Anarchistická federace

Solidarita s protestujícími v Myanmaru

Pozvánka na demonstraci proti vojenské chuntě v Barmě

leták

Anarchistická federace, Food not Bombs – Žižkov a Kolektiv 115 zvou na demonstraci, která má odsoudit vojenské násilí v Myanmaru a vyjádřit solidaritu s lidmi, kteří v Barmě různými způsoby protestují proti puči a juntě.

2. června 2021
od 17.00
před Myanmarským velvyslanectvím v Praze, Václavské náměstí 51

Myanmar (Barma) je stát sousedící s Bangladéší, Indií, Čínou, Laosem a Thajskem. Letos 1. února v něm došlo k vojenskému puči, vedenému generálem Min Aun Hlainem. Tento puč svrhl zvolenou vládu Národní ligy pro demokracii (NLD), jež částečně převzala moc ve volbách v roce 2011. Myanmar se dlouho nacházel pod vojenskou diktaturou a teprve poslední desetiletí se situace obrátila, i když v zemi docházelo nadále k systematické etnické a náboženské diskriminaci a armáda ze svých řad doplňovala mimo volby čtvrtinu členů parlamentu a zachovávala si moc nad silovými ministerstvy. Návrat vojenské junty vyvolal násilné protesty obyvatel, masové stávky a pouliční protesty. Ty jsou brutálně potlačovány, což si vyžádalo již stovky životů.

Místní kolektivy Food not Bombs (FNB, Jídlo místo zbraní) podporují protestující pomocí vody, potravin a bezpečnostního vybavení, jako jsou přilby, ochranné brýle a respirátory. Dále zásobují potřebné ve slumech a utečeneckých táborech.

Po celém světě byly různými anarchistickými skupinami, kolektivy FNB a punkovými kapelami vyhlášeny sbírky na podporu barmského FNB. Jednu takovou zorganizoval také historický spolek Zádruha, který z posledních objednávek titulů Petra Kropotkina věnoval část ceny (1200,-).

Pokud se chcete podílet na informování o situaci v Myanmaru, jednou z možností je šíření nástěnných novin A3 věnovaných tomuto tématu, které si můžete stáhnout ZDE. Stejně tak můžete šířit plakát zvoucí na demonstraci, který je ke stažení ZDE.


Související odkazy:
A3: Proti juntě v Myanmaru
„Potřebujeme globální solidaritu“
Výzva k mezinárodní solidaritě s Hnutím občanské neposlušnosti
„Děláme to, v co věříme. Věříme v to, co děláme.“
Solidaritu s těmi, kdo bojují proti puči v Myanmaru


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy