Anarchistická federace

Bělorusko: vynesen rozsudek nad anarchopartyzány

Ve středu 22. prosince 2021 byli v Minsku odsouzeni běloruští anarchisté Sergej Romanov, Igor Oliněvič, Dmitrij Rezanovič a Dmitrij Dubovskij.

anarchopartyzáni

Soud vynesl exemplární tresty za „terorismus“:
Sergej Romanov – 20 let
Igor Oliněvič – 20 let
Dmitrij Rezanovič – 19 let
Dmitrij Dubovskij – 18 let

Všichni čtyři anarchisté byli po provedení minimálně tří přímých akcí zatčeni v noci 29. října 2020 na bělorusko-ukrajinské hranici a obviněni z terorismu a nezákonného převozu zbraní. Neveřejný soudní proces začal 15. listopadu 2021.

Obrovské tresty za symbolické přímé akce dokazují strach diktatury z anarchistů – v tuto chvíli jde o nejvyšší tresty za celou dobu politických represí v zemi.

Náš kamarád Mikola Dziadok napsal loni hned po zatčení tzv. skupiny anarchopartyzánů: „Oliněvič, Dubovskij, Rezanovič a Romanov nejsou obyčejní političtí vězni. Jsou to váleční zajatci. Zvolili si cestu sabotáží a diverzních akcí, tu nejnebezpečnější z možných revolučních cest. Udělali to záměrně, protože to odpovídá jejich přesvědčení a charakteru: jsou energičtí, odvážní a rozhodní. Tito lidé jsou revolucionáři, kteří riskovali všechno. Jsme povinni je podpořit, protože obětuje-li je občanská společnost státnímu systému, ten už zítra prohlásí za teroristy všechny, kteří dělají graffiti na státní budovy nebo vyvěšují prapory na sloupy elektrického vedení. Totéž se stalo s termínem extremismus… Ať už jsou vaše politické názory a váš postoj k přímé akci jakékoli, vyjádřete solidaritu s  revolučním hnutím, které funguje v Bělorusku pod tvrdým represivním tlakem už deset let.“


Zdroje:
https://abc-belarus.org/?p=14552
https://avtonom.org/news/anarho-partizany-v-belarusi-i-terrorizm-chto-proishodit

O kauze jsme informovali zde:
https://www.afed.cz/text/7253/pripoj-se
https://www.afed.cz/text/7313/dulezite-je-aby-pozornost-vuci-belorusku-nepolevovala


Verze pro tisk 29.12.2021 Zahraniční sekretariát AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy