Anarchistická federace

Připoj se!

Výzva k týdnu solidarity s anarchisty a antifašisty z Běloruska ve dnech 23.–30. 11. 2020

týden solidarity

Anarchisté vždy vystupovali proti tyranii a diktatuře. Bez ohledu na barvu vlajky, kterou autority vztyčily nad nějakým koutem světa. Proto se anarchisté aktivně zapojují do povstání proti diktátorovi Lukašenkovi v Bělorusku. Od prvních dní svou rozhodností a nekompromisností ukazují, že anarchismus je revoluční hnutí schopné měnit svět!

Během povstání v Bělorusku se řada anarchistů ocitla ve vězení. Právě teď si tresty za přestupky odbývá nejméně deset anarchistů a antifašistů. Dalších čtrnáct čeká na soud za trestné činy a některým hrozí až dvacet let odnětí svobody.

Vyzýváme vás proto, abyste se připojili k týdnu solidarity 23. až 30. listopadu a projevili svoji podporu revolučním anarchistům a antifašistům, kteří bojují s Lukašenkovým okupačním režimem! Každá forma podpory má velký význam!

Informace o solidárních akcích posílejte běloruskému Anarchistickému černému kříži, budeme rádi, když je zašlete i nám na afed[a]afed.cz.

Finanční pomoc lze posílat přes
https://bit.ly/32HRRa1
https://www.paypal.me/abcbelarus
Bitcoin Wallet: 1CcxWEswKjXZgXQCds5KcHfemzrAASVbuv
nebo po dohodě na mailu belarus_abc@riseup.net.

 

Podrobnosti politických kauz

Od začátku protestů bylo zhruba čtyřicet anarchistů zatčeno a souzeno za přestupky. Z části z nich potom udělali pachatele trestných činů. Ti se rozhodli opustit Bělorusko. Hodně aktivistů se momentálně musí skrývat v Bělorusku nebo v zahraničí před pronásledováním.

Případ antifašistů MTZ-RIPO

Antifašisté Vitalij Šišlov, Tamaz Pipija, Timur Pipija a Denis Boltut byli zatčeni po protestech proti tajné inauguraci Lukašenka v říjnu 2020. Protestu v Minsku se zúčastnilo zhruba pět tisíc lidí. V některých částech města došlo k menším střetům s policajty. Právě z toho jsou obviněni jmenovaní antifašisté. Navíc dva z nich obvinili z organizování masových nepokojů. Všichni čekají na soud ve vazbě.

Případ běloruských anarchopartyzánů

Ve čtvrtek 22. října došlo ve městě Soligorsk k útoku na sídlo Státní komise pro soudní expertizy a byly zapáleny automobily u prokuratury Soligorského okresu. V noci na 28. října došlo k útoku na budovu, kde sídlí dopravní policie Mozyrského okresu. Brzy potom byli u bělorusko-ukrajinských hranic zatčeni anarchisté Igor Oliněvič, Dmitrij Duboskij, Dmitrij Rezanovič a Sergej Romanov. Byli obviněni z terorismu a nezákonného ozbrojování. V tuto chvíli jsou ve vazbě KGB v Minsku.

Případ Mikoly Dziadoka

Anarchista a bloger Mikola Dziadok byl zatčen pozdě večer 11. listopadu nedaleko Minsku. Po zatčení ho několik hodin mlátili. Aby Mikola mučení zastavil, nahrál videoprohlášení vynucené fízly a pustil je do svého počítače. Vyšetřovatelé tvrdí, že Mikola víckrát vyzýval ve svých textech na internetu k protiprávním aktivitám, k účasti v protestech a boji proti policejním složkám. Sám Mikola byl nucen odejít do ilegality už před současnými protesty, protože mu hrozilo politické pronásledování.

Případ Igora Bancera

Anarchista, antifašista a muzikant Igor Bancer byl zatčen 20. října v Grodně. Byl obviněn podle paragrafu o výtržnictví za performanci před policejním autem. Předtím byl několikrát zatčen při protestních akcích.

Z organizování, účasti a financování masových protestů byli po zatčení obviněni také Akihiro Chanada-Gajevskij, Alexandr Franckevič, Marie Rabková, Andrej Čepjuk a Ivan Krasovskij.

 

Zdroj:
https://abc-belarus.org/?p=13358

Související odkazy:
Bělorusko: zatčen a mučen další anarchista
Otevřený dopis na podporu běloruských anarchistů-revolucionářů
V Bělorusku byli zatčeni čtyři anarchisté
Vzpoura proti diktátorovi


Verze pro tisk 19.11.2020 Zahraniční sekretariát AF

Píšou jinde

Odkazy