Anarchistická federace

Bělorusko: zatčen a mučen další anarchista

Ve spárech diktátora Lukašenka se ocitl náš kamarád Mikola Dziadok.

Mikola

Ve čtvrtek 12. listopadu 2020 byl v „konspiračním bytě“ (čti na chalupě) poblíž Minsku zadržen běloruský anarchista Mikola Dziadok. Pár hodin nato takzvaný odbor pro boj s organizovaným zločinem zveřejnil na internetu krátké video, ve kterém evidentně mučený Mikola pomlouvá sám sebe a vyznává se z „lásky k vlasti“. Fízlové se také nabourali do jeho telegram-kanálu a publikovali tam zprávu, ze které vyplývá, že Mikola bude obviněn z přípravy teroristických útoků a ozbrojeného odboje (údajně se u něj našly výbušniny).

Jeho případ tak bude pravděpodobně spojen s kauzou anarchistů Igora Oliněviče, Dmitrije Dubovského, Dmitrije Rezanoviče a Sergeje Romanova, již dříve zatčených na bělorusko-ukrajinské hranici. Vypadá to, že novodobí běloruští gestapáci dle příkladu svých ruských kolegů ze známé kauzy Síť připravují monstrproces s „teroristy“, jehož hlavním cílem bude diskreditovat pokojný běloruský protest a ospravedlnit brutalitu policejních složek.

Anarchistům podle běloruského „práva“ může hrozit dokonce trest smrti. To je cena, kterou by skuteční aktivisté museli případně zaplatit za neschopnost běloruského dělnictva zapojit se do generální stávky, nedávno vyhlášené Světlanou Tichanovskou. Svědčí to také o tom, že běloruská diktatura je připravena sáhnout po čemkoli, včetně justiční vraždy, jen aby zastrašila obyvatelstvo a udržela se u moci.

 

Anarchisty v Bělorusku můžete podpořit různými způsoby – od akcí solidarity a šíření informací o jejich perzekuci až po finanční podporu prostřednictvím běloruského Anarchistického černého kříže:
https://www.paypal.me/abcbelarus
nebo domluvou přes belarus_abc[a]riseup.net.

 

Nakladatelství AF vydalo v roce 2018 knihu Mikoly Dziadoka Paralelní svět v barvě.

Související odkazy:
Otevřený dopis na podporu běloruských anarchistů-revolucionářů
Rusko: Fake news v režii FSB?
Poučení z vládních represí
Komentář běloruského ABC k represím anarchistů
Anarchistický festival knihy 2018
Anarchistický bookfair 2017
Rozehřátí na bookfair
Běloruští anarchisté na svobodě
Solidarita s běloruskými anarchisty
Příběhy vězněných anarchistů


Verze pro tisk 13.11.2020 Zahraniční sekretariát AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy