Anarchistická federace

Podpora lidového odporu v Myanmaru

Ozbrojené antifašistické boje proti diktaturám probíhají v různých částech světa. Jednou z takových jsou horské oblasti v Myanmaru.

Zomia

Mezinárodní kolektiv solidarity s antifašisty*kami (International Solidarity with Antifascists Collective, ISAC) nedávno uspořádal v jižním Londýně benefiční koncert na podporu antifašistického boje proti diktatuře v Myanmaru. Konflikt v této zemi je často nazýván „zapomenutou válkou“ kvůli nedostatku mezinárodní pozornosti. ISAC zároveň připravil publikaci obsahující rozhovory s místními militanty*kami a členy*kami AIF (Anti-Fascist Internationalist Front) o revolučním boji v Myanmaru.

Konflikt mezi svobodnými národy a etnickými skupinami proti asimilaci a nadvládě, v současné době v podobě boje proti fašistické „Radě státní správy“, trvá od roku 1948, kdy byly v Myanmaru stanoveny koloniální hranice. Od té doby různé domorodé skupiny bojují za svou nezávislost na národním státu – nikoli však bez přítomnosti vlastního a složitého etnického napětí. Před čtyřmi lety, v roce 2021, se však myanmarská armáda chopila moci státním převratem poté, zadržela demokraticky zvolené vůdce, což mimo jiné vyvolalo nebývalý ozbrojený odpor.

To, co začalo jako pokojné protesty, se rychle změnilo v samoorganizované skupiny lidí, kteří v boji proti režimu používali hole, helmy a praky, a díky již existující infrastruktuře pro ozbrojený boj a živelné inovace se proměnilo v revoluci v plném rozsahu. Revoluci, která je blíže než kdy jindy ke svržení historické moci armády, moci, která je přítomna již od britské kolonizace Barmy v 19. století. Pokud hnutí za svobodu v Myanmaru zvítězí, můžeme se jím inspirovat v boji proti rychle sílícímu fašismu na celém světě.

Brutální taktika junty zahrnuje sexuální násilí, masové zabíjení a mučení, stejně jako neúnavné bombardování civilních oblastí. Nedávno junta prováděla nálety na vesnice jen několik hodin poté, co je zdecimovalo zemětřesení o síle 7,7 stupně, a to i poté, co odbojové skupiny vyhlásily příměří, aby se mohly soustředit na pomoc lidem. Navíc zasahovala do distribuce pomoci a pokusů o záchranu po zemětřesení.

Odhaduje se, že v Myanmaru je více než 21 000 politických vězňů, včetně více než 4 000 žen; jako vězni čelí zneužívání, samovazbám a sexuálnímu násilí; některé jsou těhotné a za mřížemi vychovávají novorozence; některé jsou odsouzeny k trestu smrti. Přicházejí zprávy o zajatých revolucionářích*kách, kteří jsou mučeni k smrti hrůznými způsoby, což jen rozšiřuje státní režim strachu.

Navzdory násilným represím junty dosáhla ozbrojená revoluce, která zahrnuje různé ozbrojené domorodé a etnické skupiny a frakce včetně AIF, významných vítězství, včetně nedávného dobytí města Falam, historického hlavního města Čjinského státu v západním Myanmaru, kde byla AIF umístěna po většinu minulého roku.

Vytvoření Antifašistické internacionalistické fronty v loňském roce navazuje na dlouhou tradici antifašistického internacionalismu od Španělska po Rojavu. Po spatření lidové války v Myanmaru se internacionalisté*ky chopili iniciativy a vytvořili frontu proti fašistické vládě stejně jako v letech 1936 a 2014. Od té doby revoluce spojila všechny vrstvy společnosti, městské i venkovské, barmskou většinu i etnické menšiny, staré i mladé. Tuto revoluci zahájili, udržují a brzy možná zcela vyhrají obyčejní lidé, z nichž většina nikdy nevystřelila ze zbraně a mnozí sotva vychodili školu.

Revoluce je fašistickým režimem nemilosrdně potírána, v bitvě o Falam bylo na město svrženo více než 1 500 bomb, protože bitva probíhala jak na zaminovaných, zalesněných horských svazích, tak v městských ulicích po dobu šesti měsíců. Jeden z příslušníků AIF nám řekl, že bombardování z nebe bylo neúprosné a nálože dopadaly do vzdálenosti 50 metrů od pozic AIF. Takový boj je nadějí pro národy na celém světě a zároveň nahání strach fašistům a diktátorům.

Největším spojencem diktatury v Myanmaru je Rusko, velká část munice použité při invazi na Ukrajinu byla vyrobena v továrnách v Myanmaru a ruská armáda aktivně vysílá techniky, aby učili a podporovali bombardovací kampaně vzdušných sil v celé zemi.

AIF je otevřeně antifašistická a revoluce v Myanmaru ji přivítala s otevřenou náručí, anarchistické nášivky jsou vidět na frontě bok po boku s nášivkami Lidových obranných sil, Čjinského bratrstva a různých revolučních milicí. Je důležité, aby anarchisté*ky v Evropě vnímali tuto revoluci jako skutečnou šanci na osvobozenecké vítězství a podpořili ji stejně jako revoluci v Evropě nebo na „Západě“.

Ačkoli politika revoluce není zakořeněna v jasném antikapitalistickém světonázoru, cílem mnoha bojujících je získat zpět kontrolu nad svým životem od oligarchů, kteří řídí jejich životy od narození, a vrátit moc přímo komunitám, které často považují za mnohem důležitější v každodenním životě vesnické rady, nikoli vlády, policii nebo politiky.

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/2025/05/02/supporting-peoples-resistance-in-myanmar/
(2. května 2025)

Související odkazy:
Myanmarská rebelka
Není jenom Ukrajina
FNB Myanmar neustává v činnosti
Podporu hnutí odporu v Myanmaru!
Punx for Myanmar
Revoluční punk
Problémy Myanmaru nejsou tak vzdálené
V Praze proti juntě
Naše požadavky jsou neskromné
Solidarita s protestujícími v Myanmaru
A3: Proti juntě v Myanmaru
„Potřebujeme globální solidaritu“
Výzva k mezinárodní solidaritě s Hnutím občanské neposlušnosti
„Děláme to, v co věříme. Věříme v to, co děláme.“
Solidaritu s těmi, kdo bojují proti puči v Myanmaru


Píšou jinde

Odkazy