Anarchistická federace

Solidarita s běloruskými anarchisty

Běloruský Anarchistický černý kříž vyhlásil na 25. února až 1. března 2015 akční dny na podporu perzekvovaných běloruských anarchistů nazvané „Ukaž zadek úřadům“.

V roce 2015 totiž vyprší další funkční období prezidenta Alexandra Lukašenka, který neomezeně vládne zemi již jednadvacet let. Za tu doby potlačil veškeré sociální boje, nechal zabít několik oponentů a vymýtil téměř všechnu oficiální opozici. Nedovolil běloruské společnosti překročit stín sovětské mentality. Každá kritika vlády se setkala s represemi ze strany policie a KGB. Vláda se řídí heslem, co nelze ovládat, musí být zničeno.

Před volbami v roce 2010 bylo pozatýkáno několik desítek anarchistů a následně i opozičních aktivistů. S listopadovými volbami se opět zvyšuje tlak na poslední zbytky protivládního odporu. Během posledních měsíců byl zatčen větší počet anarchistů, kteří následně museli strávit nějakou dobu za mřížemi. Většinou šlo o aktivisty, kteří se angažovali při punkovém koncertu proti policejní brutalitě, jenž byl napaden policií. Další hromadné pronásledování proběhlo v souvislosti s lednovou vzpomínkovou akcí na zavražděné ruské antifašisty Markelova a Baburovou. (Více informací na webu ABC.)

Navíc anarchista Nikolaj Dědok, který si odpykává trest v mogilevské věznici a měl být letos propuštěn na svobodu, a to právě v době konání prezidentských voleb, byl tamním soudem uznán vinným ze zatvrzelého odmítání poslušnosti správě nápravného zařízení. Za šestnáct porušení vězeňského režimu (jako například nošení sportovního oblečení namísto vězeňského mundúru nebo chození po cele v době nařízeného klidu) byl odsouzen k dodatečnému trestu jednoho roku a tří dnů odnětí svobody ve věznici se zostřeným režimem. Nikolaj Dědok v závěrečné řeči prohlásil: „Všem zde přítomným reprezentantům orgánů činných v trestním řízení chci připomenout, že jakýkoli systém založený na lži, násilí a útlaku jednou padne spolu s těmi, kteří ho podporovali. A až se to stane, nechtěl bych být na vašem místě.“ (Více informací na webu ABC.)

V Česku na výzvu běloruského ABC zareagovali anarchisté a anarchistky v Praze. Svou podporu stíhaným kamarádům vyjádřili před budovou běloruské ambasády za přispění zábavní pyrotechniky a transparentů „I am the judge. The laws are shit“, „Anarchist black cross“ a „Free belarusian anarchist prisoners“. Holé zadky se však nekonaly. (Více na blogu VAP.)

Praha

Podporu běloruským kamarádům vyjadřovali anarchisté solidárními akcemi ovšem už od počátku února. V ukrajinském Kyjevě se s odkazem na represe v Bělorusku, dnes už rozšířené i na takzvaná preventivní zatčení a průběžná vykonstruovaná obvinění, konala akce 9. února.

Kyjev

Už 12. února se konal protest před běloruskou ambasádou v lotyšské Rize.

Riga

V západoukrajinském Lvově proběhla akce na podporu perzekvovaných běloruských anarchistů u budovy běloruského konzulátu 17. února.

Lvov

Většina dalších akcí se uskutečnila o víkendu 28. února až 1. března.

V hlavním městě Běloruska Minsku zablokovali anarchisté část silnice s transparentem požadujícím svobodu pro Nikolaje Dědka, který byl dodatečně odsouzen na další rok vězení.

Minsk

V běloruském Brestu polepili centrum velkými letáky s portrétem Nikolaje Dědka, na rušném místě vyvěsili transparent s nápisem „Svobodu anarchistickým politickým vězňům“ a rozmístili tu na 70 letáků.

Brest

V polském hlavním městě Varšavě probíhala solidární akce u běloruského velvyslanectví. Asi třicet účastníků pojalo akci jako happening, jehož součástí byla možnost vyfotografovat se jako vězeň ve společnosti prezidenta Lukašenka. Hojně přítomní policisté této příležitosti ale nevyužili.

Varšava

Další solidární akce proběhla u běloruské ambasády v litevském Vilniusu.

V běloruském městě Žodino byly na zdi věznice a podél železniční trati umístěny nápisy „Svobodu pro anarchisty“ apod.

Žodino

Na železničním mostě nad frekventovanou silnicí v Petěrburgu byl vyvěšen transparent s textem „Svobodu běloruským anarchistům“.

Petěrburg

 

Zdroje:
http://revbel.org/2015/02/aktsiya-solidarnosti-s-belorusskimi-politzaklyuchennymi-v-kieve/
http://opir.info/2015/02/18/aktsiya-solidarnosti-z-biloruskimi-politv-yaznyami-lviv-17-02-2015/
http://revbel.org/2015/02/v-minske-anarhisty-perekryli-dorogu/
http://revbel.org/2015/03/itogi-nedeli-solidarnosti/
http://revbel.org/2015/03/prodolzhenie-solidarnosti-piter-i-zhodino/
http://abc-belarus.org/?p=5855&lang=en
 


Verze pro tisk 5.3.2015 ABC

Píšou jinde

Podporujeme