Anarchistická federace

Vyhrožovali mi, že mě znásilní, vezmou mě na gestapo nebo do lesa

Svědectví o zatčení a mučení našeho kamaráda běloruského anarchisty Mikoly Dziadoka, o kterém jsme vás informovali.

Mikola

Dne 12. listopadu 2020 vydalo běloruské ministerstvo vnitra oznámení o zatčení anarchistického blogera Mikoly Dziadoka. Tisková služba místního oddělení pak prohlásila, že zadržený „aktivně spolupracuje s vyšetřovacími orgány a vydává přiznání“. Zároveň je ze záznamu zveřejněného společně s tiskovou zprávou policie zřejmé, že Dziadok byl těžce zbitý. Nyní je obviněn z organizování akcí, které hrubě porušují veřejný pořádek (paragraf 342 trestního zákoníku). Mediazoně se povedlo získat podrobnosti o zadržení Mikoly Dziadoka od osoby, která měla možnost promluvit si s Mikolou v zadržovacím centru v ulici Akrestsina.

Zdroj, který si z bezpečnostních důvodů přál zůstat v anonymitě, řekl Mediazoně, že podle Mikoly Dziadoka dorazily bezpečnostní síly do jeho pronajatého bytu ve městě Sosnovy 11. listopadu zhruba ve 23.00: „Rozbili okno. Sedm osob ze speciální policejní jednotky a muži z OMON (pořádková policie) vtrhli dovnitř.“

„Nejdřív ho začali bít, aby získali heslo k počítači. Pak ho dusili polštářem. Když začal ztrácet dech, dal jim heslo. Dlouho ho pak bili. Dokud si nevzpomněl na heslo k sociální síti Telegram, “ říká.

Potom Mikola nějakou dobu ležel na podlaze – policisté ho nenechali zvednout hlavu, ale bloger tvrdil, že chodili po bytě. Brzy přivedli svědky a prohledali byt. „Okamžitě mu bylo řečeno, aby před svědky mlčel,“ uvádí spolupracovník Mediazony.

„Během prohlídky z výklenku vyndali tři lahve s nástroji, které nebyly původně v bytě a které silně zapáchaly benzinem. Lahve byly zabaleny v ručníku, který se používal v kuchyni,“ vzpomněl si Mikola v rozhovoru se zdrojem. Později běloruské masové sdělovací prostředky uvedly, že v bytě Mikoly byly nalezeny Molotovovy koktejly (zápalné lahve).

Právnička Natalia Matskevich uvedla, že Mikola Dziadok byl během zatčení mlácen. Obhájkyně požádala o soudní lékařskou prohlídku.

„Mohu říci, že jsem spolupracovala s několika klienty, kteří uprchli z Čečenska poté, co byli mučeni, a byli zadrženi v Bělorusku kvůli vyhoštění. Nikdy jsem si ale nemyslela, že se setkám s takovými příběhy i v naší zemi,“ řekla Matskevich. Další podrobnosti o zatčení svého klienta ale neuvedla.

Po prohlídce donucovací orgány Mikolovi řekli, že teď budou nahrávat video. Zatlačili ho do spižírny a pustili do ní slzný plyn. „Potom ho vytáhli ven a pepřový plyn mu nastříkali přímo do očí. Říkali, že pokud nebude mluvit na videu, nedovolí mu umýt si obličej. Vzali ho do domu, a dokud nebylo video hotové, nedovolili mu omýt se.“

Ze záznamu distribuovaného tiskovou službou ministerstva vnitra je zjevné, že Mikolovi viditelně slzí oči. Video je přístupné na portálu spring96.org.

„Po celou dobu mu vyhrožovali, že ho znásilní a pomočí ho. Řekli, že ho vezmou na gestapo nebo do lesa,“ pokračuje zdroj.

Kolem půl druhé Mikolu vzali do mikrobusu a odvezli ho do Minsku do hlavní kanceláře GUBOPiK (Hlavní ředitelství pro boj proti organizované trestné činnosti a korupci). Bloger řekl spolupracovníkovi Mediazony, že ho tam nechali ležet tváří k podlaze a že v této pozici strávil čtyři hodiny.

„Byl vyzván, aby jim poskytl hesla od VeraCryptu, od svého pevného disku, aby jim prozradil, kdo dělá správce různým kanálům, zejména těm anarchistickým jako Pramen a ABC Bělorusko (Anarchistický černý kříž). Když byl zticha, mlátili ho obušky do zad a nohou,“ říká anonymní zdroj.

Hrozili mu znásilněním obuškem, paralyzérem ho zasáhli na rukou a na patách; když zvedl hlavu, šlápli mu na ni – a to pokračovalo až do páté hodiny.

„Vzali lahve, které údajně našli v bytě, a nacpali mu jejich hrdla do úst. Donutili ho, aby na ně plivl, a pak je otřel. Pak mu dali podepsat nějaké papíry,“ řekl Mikolův svědek.

Poté fízlové chtěli, aby zatčený anarchista znovu před kamerou pronesl text, který napsali – řekli, že když řekne něco špatně, zbijí ho. Pokud řekne něco jiného o policistech nebo o někom z GUBOPiK, vezmou ho ze zadržovacího střediska a zbijí ho znovu, a to ještě tvrději.

Podle zdroje Mediazony Mikola Dziadok neví, kdo ho zesměšňoval – účastníci zatčení a prohlídky se nepředstavili a byli maskováni. „Slíbili“, že anarchista dostane „sedm nebo devět let“, a pokud o „nich“ něco řekne, „bude umístěn do ‚kokpitu‘ (speciální ruský typ cely, kde mohou vězni znásilňovat nováčky. Dozorci mohou použít tuto celu jako trest) a tam ho zabijí“.

Mikola Dziadok byl převezen do zadržovacího střediska v ulici Akrestsina 12. listopadu kolem páté hodiny. Nyní je ve vyšetřovací vazbě.

Kdybyste chtěli Mikolu podpořit, napište mu!
Konečně totiž známe adresu, kam je možné našemu kamarádovi zaslat dopisy:
СИЗО-1, ул. Володарского 2, Минск, 220030, Дедку Николаю Александровичу

Zdroj:
They threatened to rape, said they would take me to the Gestapo or the forest
český překlad vyšel původně na abcnews.noblogs.org

Související odkazy:
Svobodu běloruským anarchistům!
Ničeho nelituji
Připoj se!
Bělorusko: zatčen a mučen další anarchista
Otevřený dopis na podporu běloruských anarchistů-revolucionářů
V Bělorusku byli zatčeni čtyři anarchisté
Vzpoura proti diktátorovi


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme