva o jeho umístění na samotku. Ještě předtím zaslal vyšším orgánům stížnosti na svévoli vězeňské správy, ale nedostal žádnou odpověď. Igor proto předpokládá, že tyto stížnosti věznici vůbec nikdy neopustily.

Převedení do vězeňského režimu

Z tábora, kde si Igor odpykával trest, byl převeden do vězeňského režimu. Pod jakou záminkou, není známo, ale předpokládal, že se tak stane. Mezi běloruskými politickými vězni se jedná o častý jev. Pokud má člověk důstojnost a vůli, je to nutný důsledek.

Případ z roku 2010

Znovu se objevil případ zapálení auta ruského velvyslanectví v roce 2010. Před soudem stane Igorův druh, anarchopartyzán Dmitrij Dubovskij, kterému se tehdy podařilo uprchnout. Igor byl tehdy zatčen a dostal svůj první trest. Pravděpodobně se pokusí přivést Igora jako svědka.

Igor se o svém postoji k případu podrobně rozepsal ve své knize Jedu do Magadanu (v českém překladu ji vydalo Nakladatelství Anarchistické federace v roce 2014) a ve své poslední výpovědi u soudu v roce 2011, kde mu vadilo, že byl Dmitrij uznán vinným v nepřítomnosti.

Pokuta za spálená auta

Poté, co byli odsouzeni k obrovským trestům odnětí svobody v kauze anarchopartyzánů, dostali Igor a jeho druhové za zapálení policejních aut pokutu, ale nyní, když jeho život visí na vlásku, na tom už nezáleží.

Postoj k anarchopartyzánům v Bělorusku

Opoziční média i obyčejní lidé chovají k anarchopartyzánům velké sympatie, úřadům se nepodařilo lidi přesvědčit, že jde o nebezpečné teroristy.

Igorova nová kniha

Ve vězení začal Igor psát thriller z budoucnosti Rudá kolébka. Kniha ještě není dokončena. Igor má stále spoustu nápadů, co se týče technologií i historie. Věří v budoucnost lidstva.

Igorův momentální stav

S Igorem není žádný kontakt, ale jeho matka i přátelé věří, že není zlomený. Pro Igora je boj normou a nutností. Oprávněné obavy by přišly v případě, kdyby se nějakým způsobem bojovat nesnažil.

Jak pomoci?

Igorovi můžete napsat prostřednictvím adresy
тюрьма №8, 22163, Беларусь, г. Жодино, ул. Советская, 22А, Олиневичу Игорю Владимировичу.
Můžete také psát online prostřednictvím ABC Bělorusko.
Také můžete přispět na účet ABC Bělorusko na podporu vězněných běloruských anarchistů a antifašistů. A obecně můžete pomoci bojem za svobodu v Bělorusku a dalších zemích.

Zdroje:
https://freedomnews.org.uk/2022/10/10/hunger-strike-of-ihar-alinevich-what-is-known-now/
https://www.avtonom.org/news/igor-olinevich-derzhit-golodovku-chto-izvestno-seychas

Související odkazy:
Odsouzení „Revoluční akce“
„Spravedlnost“ v Bělorusku je „kvalitní humor“
Dokud nebudou všichni svobodní…
Přání k narozeninám
Běloruský režim odsoudil Mikolu Dziadoka
Bělorusko: vynesen rozsudek nad anarchopartyzány
„I ten, kdo je zavřený, má svůj podíl na změně“
„Důležité je, aby pozornost vůči Bělorusku nepolevovala“
Statě o revoluci
Vyhrožovali mi, že mě znásilní, vezmou mě na gestapo nebo do lesa
Svobodu běloruským anarchistům!
Ničeho nelituji
Připoj se!
Bělorusko: zatčen a mučen další anarchista
Otevřený dopis na podporu běloruských anarchistů-revolucionářů
Vzpoura proti diktátorovi
Rozehřátí na bookfair
Běloruští anarchisté na svobodě
Solidarita s běloruskými anarchisty
Dilema zatčeného
Příběhy vězněných anarchistů


Verze pro tisk 12.10.2022 Zahraniční sekretariát AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy