Anarchistická federace

Výzva k mezinárodní solidaritě s Hnutím občanské neposlušnosti

Food not Bombs – Myanmar vydali před Prvním májem společně se dvěma barmskými odborovými svazy výzvu k mezinárodní solidaritě.

CDM

Kamarádi a kamarádky napříč emancipačními skupinami po celém světě!

Od února vycházíme my, místní organizace v Myanmaru, do ulic, abychom vzdorovali vojenské juntě, která se po volbách v listopadu loňského roku prostřednictvím puče vrátila zpět k autoritářské moci.

Puč má pro nás vážné důsledky, znamená mimo jiné zrušení svobod dosažených v posledních několika letech a desetiletích.

Od začátku jsme mobilizovali uvnitř továren a formovali po celé zemi Hnutí občanské neposlušnosti (CDM).

Bojujeme za zrušení vojenské vlády a jejího fašistického režimu a také za novou ústavu, která by zajistila plnou federální demokracii. Všichni političtí vězni musí být okamžitě propuštěni!

Pracující čelí různým formám represí. Nejenže na nás v ulicích střílí armáda, ale šéfové továren často s armádou spolupracují a vyzývají ji, aby zakročila proti protestům a stávkám. Odpor proti režimu si k této chvíli vyžádal již nejméně 738 životů.

Jsme z toho smutní a naštvaní.

Poskytujeme podporu pracujícím, kteří přišli o práci kvůli své účasti v prodemokratickém hnutí. Patří mezi ně těhotné tovární dělnice a rodiny s rodičem samoživitelem, ale také pracující, kteří se účastní CDM.

Kamarádi, zvyšme společně tlak na vojenskou juntu na všech úrovních!

Navrhujeme, aby byl 1. máj využit také jako den akce k vyjádření solidarity s CDM po celém světě.

Zde je několik příkladů, jak se zapojit:

* Tlačte na společnosti spolupracující s vojenskou juntou, jako jsou třeba Deutsche Post DHL Group (zdroj: justiceformyanmar.org), Total SE (zdroj: asianews.it) nebo Sinotruk/MAN (zdroj: justiceformyanmar.org).

* Podpořte pracující, kteří se účastní hnutí CDM finančními dary. Přehled různých kanálů naleznete na isupportmyanmar.com.

* Pokud chcete podpořit úsilí o vzájemnou pomoc ze strany Food not Bombs – Myanmar, kontaktujte např. asia[a]icl-cit.org, kde se dozvíte víc.

* Vyvíjejte tlak na mezinárodní oděvní značky, abyste zajistili, že všichni pracující v jejich dodavatelských továrnách mají zaručeno právo čerpat neplacené volno bez hrozby propuštění. Zjistěte si, jak se v současné době v Myanmaru chovají mezinárodní značky jako Zara, H&M, Adidas, OBS, Mango či Sioen.

* Tlačte na singapurskou vládu! „Bohatý ostrovní stát je největším zahraničním investorem Myanmaru a v roce 2019 předstihl dokonce i Čínu o více než 24 miliard dolarů prostřednictvím lukrativních realitních projektů, bankovnictví, lodní dopravy, vývozu a stavebnictví, jakož i prodeje zbraní.“ (zdroj: vice.com) Temasek Holdings, vládní holdingová společnost, jejíž kapitál přesahuje 230 miliard dolarů, vlastní akcie mnoha korporací, jako je třeba Singapore Airlines (56 %). Tlak na Singapore Airlines by tak mohl být i tlakem na singapurskou vládu.

* Podpořte iniciativu jednotné vlády. „Odpůrci myanmarské junty zřídili vládu národní jednoty, včetně sesazených členů parlamentu, vůdců protestů a etnických menšin, přičemž uvedli, že jejich cílem je ukončit vojenskou juntu a obnovit demokracii.“ (zdroj: reuters.com)

Vztyčené tři prsty – za svobodu, za jednotu, za solidaritu!

22. dubna 2021

All Burma Federation of Trade Unions (ABFTU)
Federation of General Workers Myanmar (FGWM)
Food not Bombs – Myanmar

Zdroj: https://globalmayday.net/2021/04/22/aufruf-solidaritat-cdm-myanmar/
 

Výše uvedenou výzvu vyslyšely kupříkladu anarchosyndikalisté z Hamburku. Místní kolektivy skupin FAU a IWW dorazily na Prvního máje k distribučnímu centru Deutsche Post DHL. Tato společnost totiž spolupracuje s juntou v Myanmaru (více informací ZDE).
Zdroj: https://www.facebook.com/FauHamburg

V Dháce, hlavním městě Bangladéše, se sešlo asi 500 pracujících sdružených v Odborovém svazu oděvních dělníků (GWTUC) s transparentem vyjadřujícím solidaritu s bojem proti juntě v Myanmaru.
Zdroj: https://www.facebook.com/globalmayday/

Anarchisté ve Finsku při svém setkání v Kronštadtském parku v Helsinkách pozdravili kapelu Rebel Riot, myamarské FNB a vůbec všechny lidi, kteří se postavili vojenské juntě.

Barmské skupiny Food not Bomb pokračují ve své činnosti.

Koncem dubna obdarovala FNB – Yangon 160 rodin z chudinského slumu Jižní Okkala. Zpěvák kapely Rebel Riot se mezitím staral o punkovou zábavu pro děti. Jak říká: „Výdej jídla nemusí být nutně nudná a vážná věc.“ Sehnat tolik surovin v podobě rýže, oleje a vajec, za které se utratilo 700 dolarů, by nebylo možné bez podpory punkové komunity a příznivců FNB z celého světa.

4. května FNB – Yangon zavítala do Jižního Dagonu, kde podpořila odborovou organizaci a její rodiny (přibližně 130 rodin) rýží, bramborami, olejem a cibulí. Aktivisté FNB k tomu uvádějí: „Během této doby čelí mnoho domácností drsným ekonomickým problémům a je důležité, abychom se navzájem podporovali. Projevovat mezi sebou jednotu, podporu, lásku a empatii je životně důležitá psychologická zbraň. Pomocí této zbraně můžeme vybudovat novou společnost a nový svět, který jsme si vždy přáli, a vyvrátit fašistický systém i s kořeny.“

Přímo na Prvního máje ráno zatkli vojáci 11 mladých lidí, kteří darovali čerstvé potraviny rodinám s nízkými příjmy v Myitkyině v myanmarském státě Kachin.

Kolektiv FNB – Rakhine otevřel bezplatnou kliniku ve městě Sittwe v mynmarském státě Rakhine. Krátce po otevření začali přicházet lidé, kterým se dostalo lékařského ošetření.
Zdroj: https://www.facebook.com/fnbmyanmar

Pokud chcete vyjádřit svůj nesouhlas s vojenskou juntou v Myanmaru a veřejně podpořit tamní skupiny FNB a celé Hnutí občanské neposlušnosti, přidejte se k demonstraci, kterou svolala Anarchistická federace spolu s FNB-Žižkov a K115 na středu 2. června od 17.00 před Myanmarským velvyslanectvím v Praze na Václavském náměstí 51. (Více ZDE).

 

Související odkazy:
„Děláme to, v co věříme. Věříme v to, co děláme.“
Solidaritu s těmi, kdo bojují proti puči v Myanmaru


Verze pro tisk 7.5.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Zapatistická výprava za život: Feministická zastávka v Praze

29. 9. 2021, Praha

…(více)